Čerstvé jizvy si musíte chránit před sluncem

22.5.2018 00:00   |   Zdraví a krása
Jizva znamená porušení celistvosti kůže. Může vzniknout cíleně, tedy při operaci, kdy je nutné kůži rozříznout a poté opět sešít, anebo náhodně, při úrazu. Nejvíce o ně musíme pečovat, pokud jsou čerstvé.

jizvy

Jizev se bohužel nikdy nelze zbavit, pouze dlouhodobou péčí o ně lze zlepšit jejich charakter. Pokud máte čerstvé jizvy je důležité, když jdete na sluníčko volit krém vždy s co nejvyšším foto-protektivním faktorem, nejčastěji SPF 50.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Nejmenší jizvy? Ošetření hned a správně!
Omezte jednoduše letní rizika pro vaši pleť
Svědící pupínky umějí zkazit dovolenou

Velmi vhodné jsou minerální filtry, které účinkují hned po aplikaci. Tím, že většinou zanechávají bílý film, můžeme kontrolovat jejich přítomnost na jizvě.

Ale pozor. Při pobytu ve vodě a plavání jsou nezbytné vysoce voděodolné filtry, protože UV záření částečně vodou prostupuje. 

S jizvou se pracuje od začátku

S čerstvou jizvou je důležité pracovat hned od začátku. 

„Musíme ji často masírovat tlakovými masážemi, aby se dobře prokrvovala a lépe hojila. Ihned po vzniku můžeme použít i biostimulační laser (zlepšuje mikrocirkulaci v jizvě),“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatoložka, Perfect Clinic Dermatology.

„Starší, nepravidelné a vystouplé jizvy můžeme po 3-6 měsících vybrousit frakčním CO2 nebo erbiovým laserem. Je pravda, že čím starší jizva je, o to hůře se s ní pracuje, nicméně laserem se dá alespoň částečně zlepšit prakticky kdykoliv,“ dodává dermatoložka.

Jdou jizvy odstranit?

Bohužel jizvy skoro nikdy nemůžeme odstranit zcela .  Můžeme ale hodně zlepšit jejich vzhled a povrch, a také odstranit zarudnutí, svědění nebo citlivost jizvy. 

„Starší jizvy jsou vhodné na výbrus ablačním C02 nebo erbiovým laserem. Atrofické, propadlé jizvy můžeme zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou.  A stále se používá i aplikace kortikoidů přímo do hypertrofických (vystouplých) jizev,“ dodává MUDr. Lucia Mansfeldová.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Čerstvé jizvy si musíte chránit před sluncem

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci