Když to přeženete s hrabáním listí

6.9.2010 00:00   |   Zdraví a krása
O chalupaření, chataření a zahrádkaření se někdy mluví jako o českých národních sportech. A stejně jako u hokeje nebo fotbalu také tady přicházíme k úrazům.

ibalgin

V pondělí se suneme do práce či k lékaři s namoženými a nataženými svaly, vyvrknutými klouby, záněty šlach apod. Obecně však nejvíc při těchto aktivitách dostávají zabrat záda.

Záda nejsou zvyklá

Nošení těžkých břemen, náhlá nebo jednostranná zátěž pohybového aparátu (okopávání a rytí záhonu, hrabání listí, sekání dříví atd.) jsou nejčastějšími příčinami bolestí zad, ke kterým se na své chalupě nebo zahradě můžete „dopracovat“.

S problémy se setkáme zejména po pracovním týdnu stráveném na židli v kanceláři, kdy se maximálně projdeme na oběd. Pak třeba takové víkendové chalupaření pro nás znamená velkou fyzickou zátěž.

Naše záda nám na to zpravidla odpoví svalovým napětím nebo bolestí v kříži. Pak nezbývá nic jiného než tělu dopřát čas na zotavenou a jakékoliv další fyzické námaze se vyhnout.

Jak si poradit?

Přijatelným řešením jsou v podobných případech takzvaná topická analgetika. Jde o léčiva s protizánětlivým účinkem, která se aplikují na kůži přímo v místě bolesti. V lékárnách jsou volně k dostání analgetika ve formě gelu nebo krému.

Může vás zajímat

Pro pohyb bez bolesti
Jak si "nevysedět" problémy?

Gel se rychle vstřebává a přináší nejen úlevu od bolesti, ale také příjemný chladivý pocit. Krém se velmi dobře roztírá, proto je vhodný k ošetření větších částí, jako jsou právě záda.

Krém lze navíc použít i k jemné uvolňující masáži, která přináší úlevu jak při svalovém napětí, tak bolestech v kříži. Zkusit k těmto účelům můžete například ibalgin s účinnou látkou ibuprofenum, která pomáhá tlumit zánět, snižovat otoky a potlačovat bolest.

Kromě topických analgetik a masáží mohou při akutní bolesti zad pomoci také teplé obklady.

Předcházíme bolesti

Co tedy dělat, abychom se z chaty nebo zahrady nevraceli s bolestmi zad? Důležitá je samozřejmě prevence. Vyhnout bychom se měli především nárazové fyzické zátěži. To znamená, že pokud máme sedavé zaměstnání a nejsme příliš zvyklí se přes týden hýbat, nesnažíme se tento deficit právě na chatě nebo zahradě přes víkend dohnat a k tomu ještě stihnout co nejvíc prací najednou.

To, co je třeba udělat, si proto rozplánujme do několika dní a nesnažme se všechny úkony zvládnout za několik hodin. Během práce si taktéž dopřejme chvíle odpočinku.

Většina takových činností naše tělo zaměstnává jednostranně, proto bychom tento jednostranný pohyb měly vyrovnat aktivitou, při které je celé tělo zatěžováno stejnoměrně. Stačí třeba k večeru vyrazit na procházku.

irt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Když to přeženete s hrabáním listí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci