Být fit... ale, jak to všechno stihnout?

2.2.2012 00:00   |   Wellness
VIDEO – Musíš být fit! Přesně to nám nebývale často připomínají titulky snad ze všech magazínů. Ani nemusejí. Víme to také. Jenže, jak všechno stihnout, když čas pro rodinu i domácnost nechceme ochudit?

Jak to stihnout, wellness

Jak všechno zařídit, aby nám čas zbyl také pro sebe i na trochu pravidelného pohybu? A přitom nám to vydrželo co nejdéle?

Rad je nepřeberně. Důležité jsou však pouhé tři. Zvládnete je určitě!

1 • Splnit si přání – každý týden

Jako při každé změně, je především potřeba chuť a rozhodnost. V tomto případě najít motivaci poprat se s leností. Každý ji hledá jinde. Někoho žene do sportu zdravotní problém, jiného naopak snaha změnit konfekční velikost, další si chce vyzkoušet třeba extrémní běžecký závod.

Dohromady mají společnou jedinou touhu – splnit si svoje přání. A teď jsou na startu a musejí nějak začít.

Jak má vypadat aktivní odpočinek?

Viditelné výsledky jsou patrné, když se pohybu věnujete třikrát týdně. Přesněji: třiapůlkrát týdně. Ideální je dvakrát týdně aerobní činnost (plavání, běh, kolo), k tomu jedna aktivita silová (posilovna, cviky s vlastní váhou těla, pilates) a další aktivita relaxační (strečink, sauna, masáž, procházka).

Nejjednodušší je zařadit sport do svých týdenních aktivit a dát mu stejnou důležitost jako pravidelným setkáním s přáteli či úklidu vašeho útulného bytu. Je třeba si to přikázat a plánovat sportovní aktivity stejně jako týdenní nákup.

Tato přísnost je opravdu nutná. Jinak se za chvíli může stát, že začnete sport omezovat, až z vašeho diáře zmizí úplně.

Studio Derde Leven vám může pomoci, také proto se rozhodlo aktivně podpořit kampaň společnosti Microsoft na jedinečný fitness projekt Buď fit a bav se! postavený na pohybové technologii Kinect pro Xbox 360, novém fitness trenažeru Your Shape Fitness Evolved 2012 a zdravém životním stylu.

Video
Ukázka cvičení s trenažerem Your Shape Fitness Evolved 2012

„Zapadá do naší strategie pomáhat lidem, kteří mají zájem o využití volného času ve prospěch vyšší kvality života. A pohybový ovladač od Microsoftu nabízí zájemcům atraktivní zábavu spojenou s tolik potřebným cvičením,“ připomíná lektor, trenér a konzultant Mgr. Libor Čipel ze studia Derde Leven na pražských Vinohradech, spolutvůrce a odborný garant projektu Buď fit a bav se!

2 • Začít po malých krůčcích

Začněte sportovat po malých krůčcích, ale určitě pravidelně! Nezabere vám to dlouhou dobu a zároveň přijdete na to, že když vynecháte, sport vám chybí.

„Zpočátku je vhodné si stále připomínat, jak je pravidelný pohyb pro tělo důležitý a prospěšný. A co si budeme povídat – cvičení je i výborná duševní hygiena,“ říká Mgr. Libor Čipel.

„Jakmile si tělo zvykne na pravidelné dávky, můžeme ho trápit větším objemem. Ovšem není to nutnost, důležitá je radost a potěšení z pohybu,“ dodává odborník na rekreologii.

Pokud na vás po určité době padá splín, že „už zase musíte“ a vlastně neustále začínáte, svěřte se do rukou odborníka. „Mít osobního trenéra už dávno není kdovíjaký luxus.“

Trenér či konzultant by vás měl udržet takzvaně ve hře. „Je lepší mít sportování spojené s někým konkrétním, kdo vás vede komplexně a zejména dlouhodobě. Pak častěji vzniká návyk a smysl pro pravidelnost.“

Ne všichni ale mají čas a náladu svěřovat se do rukou trenéra. A nechat se tak tlačit do různých sportovních aktivit, jaké je třeba ani moc nebaví a cítí se po nich ještě hůř.

„Každému vyhovuje něco jiného. Někdo má rád posilovnu, další zase miluje běh či dlouhé procházky,“ tvrdí Mgr. Libor Čipel.

3 • Mít dobré rádce, sporttester i váhu v koupelně

„Podvědomě se ale každý chce zlepšovat – a to můžeme třeba i při procházce se psem. Stačí například změřit, za jak dlouho ujdeme náš okruh a pak čas překonávat. Dobrým rádcem je sporttester, na němž můžeme sledovat aktuální kondici. Nebo jím může být také naše osobní váha v koupelně. Jde prostě o to začít sám sebe poměřovat.“

Nabídek, jak sportovat, je všude dost. A pokud nechcete hledat osobního trenéra, ani zůstat ve své aktivitě osamoceni, zkuste oslovit přátele.

Přesvědčit sebe sama ke změně, ke sportování není nikdy jednoduché. Ale i tady platí, že ve dvou se to lépe táhne.

„Je jedno, jak to nakonec zvládnete. Důležité je umět si naplánovat čas, abyste stihli cvičit, mít čas na rodinu i práci. Kdo se naučí efektivně plánovat má vyhráno. Většině z nás to trvá celý život,“ uzavírá s úsměvem Mgr. Libor Čipel.

mi

Přečtěte si také


Diskuse: Být fit... ale, jak to všechno stihnout?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci