Nalijme si čisté (instantní) kávy. A co o ní víme?

20.12.2019 00:00   |   Vaření - ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
Káva je doma po celém světě a mluví o ní kdekdo. Zajímavé je, že většinou o té zrnkové. Není trochu paradoxem, že instantní kávu máme rovněž doma takřka všichni, ale informací o ní je jako šafránu?

instatní káva

Víte, odkud pochází, jak se připravuje, na co se zaměřit, abyste si byli jistí, že vyberete tu správnou? Máme pro vás pár tipů a informací, které je dobré o rozpustné kávě vědět.

Je to opravdu káva?

Možná se zeptáte, jestli rozpustná káva je vůbec kávou? Ano, je. Instantní káva se připravuje jako i káva zrnková z pražených kávových zrn, které se ještě dále zpracovávají.

K výrobě instantní kávy, stejně jako té zrnkové, se využívají plody dvou druhů kávovníku. Jedná se o kávovník arabský – známe jej pod názvem "arabika" – a kávovník statný, který je známý jako "robusta".

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kávový horoskop, aneb Jaká káva je ta pravá?
Jak správně připravit kávu, radí šéfbarista
Káva zlepšuje paměť a snižuje riziko mrtvice

Arabika se od robusty liší především chutí a také nižším obsahem kofeinu. Robusta je výrazná a více hořká, díky čemuž ji lze od arabiky snadno rozeznat.

Dalším rozdílem mezi těmito druhy kávovníku je způsob jejich pěstování. Zatímco arabiku nalezneme ve větších nadmořských výškách, robusta se pěstuje zejména v nížinách.

Vymrazování, nebo rozprašování

Výrobu instantní kávy lze velmi zjednodušeně popsat ve třech krocích: nejprve se připraví nálev – extrakt z pražené mleté kávy, který se pak zahustí a nakonec se tento kávový koncentrát usuší. Pro jeden kilogram rozpustné kávy je potřeba několik kilogramů klasické pražené kávy.

Kávový koncentrát se suší vymrazováním, nebo rozprašováním-sprejováním.

Při vymrazování se koncentrát v tenké vrstvě zmrazí za teploty –40 °C až –45 °C a rozemele na krystalky, které se ještě dosuší. Tímto způsobem se vyrábí například Jacobs Gold.

Při rozprašování-sprejování se do sušící věže vstřikuje kávový koncentrát, který se tak rozprašuje v podobě drobných kapiček. Přebytečnou vodu odpařuje horký vzduch, vháněný do věže. Na dno pak již padají usušené částečky kávového koncentrátu, tedy instantní káva.

S. Kato a G. Washington – nejznámější objevitelé

Patent na vynález rozpustné kávy obdržel v roce 1881 francouzský spisovatel a chemik Alphonse Allais. O devět let později byl obdobný patent vydán novozélandskému obchodníkovi s kávou a kořením Davidu Strangovi, který svou instantní kávu pak prodával jako Strang's Coffee.

Nicméně, pokud budeme pátrat po původu instantní kávy, dojdeme ke zcela jiným dvěma jménům, s nimiž je objev rozpustné kávy nejvíce spojován – Satori Kato a George Constant L. Washington.

Japonský vědec Satori Kato představil instantní kávu v roce 1901 na Panamerické výstavě v Buffalu. Avšak patent na výrobu poté získal George Constant L. Washington, chemik a vynálezce, který v roce 1910 začal rozpustnou kávu vyrábět ve své newyorské firmě G. Washington Coffee Refining Company pod názvem Red E Coffee.

Zpočátku byla instantní káva distribuována především vojákům na frontách první světové války, aby jim na bojišti dodávala patřičnou energii. Teprve s dalším vývojem technologií a pečlivou prací různých odborníků na zachování aroma a kvality se od poloviny 20. stol. rozšířila na běžný trh a dnes si její mnohem modernější verzi můžeme vychutnávat i my.

Jaká je správná příprava?

Stejně jako u kteréhokoliv nápoje z kávových zrnek, tak i výslednou chuť instantní kávy ovlivňuje kvalita a teplota vody. Zalijete-li ji hned vařící vodou, káva se spálí, ztratí aroma a zhořkne. Ideální teplota pro přípravu instantní kávy je kolem 90 °C, takže stačí, když od bodu varu počkáte 1,5 minuty.

Pokud jde o množství instantní kávy, záleží na preferencích – většinou se do šálku dává 1-2 čajové lžičky na 2 dcl vody.

Příznivé účinky

Dost často se objevuje názor, že v průběhu výroby ztrácí instantní káva své antioxidační účinky. O opaku však hovoří vědecká studie Záhřebské univerzity, která se zaměřila právě na antioxidační potenciál různých druhů káv podle metody jejich zpracování.

Odborný výzkum probíhal na fakultě potravinářské technologie a u instantních káv potvrdil nejvyšší hodnoty antioxidačních látek. Proto i pitím rozpustných káv si dopřáváte blahodárné účinky kávy. A pokud chcete, aby si vaše káva tyto účinky zachovala, vyvarujte se mléka – podle zmíněné studie Záhřebské univerzity mléko výrazně snižuje hodnoty antioxidačních látek.

V hlavní roli KÁVA

Dana Batulková: Ráno ji musím!
Jdete na sport? Dejte si kávu
Káva za volantem zachraňuje život
V Česku vládne turek. A jinde?
Recepty na kávové dobroty

Doba si žádá nahlížet na produkty i suroviny novou perspektivou. U kávy tomu není jinak, takže kromě klasického nápoje z ní snadno připravíte také různé dezerty a pochutiny.

RECEPT: Kávová granola

Pro dvě osoby budeme potřebovat 50 ml silné kávy, 60 g másla, 60 g pekanových ořechů, 200 g ovesných vloček, 60 g mandlí, 35 g makadamových ořechů, 50 ml javorového sirupu, lžičku medu, dvě lžičky perníkového koření a čtvrt lžičky soli.

V misce smícháme ovesné vločky s pekanovými ořechy, mandlemi a makadamovými ořechy.

V rendlíku rozpustíme máslo s medem, javorovým sirupem, perníkovým kořením a solí. Směs promícháme, přilijeme k ovesným vločkám s ořechy a mandlemi, přidáme kávu a znovu pečlivě promícháme.

Takto vzniklou granolu rozprostřeme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 150 °C asi 35 minut do světle zlaté barvy.

Necháme vychladnout a uložíme do sklenice s dobře přiléhajícím víčkem. Podáváme s jogurtem zpravidla k snídani.

oz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také
Pošlete nám recept na svoji specialituPŘIDAT Máte oblíbené jídlo a rádi je vaříte druhým?
Podělte se s námi


Diskuse: Nalijme si čisté (instantní) kávy. A co o ní víme?

odkaz

23.7.2020   |   13:37   |   od: terez
https://www.lazenskakava.cz/vite-proc-byste-nikdy-nemeli-pit-ceskeho-turka/

zde je

Instatní je zlo stejně jak turecká káva po česku

23.7.2020   |   13:36   |   od: Terez
Já našla zase zajímavý článek o tom, proč je turecká káva po česku nezdravá.. Opravdu tyto dvě metoddy bysme měli vyřadit z našich životů.
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 23. 7. 2020 13:37
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci