Budoucí maminky, umíte správně pít?
5.2.2015 00:00 | Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A PORODPokud si stále nejste jistá, co a kolik během těhotenství a kojení vypít, řiďte se dvěma jednoduchými radami:
- Pijte více, než jste zvyklá
- Dávejte si pozor na nápoje s obsahem alkoholu, cukru, kofeinu, teinu a chininu.
Voda v těle napomáhá vylučování škodlivých látek a hraje důležitou roli pro činnosti jater a ledvin. A protože nastávající maminka hlídá nejen svůj život, musí na zásady pitného režimu dbát.
MŮŽE VÁS ZAJÍMATK těhotenství napomůže i správný životní styl |
Víc dopoledne
Pijte průběžně během celého dne a větší část vody přijměte v dopoledních hodinách. Nikdy ale nečekejte s pitím až na pocit žízně. Ten totiž přichází až ve chvíli, kdy tělo začíná být dehydrované, což je zejména u nastávajících maminek nebezpečné.
Optimálně se doporučuje v těhotenství přijmout minimálně 2 l tekutin za den, v období kojení pak ještě o půl litru více. Doporučený příjem tekutin se ale liší v závislosti na vašem zdravotním stavu, fyzické aktivitě, ale také na ročním období.
Zda je tělo dostatečně zásobené vodou lze zhodnotit z moče. Moč by měla být jemně nažloutlá, pokud je moč sytě žlutá, může značit dehydrataci.
Nedostatek tekutin může způsobit zácpu, nadýmání a přispívá ke zvýšené únavě a bolestem hlavy.
Vhodné nápoje
Základ pitného režimu tvoří nápoje s nízkou kalorickou hodnotou – voda kojenecká, pramenitá, kvalitní vody z veřejného vodovodu, když minerální, tak se slabou mineralizací.
Voda, která má příliš nízkou mineralizaci, je při dlouhodobém užívání pro zdraví nebezpečná, protože může způsobovat vyplavování potřebných minerálních látek z těla. Vody s vysokou mineralizací zase zatěžují ledviny a mohou zvyšovat krevní tlak. Nejvhodnější jsou vody s celkovou mineralizací 150-500 mg/l (vody slabě mineralizované – např. Dobrá voda, Aquila, Bonaqua).
Těhotné ženy by si měli raději odříci nápoje sycené oxidem uhličitým. Ten podle odborníků může podporovat zvracení a ovlivňovat pH vnitřního prostředí organismu. U kojeného dítěte může oxid uhličitý podporovat dětské koliky.
Během těhotenství můžete v rozumné míře pít téměř všechny nápoje, měly byste si ale dát pozor – jak už bylo řečeno – na nápoje s alkoholem, kofeinem, teinem (černý čaj), chininem (tonik) a některé bylinkové čaje.
Ve vašem pitném režimu by měla převládat zejména voda, ovocné čaje, ředěné džusy nebo cereální nápoje.
Vláknina pomáhá
Dostatek vlákniny vám pomůže předcházet v těhotenství častější zácpě a dalším zdravotním komplikacím. Vlákninu lze najít v ovoci, zelenině nebo celozrnném pečivu, často se ale zapomíná na to, že zajímavým zdrojem vlákniny mohou být i nápoje.
Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou: zavlažíte organismus a získáte nedostatkovou látku. Vlákninu obsahují některé ovocné džusy, sójové, mléčné nebo cereální nápoje, například Nestlé Caro.
Jeho složení je výhradně z přírodních surovin a neobsahuje kofein, takže si nemusíte hlídat, kolik a ve kterou denní dobu ho vypijete. Cereální základ tvoří pražená směs ječmene, žita a čekanky, obohacená o naklíčený ječný slad. Čekanka dodává nápoji přirozeně sladkou chuť umocněnou sladovým aroma a lehce stravitelná přírodní složka nedráždí žaludek.
otz, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|