Na kahánku kvůli mobilům mají budíky i fotoaparáty

2.10.2015 00:00   |   Společnost
Mobilní telefony ovládly svět, a nestačí jim jen telefonování. V Česku například už mají na kahánku budíky a fotoaparáty. A hodinky – ty se nosí vlastně jen pro parádu.

mobily

Mobil místo budíku dnes používá podle průzkumu portálu Ušetřeno.cz téměř 80 % Čechů, přičemž polovina z nich uvedla, že vlastně už ani budík nemá. Zbytek sice ano, ale slouží jen jako lapač prachu, nikdo nepoužívá.

Podobná situace panuje i kolem přesného času. Hodinky se nosí hlavně na parádu, protože na své levé zápěstí se pro zjištění, kolik je hodin, dívá jen pouhá třetina dotázaných. Naopak na svůj mobilní telefon se kvůli zjištění času primárně dívá celých 62 lidí ze sta.

Bez mobilu ani ránu

„Mobil máme neustále při sobě, proto jsme si zvykli se na něj v mnoha ohledech spoléhat. Když se nám pak uprostřed dne vybije, jsme tak trochu ztracení,” komentuje výsledky David Nevečeřal z portálu Ušetřeno.cz.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Nevěru prozradí nejčastěji esemeska!
Důležitý člen každé rodiny: Telefon
Láká vás zkontrolovat partnerův mobil?

Další oblastí, kde mobilní telefony jednoznačně vítězí nad klasickými zařízeními, je fotografování a natáčení videí. Devět lidí z deseti (přesně 91%) uvedlo, že fotí nejčastěji právě mobilem.

Třetina z dotázaných sice vlastní i fotoaparát, ale téměř ho nepoužívá. A deset procent z nich klasický fotopřístroj už ani nevlastní. Prodeje v kategorii levných kompaktních fotoaparátů jednoznačně klesají, někteří výrobci již tento segment opustili.

Kompakty ale lákají

„Zákazníci investují do kompaktů, kteří mají oproti mobilu něco navíc, ať už je to ultrazoom, velký snímač nebo výměnné objektivy, zde prodeje naopak rostou,“ podotýká k vývoji na trhu mluvčí MALL.CZ Michala Gregorová.

Zajímavý vliv mají mobilní telefony na naše debaty s přáteli. Pokud při rozhovoru vyvstane nějaká zajímavá otázka (například kolik váží slon apod.), dojde k dlouhému dohadování a zábavné debatě u pouhé čtvrtiny respondentů.

Naopak celých 72 % dotázaných uvedlo, že někdo ve skupině do 10 sekund vytáhne mobilní telefon, na internetu vyhledá správnou odpověď a celou debatu tím ukončí.

Ačkoli mobilní telefony nabízejí elektronické záznamníky a diáře, podle průzkumu mají Češi raději papír, i když už ne tak nadšeně. Klasický papírový diář oproti tomu používá více než polovina všech dotázaných.

Tisk v mobilech nečteme

Přehled o schůzkách, výročích a důležitých datech si primárně do telefonu zaznamenává jen 23 % respondentů. Dalších 18 % pak využívá elektronický kalendář s možností synchronizace do telefonů a dalších zařízení.

Zdrženlivější jsou Češi i co se týče využívání mobilních telefonů pro čtení novin, časopisů a e-knih. Novinové články čte především na mobilu pouhých 13 % dotázaných oproti více jak polovině, která články na mobilu nečte vůbec nikdy.

U e-knih a časopisů je tento rozdíl ještě výraznější, vždyť pouze tři respektive pět lidí ze sta je čte na mobilu oproti 79 respektive 70, kteří je ve svém telefonu nečtou nikdy.

ztz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Na kahánku kvůli mobilům mají budíky i fotoaparáty

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci