Jak nejlépe zařídit dětem pokojíček

26.1.2016 00:00   |   Děti
Chcete zařídit a vybavit dětský pokojíček tak, aby byl praktický i útulný, a zároveň se v něm dětem líbilo? Pro začátečníky přinášíme několik praktických rad.

dětský pokoj

V první řadě, zejména u větších dětí, přenechte alespoň malou část při výběru na nich. Vždyť, konec konců je to jejich pokojíček a oni v něm budou trávit většinu času.

A pokud jde naopak o miminka, neměli bychom se nechat unést jejich roztomilostí. Proto barvy a nábytek nevybírejte v záplavě emocí pro daný okamžik – nezapomínejte, že dítě bude ve svém pokoji vyrůstat velmi dlouho.

Přírodní materiály

Děti jsou oproti dospělým náchylnější k nemocem a různým alergiím a také rády všechno zkoumají i olizují, zejména ty nejmenší.

Pro novorozence či dítě předškolního i školního věku vybírejte nábytek a vybavení s co nejmenším podílem chemických a syntetických látek, nejlépe z přírodních materiálů.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Dostatek soukromí by měly mít i vaše děti
Lektvary proti nachlazení, kašli a rýmě
Umí vaše dítě bezpečně užívat tablet a telefon?

„Je vhodné volit jak dřevěný nábytek, ideálně z masivu, tak zároveň upřednostnit nátěry i malby v dětském pokoji produkty označenými jako ekologicky šetrné,“ připomíná Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle a dodává:

„Pokud vybíráte z více variant a nevíte pro co se rozhodnout, je obecně lepší dát přednost českým výrobkům, které poskytují jistotu svého původu, složení i výroby.“

Obezřetní bychom měli být i při výběru bytových textilií a snažit se tak vyvarovat syntetickým příměsím jako je nylon, polyester, akryl, acetát, PVC a formaldehyd.

Rozdělte pokoj do zón

Při výbavě dětského pokoje pamatujte na vymezení do několika zón. Celý prostor by tak měl mít ideálně tři základní části – na hraní, na spaní a na učení.

Z hlediska bezpečnosti pak nedávejte například postel, křeslo, gauč pod okno – zpřístupnili byste je tak dětem a mohl by jim hrozit pád z okna.

Pozor dejte také na ostré rohy a hrany nábytku. Volte kvalitně zpracovaný a začištěný nábytek, aby se o něj děti nezranily.

Nepodceňujte postel a matraci

Kvalita dětského spánku je zásadní v jeho vývoji. Nepodceňujte proto výběr dětské postele a matrace. Dětské tělo neustále roste, a proto vybírejte vhodnou matraci, která se přizpůsobí především dětské páteři.

„Pozor dávejte u vyšších matrací z visco pěny, kdy dochází k „uzavření“ těla na lůžku a zabránění přirozenému pohybu, proto nejsou pro děti a dospívající do 24 let věku z důvodu růstu a vývinu páteře vůbec vhodné,“ upozorňuje Jakub Šoufek.

Přednost dejte raději přírodním materiálům, které jsou pro tělo nejpřirozenější, navíc jsou velmi odolné, takže je děti hned nezničí.

Nejmenším slouží hlavně na hraní

Než začne dítě chodit do školy, je dobré v jeho pokoji omezit množství nábytku, aby mělo více prostoru na hraní. Do předškolního věku dítě nepotřebuje velký stůl ani ortopedickou židli, ty můžete pořídit až se začátkem školní docházky. Stejně tak skříňku na učení a další nábytek.

Malým dětem proto nechte co nejvíce nezastavěného prostoru. Ideální je volit vestavné skříně na oblečení a na hračky úložné boxy na kolečkách, které dítě snadno obslouží samo.

Koberce raději ne

V dětském pokoji by měla být kvalitní podlaha, snadno udržovatelná a čistá. V kobercích se drží velké množství prachu a roztočů a navíc často malým dětem, které lezou nejraději po čtyřech, odírají oblečení.

Proto je lépe do dětského pokoje zvolit například plovoucí či vinylovou podlahu.

Kvalitní osvětlení

Na kvalitních žárovkách v dětském pokoji nešetřete. Platí to jak u malých dětí, tak i u školáků. Zamezíte tak, aby si děti během hraní či učení kazily oči. Světlo také pomůže s vymezením jednotlivých zón pokoje.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Jak nejlépe zařídit dětem pokojíček

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci