Jen jedny sluneční brýle k ochraně očí nestačí
5.5.2017 00:00 | Zdraví a krása„Dlouhodobé vystavení slunečnímu záření může způsobit šedý zákal a v extrémním případě i poškození sítnice. Sluneční paprsky mohou také zapříčinit rakovinu kůže očních víček a spojivky,“ varoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
MŮŽE VÁS ZAJÍMATMají vaše děti sluneční brýle? A jsou funkční? |
„Ve vyšším věku pak vzniká makulární degenerace, což je poškození sítnice, které může vést až ke slepotě. Nevratné poškození zraku může nastat při upřeném pohledu přímo do slunce. Může se stát, že se poškodí oblast nejostřejšího vidění a na sítnici vznikne jizva,“ dodává oftalmolog.
Až 97 procent Čechů si během slunných dní nasazuje sluneční brýle. Na ochranu zraku u dětí se ale často zapomíná.
Už i malé děti, kterým se oči ještě vyvíjejí, by si měly zrak proti UV záření chránit. Koupit se dají dětské brýlové obruby i v nejmenších velikostech. Poznat správnou velikost dětských slunečních brýlí je bez jejich vyzkoušení takřka nemožné.
Zaměřte se na UV filtr
„Důležité je, aby brýle netlačily po stranách ani za uchem a hezky seděly na nose. Brýle by měly dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké a řasy by se neměly dotýkat skel. Většinu typů slunečních brýlí lze ještě upravit tak, aby dokonale seděly,“ říká Pavel Stodůlka.
Spíš než na cenu a design je při nákupu slunečních brýlí důležité zaměřit se na UV filtr. Rozhodující není ani barva skel. I čiré sluneční brýle mohou zrak před škodlivým slunečním zářením dostatečně chránit. Naopak tmavá skla bez dostatečného filtru mohou víc ublížit než pomoci.
Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic, a do očí tak, nejsou-li chráněny UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku.
Jiné do města, jiné k moři
Kategorie slunečního filtru je u dětských i dospělých slunečních brýlí značena čísly od nuly do čtyř.
„Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři – ať už pro dospělé či dětské sluneční brýle,“ vysvětlil přednosta.
„Jedny sluneční brýle ale nestačí. Například do města, na sport nebo k moři se hodí vždy jiné. Před nákupem slunečních brýlí je proto důležité nejprve si uvědomit, při jaké příležitosti je člověk bude nosit,“ radí Pavel Stodůlka.
Jaká skla vybrat:
- Pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena.
- Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá.
- Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování.
- Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů.
otz, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|