Netrpíte i vy nedostatkem vitaminu D?

27.10.2017 00:00   |   Zdraví a krása
Věděli jste, že nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními?

vitamin D

Právě v období chřipkových epidemií, kdy se spotřebují zásoby vitaminu D vytvořené díky slunečnímu záření v létě, bývá jeho hladina nejnižší. Zejména v zimních a jarních měsících trpí nedostatkem vitaminu D téměř polovina populace. Přitom nedostatek „déčka“ může mít vážné důsledky.

Vitamin D vzniká účinkem slunečních paprsků na kůži, je získáván ze stravy nebo jako vitaminový doplněk. Již dlouho je známo, že nedostatek tohoto vitaminu se projeví v dětství malformací kostí (rachitida). Nově byla prokázána celá řada jeho rolí v organismu, například jeho zásadní význam pro naši imunitu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Zbavte se mýtů, pomůžeme vám najít pravdu
Nedostatek jódu ohrožuje vývoj mozku dítěte
Mořské ryby doplní zásoby potřebného jódu

„Vitamin D umožňuje správně fungovat, množit se a rychle reagovat na infekci těm bílým krvinkám a dalším složkám imunity, které tuto obranu zajišťují. Působí stimulačně na imunitu vrozenou i získanou.“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Mnoho studií ukazuje i na vyšší výskyt nádorových onemocnění prsou a střeva u lidí s nízkou hladinou tohoto vitaminu, stejně tak na zřetelně vyšší výskyt tzv. autoimunitních onemocnění, kdy se imunita obrací proti vlastním tkáním – příkladem je roztroušená skleróza.

Význam pro správnou funkci mnoha orgánů

Nové poznatky také naznačují, že vitamin D hraje rozhodovací roli pro udržení zdraví kardiovaskulárního systému. Jeho nedostatek se považuje za nezávislý rizikový faktor některých onemocnění srdce a úmrtí na kardiovaskulární příčinu.

Vysoký krevní tlak či diabetes II. typu jsou také zjišťovány častěji u lidí s nízkými hladinami vitaminu D. U starších osob nedostatek vitaminu způsobuje řídnutí kostí a vyšší pravděpodobnost zlomenin, ztrátu rovnováhy a pády, ztrátu svalové síly a svalové hmoty.

U sportovců má vitamin D výrazně pozitivní vliv na objem, výkon a regeneraci svalů, postřeh a koordinaci pohybů.

Vitamin D a těhotenství

„Léčba nízkých hladin vitaminu D působí pozitivně na plodnost, riziko osteoporózy u žen a celkový vývoj a růst plodu k normální porodní hmotnosti, dále na snížení výskytu některých komplikací jako je například těhotenská cukrovka a preeklampsie,“ doplňuje MUDr. Petr Podroužek, CSc.

Pouze jedno procento lidí v ČR získá dostatek vitaminu D ze stravy. Současný životní styl a nedostatek slunečního záření po velkou část roku vede k omezení tohoto zdroje, proto je většinou nutné cílené doplňování vitaminu D v podzimních až jarních měsících.


Top5 potravin s vysokým obsahem vitaminu D

Jakou máte hladinu „déčka“?

Dostatek vitaminu D v organismu se zjišťuje laboratorním vyšetřením. Pokud o něj máte zájem, na krevní odběr přijďte nalačno, asi 12 hodin předtím nejezte a nekuřte. Je vhodné vypít čtvrt litru vody či neslazeného čaje. Výsledky lze vyzvednout další pracovní den po odběru krve.

Veškerá vyšetření provádíme i bez doporučení lékaře za přímou úhradu. Mnohým pacientům se nechce trávit čas v čekárně u lékaře a pak žádat, zda jim konkrétní vyšetření předepíše. Volí rychlejší cestu a navštíví rovnou naše odběrová místa.

Jejich seznam a další informace naleznete ZDE.

Přečtěte si také


Diskuse: Netrpíte i vy nedostatkem vitaminu D?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci