Esemeskový krk, tabletové rameno – co nám ještě hrozí?

24.5.2019 00:00   |   Wellness
Zatímco mnoho onemocnění, která ohrožovala západní civilizaci ještě před padesáti lety, se moderní medicíně podařilo téměř vymýtit, nyní nás trápí zcela jiný druh moderních chorob.

tabletové rameno

S těmi se naši předci nemohli setkat – jsou totiž přímo či nepřímo způsobena neustálým používáním online technologií a přístrojů. Ačkoli jde o relativně moderní jevy, medicínská praxe je již zaregistrovala – a odborníci tvrdí, že v západním světě se tyto choroby budou objevovat čím dál častěji.

Tabletové rameno

To, že špatné a dlouhodobé sezení u počítače způsobuje bolest zad, není žádná novinka. Ale spolu s technologickým vývojem přibývají i nové způsoby, jakými si můžeme záda poškodit. I odborná literatura zpracovala ten nejnovější z nich, tzv. ipadové či tabletové rameno.

Na tento jev se zaměřil doktor Jack Dennerlein z Harvardské univerzity, který výsledky svého výzkumu na toto téma publikoval v prestižním odborném časopise Work: A Journal of Prevention, Assessment, and Rehabilitation.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Psychická úzkost jako příčina bolesti páteře
Když to přeženete s hrabáním listí
Klidné posezení... a nemalé problémy jsou tu!

Tablety jsou relativně nový jev, pro poměrně značnou část společnosti jsou ale již nyní nejčastěji používaným technologickým prostředkem k práci či například ke sledování filmů.

Jak ukázal průzkum doktora Dennerleina, při používání tabletu hrbíme automaticky těla takovým způsobem, který způsobuje bolesti a záněty zad i kloubů na rukou. Při svém výzkumu nechal Dennerlein účastníky provádět na tabletech každodenní úkony, při kterých měřil jejich postoj pohybově-analytickým systémem.

Ukázalo se, že tablety ani není možné jiným způsobem používat – například při psaní je shrbená póza prakticky jediná, kterou můžeme zaujmout.

Smartphonová rizika

Podobně se projevuje i tzv. syndrom esemeskového krku. Ten je způsoben dlouhodobým nepřetržitým používáním mobilního telefonu, které nutí náš krk zůstávat delší dobu v nepřirozené a namáhavé pozici.

V poslední době nám moderní telefony nabízejí daleko více než pouze volání či posílání sms. Máme internet v mobilu, hry či různé aplikace. 

„Lidé s nimi pracují nejen po dlouhou dobu bez přestávky, ale i s přestávkami opakovaně během dne vsedě, ve stoje někdy už i při chůzi. Postupně se tak načítá doba strávená ve špatném, nefyziologickém postavení těla, a tím se zvětšuje jeho nerovnováha a přetížení,“ varuje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová.

„Zejména pokud máte sedavou práci, je důležité při delší době strávené ve strnulé pozici využívat dynamické změny této pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Také se snažte mít hlavu v menším předklonu a nedívat se na telefon dolů, ale co nejvíce před sebe,“ dodává primářka.

Technostres, migréna 21. století

Ne u všech z tzv. digitálních nemocí je ovšem možné hledat příčinu ve fyzické rovině. Častou diagnózou naší civilizace bývá i choroba, která má původ spíše v psychice a duševní zátěži – v odborných kruzích nazývaná technostres.

Ten poprvé diagnostikovali profesoři Michelle M. Weil a Larry Rosen, kteří o této rozšířené civilizační chorobě napsali. Tento specifický druh stresu je způsobován neustálou nutkavou potřebou být online, a to kdekoliv a kdykoliv.

Prakticky neustále jsme tak pod tlakem nesmírného množství informací a očekává se od nás, že jsme po většinu doby na příjmu a v kontaktu. Tato ztráta soukromí a klidu může způsobovat deprese, únavu, úzkosti a nepřímo přerůst i v problémy s fyzickým zdravím.

Prevence i aktivní léčba

Nejjednodušší prevencí je omezit užívání chytrých telefonů, tabletů i dalších elektronických přístrojů. Není vhodné podceňovat ani pravidelný pohyb, nezbytný pro vyvážené zatížení pohybového aparátu. Na škodu bezpochyby není ani aktivní cvičení, zaměřené na protahování a posilování namáhaných tělesných partií.

Sedavou práci a menší fyzickou aktivitu má v rámci dne nyní mnohem větší část populace než kdy dřív. Proto je nutné nenechat svaly oslabit a ochabnout, ale naopak udržovat svaly i klouby v pohybu a zachovávat pohybový aparát funkční a zdravý.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Esemeskový krk, tabletové rameno – co nám ještě hrozí?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci