Letní rizika pro vaši pleť se dají omezit poměrně jednoduše

7.8.2013 00:00   |   Wellness
Letním nepřítelem číslo jedna pokožky je UV záření. V tom letošním létě si ho opravdu užijeme – co dělat pro to, abychom po létě nemuseli sčítat škody na kráse?

opalování

„Ochrana kůže před slunečním zářením je nutná. Neexistuje zdravé opalování," potvrzuje MUDr. Zora Jakubíková, dermatoložka brněnské Body kliniky.

„Účinek světelné radiace se projevuje zejména poškozením nukleových kyselin, především pak jaderné DNA. Přestože je organismus vybaven opravnými mechanismy, ne vždy k nápravě dojde a výsledkem je pak kancerogenní přeměna buňky."

Od vrásek ke karcinomu

Nejvýznamněji se na těchto změnách podílí UVA a UVB záření. „Typ UVB má na svědomí zarudnutí kůže a stimuluje tvorbu pigmentu. UVA záření naproti tomu zarudnutí téměř nezpůsobuje, ale má větší schopnost pronikat hluboko do pokožky a vyvolávat tvorbu volných radikálů, které poškozují DNA a kolagen," vysvětluje Jakubíková.

Může vás zajímat

Opalování – co musíme vědět, radí specialista
Než si lehnete na slunce...
Také vlasy potřebují v létě speciální péči

„Solární stárnutí způsobuje výrazné vrásky, ochabnutí napětí kůže, atrofii, ubývá kolagenu a povrch kůže se stává drsný. Nejzávažnějším důsledkem je samozřejmě tvorba karcinomů."

Škody zapříčiněné působením UV záření na pleť jednoduše nelze podceňovat. Dochází k narušení a povolení podkožního vaziva, k hromadění volných radikálů a ke ztrátě hydratace v koriu – vazivové vrstvě kůže, což se projevuje jako předčasné stárnutí kůže.

S přibývajícím věkem pokožka ztrácí schopnost regenerace, podkožní tuk ubývá a tvorba kolagenu i kyseliny hyaluronové se snižuje. UV záření tyto nežádoucí efekty ještě zvyšuje a urychluje.

Vybavit se při pobytu na slunci moderními prostředky s ochrannými faktory proti UVA i UVB záření by proto mělo být samozřejmostí. Jako prevenci stárnutí kůže pak Jakubíková doporučuje denní používání přípravků minimálně s SPF faktorem 30.

Pleť lze na zátěž připravit

Kůži lze ale chránit i dalšími způsoby. „Zvláště před nástupem léta či pobytem u moře doporučuji také pleť s předstihem na tuto zátěž připravit," radí MUDr. Hana Zimovčáková z Body kliniky.

Preventivním opatřením je zvýšit ve stravě přísun beta karotenu, který zlepšuje odolnost kůže proti UV záření. Ochranu před volnými radikály zase zajistí antioxidanty, například vitamin C a koenzym Q.

Ověřeným řešením je také ošetření mezoterapií nezasíťovanou kyselinou hyaluronovou, přípravek se aplikuje mikroinjekcemi do střední vrstvy kůže. Tam způsobuje intenzivní hydrataci a tím vypnutí a zpevnění kůže. Tato metoda se dá úspěšně kombinovat s plazma terapií TrayLIFE, tak se dosáhne většího a dlouhodobějšího efektu.

Speciální péče

Specifickou skupinou, která by ochranu pokožky v letním období rozhodně neměla podceňovat, jsou klientky po zákrocích z oblasti korektivní dermatologie a plastické chirurgie. Na zvýšenou dávku slunečního záření totiž pokožka reaguje spuštěním obranných mechanismů, mimo jiné tvorbou kožního barviva – pigmentu. A právě to může způsobit estetický problém, který negativně ovlivní výsledný efekt těchto zákroků.

„Po každém chirurgickém zákroku zůstávají na těle jizvy. Vzhledem k tomu, že jizvy »zrají« rok, však velmi záleží na konkrétní následné péči. V žádném případě není po tuto dobu vhodné časné slunění, pobyt v soláriu ani velká fyzická námaha,“ upozorňuje Zimovčáková.

„Doporučuji používání ochranných přípravků s ochranným faktorem nad 50, nošení slunečních brýlí, ochranu šatstvem atd. Tyto zásady je nezbytné dodržovat i po všech esteticko-dermatologických zákrocích jako je chemický peeling nebo laserové ošetření,“ radí lékařka.

Rizika i s trvalým následkem

Pečlivou ochranu před sluncem potřebuje i kůže po chemickém peelingu. Jeho cílem je povzbudit v pleti proces regenerace spojený s přestavbou kolagenu a hydratací pokožky chemickou cestou.

Působením ovocných kyselin či jiných látek dojde k odloučení vrchní vrstvy pokožky, postupnému odlupování až k následnému obnovení pleti. V tomto období je však vrchní vrstva kůže přechodně narušena. Při nedodržení této zásady by mohlo dojít k hyperpigmentaci.

Omlazení pleti laserem působí pouze v povrchových vrstvách kůže, proto je hojení rychlejší a snadnější, i zde je však nutné nevystavovat pleť po dobu alespoň 8 týdnů po zákroku UV záření a pak pouze s nejvyšším ochranným faktorem 50+.

Předejdete tak nežádoucí pigmentaci v místě zákroku. Na toto riziko se rozhodně vyplatí pamatovat – nežádoucí zabarvení nedostatečně chráněné pleti je totiž dlouhodobá záležitost, v horším případě až trvalá.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 


Diskuse: Letní rizika pro vaši pleť se dají omezit poměrně jednoduše

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci