Svědící pupínky umí zkazit dovolenou

28.7.2010 00:00   |   Zdraví a krása
Plané neštovice jsou hlavně v létě nepříjemným a obtěžujícím onemocněním. V červnu jimi v Česku onemocnělo 7017 lidí, od začátku roku pak více než 32 tisíc osob.

kluk s neštovicemi

Dostane-li dítě v létě virózu, nastává pro celou rodinu nepříjemná situace. Obvykle příznaky po pár dnech odezní, vir planých neštovic může ale způsobit další nepříjemnosti: dítě trápí horečky a nepříjemně svědící pupínky na celém těle téměř dva týdny, nemoc se navíc může snadno přenášet na další děti i dospělé.

Konec letním plánům

Plané neštovice patří v současnosti mezi nejčastější infekční onemocnění na celém světě, proti kterému však existuje účinná ochrana v podobě očkování. Začátek onemocnění se projevuje výskytem vyrážky, jež se rychle mění ve svědivé puchýřky – neštovičky.

Neštovice dokáží změnit vaše letní plány a znepříjemnit život celé rodině. Kromě nepříjemných zdravotních komplikací ovlivňuje nemoc i chod celé rodiny, která se musí obvykle o malé pacienty starat. Velmi často se stává, že v rodinách s více dětmi si sourozenci „předávají“ neštovice jeden druhému, což způsobuje další nepříjemnosti.

Jaká je ochrana?

Před neštovicemi se lze účinně chránit. Rodiče mohou v rámci tzv. nadstandardního očkování zvolit alternativu k hrazenému očkování proti zarděnkám, příušnicím, spalničkám a připlatit dětem za čtyřsložkovou vakcínu Priorix Tetra, která navíc chrání i proti planým neštovicím.

Bez dalšího vpichu tak díky této vakcíně mohou rodiče dítě chránit proti všem čtyřem častým infekčním nemocem.

Očkování je dvoudávkové: první dávka vakcíny se obvykle podává ve věku 15 měsíců dítěte, druhá dávka se v ČR aplikuje s odstupem šesti až deseti měsíců po první dávce. Vakcínou Priorix Tetra se v Evropě očkují děti proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím od 11 měsíců věku do 12 let. Cena jedné dávky vakcíny je cca 1600 Kč a většina zdravotních pojišťoven na toto očkování rodičům přispívá.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Svědící pupínky umí zkazit dovolenou

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci