Každý druhý padesátník v Česku onemocní řídnutím kostí

7.11.2017 00:00   |   Zdraví a krása
Různým stupněm osteoporózy onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let. Mezi její hlavní projevy patří řídnutí kostí, které jsou křehčí a snadno se lámou i během zcela běžných denních aktivit.

osteoporoza

„Dalším problémem je, že většina lidí vůbec neví, že touto nemocí trpí. O to hůře pak mohou bojovat proti riziku „budoucích“ zlomenin,“ upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Vyplatí se o své kosti dobře pečovat
Před mrtvicí chrání ženy obyčejná chůze
Ženám prospívá pivo také na kosti

Během onemocnění často dochází ke zlomeninám, a to i v důsledku drobného úrazu. „Vybavuje se mi případ pacientky se silnou osteoporózou, kdy utrpěla zlomeninu obratle při pouhém kýchnutí,“ říká primářka Tomanová.

Co dělat při podezření?

Právě obratle, kyčle a předloktí náleží k nejrizikovějším partiím. Mezi projevy osteoporózy patří i bolesti páteře. Dochází rovněž ke změnám jejího tvaru i celkového zakřivení a následně ke změnám její statiky a funkce.

Výrazněji je postižena oblast hrudní páteře, což může vést k problémům při dýchání.

„Pokud máte podezření, že by se mohlo jednat o osteoporózu, vyhledejte odborníka na pohybové ústrojí, který zváží nebolestivé vyšetření - tzv. denzitometrii, při které se stanoví hustota vaší kostní tkáně,“ doporučuje primářka.

Jak osteoporóze předcházet?

Rozvoji osteoporózy můžete předcházet pomocí různých preventivních opatření. Vhodný je pravidelný pohyb, který zatíží, ale nepřetíží tělo.

„Jsou to například dvacetiminutové procházky a také cvičení s naší metodou INFINITY,“ říká MUDr. Michaela Tomanová. Vyplatí se také úprava vašeho jídelníčku. Je dobré zařadit hlavně potraviny bohaté na vápník, jako jsou například mléčné výrobky nebo luštěniny.

Zapomíná se i na doplnění vitamínu D, buď pomocí umělých preparátů, nebo přirozenou cestou - formou přiměřeného pobytu na slunci.

Studie publikovaná v roce 2010 v americkém odborném časopise prokázala nedostatek vitaminu D u 59 % populace.

„Dalšími rizikovými faktory jsou pak nedostatek tělesné aktivity, nadměrné pití alkoholu, genetické předpoklady, léčba kortikoidy a u žen také předčasná menopauza,“ uzavírá lékařka.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Každý druhý padesátník v Česku onemocní řídnutím kostí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci