Také příroda nám pomůže porazit chřipku

11.2.2015 00:00   |   Zdraví a krása
Už i ve vaší rodině zase zažíváte prskání, kašlání, teploty a další příznaky? Období chřipky a virových onemocnění dýchacích cest je tu. Nemoc je velmi nakažlivá a nevybírá si. Bez milosti postihuje jedince všech věkových skupin.

chřipka

Pokud vás či vaše blízké skolila chřipka do postele, máme pro vás alespoň několik tipů, jak s viry bojovat, abyste byli dříve fit. Když už onemocníte, chřipku nepřecházejte. Vyhněte se pracovnímu stresu, fyzicky namáhavé práci a odpočívejte. Spánek pomáhá a urychluje regeneraci a rekonvalescenci.

Zahřejte se zevnitř

„Pijte hodně tekutin, nejlepší je čistá voda a minerálky. Důležité jsou také horké tekutiny jako čaje, zeleninové a masové vývary, které váš organismus zavodní, zahřejí a zároveň vyplaví toxiny,“ doporučuje PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Rýmička, nebo vážná nemoc?
Epidemii můžeme na pracovišti předcházet
Chřipku může dostat i váš pes či kočka

Při chřipce je navíc velmi důležité dodržovat pitný režim, protože vodu ztrácíme pocením. Tekutiny stačí doplňovat po malých dávkách, ale po celý den. „Celkem byste měli vypít denně alespoň dva litry tekutin,“ vysvětluje odborník.

Vdechujte eukalypt

Máte-li zablokovaný nos a dutiny a nosní kapky nepomáhají, napusťte do hrnce vodu, zahřejte ji k varu a přidejte pár kapek eukalyptového oleje.

„Důležité je přidat opravdu jen několik málo kapek. Nakloňte se nad hrnec, přes ramena a hlavu přehoďte ručník, ať pára zbytečně neutíká kolem, a inhalujte několik minut eukalyptovou páru,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt.

Pořídit si můžete také inhalační mast proti nachlazení a potírat jí spánky a čelo, nebo ji inhalovat rozpuštěnou ve vodě. Obsahuje eukalyptový olej, mentol a kafr, které se při styku s teplou pokožkou uvolňují a usnadňují dýchání. Ulevuje při rýmě i kašli.

Nezapomínejte na vitamíny

Zařaďte do pitného režimu stoprocentní ovocné a zeleninové šťávy. Vitamíny, které obsahují, podpoří imunitní systém v jeho boji s nemocí a uzdravíte se rychleji.

Dodržujte také známou poučku o pěti porcích ovoce a zeleniny denně. Citrusové plody dokáží díky obsahu vitaminu C s viry pořádně zamávat.

Mlsání povoleno!

Med má téměř zázračné schopnosti ničit řadu mikroorganismů, takže se mu někdy přezdívá přírodní antibiotikum. Je důležité začít ho užívat už při prvních příznacích nemocí a pravidelně několikrát denně až do úplného vyléčení.

Pamatujte si však, že med nepatří do horkého čaje, protože při teplotách vyšších než 50 °C se ničí jeho účinné látky.

Na upíry i na viry

Spolkněte denně několik stroužků česneku, stejně jak to radí protiupírské příručky. Na chřipku pomáhá určitě. A polykáte-li jej vcelku nebo na dvě části, z typického zápachu nemusíte mít strach. Aromatické silice se uvolňují pouze lisováním či drcením. Zapijte jej vodou, jako když polykáte pilulku.

„Česnek totiž působí jako přírodní obdoba antibiotik a navíc posiluje obranyschopnost organismu a pomáhá mu v boji s řadou bakterií a virů,“ vysvětluje PharmDr. Tomáš Arndt.

Vsaďte na grep

Extrakt z grapefruitových jader je jedinečná substance s antibiotickými účinky, která zabraňuje množení bakterií, virů a plísní. Třapatka nachová má zase prokazatelný vliv na zvyšování nespecifické imunity organismu a umí v těle hubit viry.

Obě přírodní léčivé látky najdete v kapslích Grepofit, který pomáhá při chřipce, angíně a rýmě, protože utišuje kašel a bolest v krku, aktivuje imunitu a zkracuje průběh onemocnění.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Také příroda nám pomůže porazit chřipku

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci