Máte domácí posilovnu zařízenou správně? Poradíme vám

4.10.2016 00:00   |   Wellness
Posilovnu, nebo kousek fitka má dnes doma kde kdo. Přece jenom například jaro a léto přivítat v kondici a neodolatelné postavě – to je lákavý cíl. Ale máte svá mučidla správně zařízená?

domácí fitness

Cvičení v domácí posilovně přináší celou řadu výhod. Ušetříte na vstupném do veřejných fitness center, nejste omezeni otevírací dobou, nemusíte čekat, až se uvolní požadovaný trenažér a také uspoříte čas, který byste jinak strávili na cestě. Navíc budete mít posilovnu stále na očích, což je ta nejlepší motivace.

Zařiďte si domácí posilovnu podle rad odborníků ze společnosti Kettler.

1. Třeba i malý prostor

Ideálně by posilovna měla být umístěna v samostatné, dobře větratelné a přiměřeně velké místnosti. Prostory s nízkým stropem bez možnosti přímého větrání je tedy potřeba vybavit kvalitní klimatizací.Důležitá je velikost místnosti, od ní se pak odvíjí i samotná vybavenost posilovny.

„Nemusí se vůbec jednat o velkou místnost, pro většinu domácích fitness stačí prostory o ploše od 10 do 20 m2,“ říká Martin Homolka (na snímku vpravo), fitness specialista ze společnosti Kettler.

2. Na podlahu speciální podložka

Důležitý je také výběr podlahy, vhodné jsou ty z odolného a snadno udržovatelného materiálu, například z laminátu, dřeva, PVC, linolea či speciální gumy. Před poškozením ji ochrání speciální podložky pod trenažér, které navíc tlumí i nárazy.

Možná vás zaujme

Konec s lenošením ve vaně!
Zdraví se bez pohybu neobejde
Být fit... ale, jak to všechno stihnout?

3. Vyberte vhodné vybavení

Ještě před nákupem vybavení je důležité si ujasnit, kdo z rodiny bude posilovnu využívat a jakého cíle chce cvičením dosáhnout. „Ženy chtějí zpravidla hlavně zhubnout a zpevnit své křivky v oblasti břicha a zadečku, naopak muži preferují spíše silový trénink, zaměřený na paže, ramena a hrudník,“ ví ze zkušenosti Homolka.

Nemáte místo? Stačí jen fit koutek!

Vytvořte si doma svůj posilovací koutek, pomůžete tak nejen své postavě, ale také bolavým zádům. Vystačíte si i s malými pomocníky.

„I mezi muži však výrazně roste popularita aerobních strojů, především crossových a veslovacích trenažérů. Tento trend souvisí s celkovým nedostatkem pohybu ve společnosti,“ dodává fitness specialista a radí vybavení vždy vybírat tak, aby vyhovovalo co nejlépe potřebám všech.

4. Tři zóny pro zdravý trénink

Stejně jako veřejná, tak i domácí posilovna by měla obsahovat tři hlavní zóny: prostor pro rozcvičení a strečink, aerobní zónu a část posilovací. Cvičení by mělo začínat i končit protažením. K této části tréninku postačí i podložka na cvičení.

Aerobní zóna je neodmyslitelnou součástí každé posilovny. V domácích podmínkách je nejčastěji zastoupena rotopedem nebo crossovým trenažérem.

„V současnosti jsou crossové trenažéry nejpopulárnější. Oblíbené jsou hlavně proto, že se na nich procvičí celé tělo a pohyb na nich je pro většinu lidí zábavnější než např. na rotopedu,“ dodává Homolka.

Pokud si nechcete nebo nemůžete pořídit žádné stroje, aerobní pohyb na trenažéru skvěle zastoupí například skákání přes švihadlo.

Posilování je cvičení zaměřené na růst svalů. Ocení ho zejména muži, kteří chtějí cvičením nabrat svalovou hmotu. Ženy se zpravidla zaměřují spíše na problémové partie a jde jim především o jejich zpevnění. Ideální řešení pro domácí posilovnu představují multifunkční posilovací věže či lavice a činky v různých hmotnostních provedeních.

„Pro správné držení těla je důležité posilování hlubokých svalů, na které se často zapomíná. Tyto svaly doma posílíte například cvičením na balanční desce nebo gymnastickém míči,“ připomíná Homolka.

5. Tip na závěr

Základem úspěchu je trpělivost, nenechte se odradit tím, že se toužebně očekávané výsledky nedostaví ihned. Nepřepínejte se a zkuste si každý trénink naplánovat tak, aby vás bavil. Jedině tak se cvičení stane přirozenou součástí vašeho životního stylu.

zto, ŽenyproŽeny.cz


Diskuse: Máte domácí posilovnu zařízenou správně? Poradíme vám

Vybavení

29.7.2020   |   21:35   |   od: Veča
Podle mě je nejlepší nechat si poradit od profíků. Objednali jsme na netu ale s veškerým klientským servisem.

Posilovací stroje

17.7.2020   |   21:55   |   od: Gábina
Jsem moc ráda, že se tu na www.fitham.cz pěje samá chvála, objednali jsme u nich rotoped a už se těšíme až dorazí.

Posilovací lavice

24.6.2020   |   22:22   |   od: Alex
Jéé od Fitham máme tuto posilovací lavici https://www.fitham.cz/trinfit-vario-lx6 , neradi jsme chodili s manželem do posilovny tak jsme si ze sklepa udělali vlastní. Poctivě cvičíme a dopňujeme stroje :)

Váha

7.6.2020   |   21:22   |   od: Lucka
Já si minulý tyden koupila super rotoped od www.fitham.cz a jezdím každý den ☺️
Zobrazeny poslední 4 příspěvky, celkový počet 4 příspěvky.
poslední příspěvek: 29. 7. 2020 21:35
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci