Zima nahrává plísním, jak s nimi zatočit?

13.1.2015 00:00   |   Bydlení
Objevili jste právě ve svém bytě či domě plíseň? Není divu, zima je v tomto ohledu zvlášť kritickým obdobím. A také možná nevíte, že za jejím vznikem může stát i nevhodné užívání bytu.

PLÍSNĚ

Nevětrané a nevytopené prostory – přesně to jsou totiž ideální podmínky pro vznik mikroskopických organismů. Přinášíme rady, jak s nimi zatočit.

1. Větrat alespoň jednou denně

Základem úspěšného boje s plísněmi je důkladné větrání, a to alespoň jednou denně. Pokud se v zimě logicky bojíte úniku tepla, větrejte kratší dobu, ale častěji. Na druhou stranu nešetřete na topení, výsledek bude stát za to. Je totiž prokázáno, že dlouhodobější pobyt mezi plísněmi má vliv na vaše zdraví.

„Organismus v prostředí s plísněmi trpí častějšími záněty sliznic, alergiemi nebo dokonce vývojem průduškového astmatu,“ potvrzuje alergoložka a imunoložka MUDr. Lenka Pennigrová, CSc. (na snímku vpravo) „A dlouhodobá přítomnost plísní v domácím prostředí může působit i rakovinotvorně,“ dodává.

2. S plísněmi obezřetně

Při odstraňování plísní je třeba dodržovat několik pravidel: na obličej si nasaďte roušku a postupujte velmi obezřetně. Nesmíte pracovat nasucho, tím byste docílili jen většího rozšíření postiženého prostoru.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

V kuchyni máme čisto – jak vyzrát na nepořádek
V Česku je třetina lidí alergiků
U vody číhají i mnohé nepříjemnosti

Plísně vždy odstraňujte namokro, ideálně speciálním dezinfekčním prostředkem, jako je například Dr. Devil proti plísním. Zasažené místo nastříkejte, chvíli počkejte a setřete.

3. Proudí u vás vzduch?

Přemýšlejte o rozestavění nábytku. Podél stěn musí proudit vzduch – jedině tak plísně nedostanou šanci. Nábytek tedy nepřirážejte přímo ke zdi, ale nechte mezi ním a stěnou zhruba pěticentimetrovou mezeru. Pomoct může i nové vymalování některým z antibakteriálních nátěrů.

Pravidelně doma uklízejte, a to i na méně dostupných místech. Plísně jsou velmi rozmanité, takže si některé nedostatečným úklidem snadno vypěstujete sami. Zvažte, zda doma opravdu musíte mít koberce, neboť jsou velkými lapači alergenů, tedy i plísní.

4. Jak vlhký je váš byt?

Aby byt správně „dýchal“, investujte do kvalitního odvětrávání v koupelně. Tam se vlhkost obyčejně drží nejlépe. Cirkulaci vzduchu zajistí i mikroventilace na oknech. Pokud tedy tuto funkci máte, v pauzách mezi větráním ji využívejte.

Pamatujte, že ideální vlhkost v interiéru je 40 %. Na tuto hodnotu byste se proto měli dostat.

5. Nezatéká ze střechy?

Zkontrolujte příčiny i malých skvrn s plísní. Může se jednat o zatékání ze střechy, špatně izolované zdi nebo podlahy. Snažte se nepřehlížet tento problém.

Přítomnost plísní je velmi závažným rizikovým faktorem, který vás ohrožuje na zdraví tam, kde by vám mělo být nejlépe – ve vašem domově.

tzp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Zima nahrává plísním, jak s nimi zatočit?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci