Na každou nemoc platí jiná vůně

31.1.2014 00:00   |   Ezoterika
Vzdorovat nachlazení, poprat se s chřipkou nebo jen »nakopnout« tělo, aby bez problémů fungovalo. To všechno zvládne aromaterapie. A navíc stačí jen poležet si ve vyhřáté koupeli, dopřát si masáž nebo si provonět byt. Víte, na jakou nemoc či potíž nasadit jakou vůni?

aromaterapie

Metoda, pomocí které si éterickými olejíčky tělo nejen hýčkáte, ale i uzdravujete, je stará tisíce let. Éterické oleje, které se využívají, jsou vlastně koncentrované rostlinné výtažky, které obsahují to nejlepší a nejúčinnější, co rostlina má.

Tělo šlape jako hodinky

Většina éterických olejů si dokáže poradit s chroboplodnými zárodky, protože mají silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky. Navíc umí účinně řešit potíže dýchacích nebo močových cest a poradí si s nejrůznějšími virózami a nachlazením.

Podle odborníků nemají éterické oleje (na rozdíl od moderních chemických léků) žádné nepříjemné vedlejší účinky a navíc posilují přirozenou imunitu organizmu. Jejich pravidelné používání působí preventivně proti vzniku některých onemocnění.

Může vás zajímat

Zelený čaj pomáhá proti rakovině
Skořice zavoní a pomůže při cukrovce
Kojení chrání dítě i před chřipkou

V zimě vsaďte na silnou pětku

Eukalypt, citron, tea tree, levandule a máta. To je silná pětka, kterou rozhodně nic nezkazíte. Přírodní eukalyptový olej je k nezaplacení právě v období různých onemocnění dýchacích nebo močových cest. Je výborný jak pro prevenci, tak pro léčbu. Pomáhá při zahlenění a působí antibakteriálně.

Dutiny zase pomáhá uvolnit citron nebo borovice. V žádné domácí lékárničce by proto neměl chybět eukalyptus, citron, tea tree, levandule a máta. Tahle pětice éterických olejů má nejširší účinky v oblasti domácí léčby i prevence.

Nejlépe vám poradí váš nos

Přemýšlíte, jaký olejíček si vybrat? Věřte svému nosu! Vůně jednotlivých olejů je pro jejich výběr velmi důležitá. Má totiž schopnost ovlivňovat náš psychický stav a momentální náladu. Voňavé olejíčky tak dokáží navodit pocit pohody a pomohou zvládnout stres.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Co děláte, aby nemoc nepostihla vás?
Pozor na solária!
Umíte nemoci předcházet?

Například eukalyptový nebo citrónový olej jsou vhodné pro použití do zvlhčovačů vzduchu , protože likvidují choroboplodné zárodky dřív, než »vám skočí po krku«. Levandulová koupel na konci každého dne pomůže zklidnit mysl při stresu a podráždění, a zároveň očistit tělo od případných choroboplodných zárodků.

Pozor, není pro každého

Voňavé koupele a nejrůznější olejíčky ale mohou mít i své stinné stránky. Některé z nich jsou například nevhodné pro malé děti (např. fenykl, kafr, máta, pelyněk nebo rozmarýn).Těhotné ženy by měly se raději poradit s odborníkem, ale vyhnout by se měly anýzu, fenyklu, mátě, jalovci, rozmarýnu a šalvěji.

Další vůně se zase nehodí pro epileptiky (rozmarýn, pelyněk, muškátový ořech i květ, kafr, yzop a máta), lidem s nízkým krevním tlakem (levandule) nebo s ledvinovými potížemi (jalovec, kmín).

 

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT:

Skořice pomáhá řidičům lépe se soustředit,
uklidňuje a snižuje podrážděnost.

Vůně zlepšují řidičský um, myšlení i sex

Určité silice zase působí ve větších dávkách omamně nebo mohou způsobit podráždění pokožky. Proto každý, kdo si není jistý, by se měl obrátit na zkušeného aromaterapeuta.

Voňaví zabijáci nemocí

  • Bergamot – pomáhá od zahlenění, při zánětech dýchacích cest a angíně. Je skvělý na stres, sklíčenost a zimní deprese.
  • Borovice – vhodná při infekcích dýchacích cest, nachlazení nebo chrapotu.
  • Citrón – pomáhá při chřipce, bolestech hlavy i žaludku, snižuje bolest, posiluje imunitní systém. Ideální při špatné náladě nebo proti únavě.
  • Grapefruit – posiluje imunitu, tiší bolesti, zlepšuje trávení.
  • Eukalyptus - snižuje horečku, desinfikuje, pomáhá při nachlazení a zánětu průdušek.
  • Heřmánek – zklidňuje a pomáhá při bolestech hlavy, migréně, nespavosti a úzkosti.Snižuje teplotu, tlumí bolesti.
  • Levandule – tiší bolest, uklidňuje, pomáhá při stresu, chřipce, bronchitidě i zánětech krku.
  • Majoránka – pomáhá při astmatu, nachlazení i dýchacích potížích. Podporuje trávení a snižuje krevní tlak.
  • Máta – má hojící i antiseptické účinky, snižuje horečku, doporučuje se při nachlazení, chřipce. Potlačuje nevolnost. Při rýmě stačí nakapat pár kapek do kapesníku a vdechovat.
  • Mateřídouška – snižuje bolest kloubů, bolest v krku i kašel.
  • Skořice – pomáhá při průjmech, kašli, bronchitidách, nachlazení a chřipce. Je výborný i při prochladnutí, a navíc zahřívá, uvolňuje a posiluje srdce.
  • Smrk – ideální při kašli, rýmě nebo chřipce. Pomáhá protis tresu, nadměrnému pocení a koupel je skvělá při silném nachlazení.
  • Tea tree - má antibakteriální účinky, napomáhá hojení ran, proti plísní i oparům.

jik

Přečtěte si také


Diskuse: Na každou nemoc platí jiná vůně

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci