Na každou nemoc platí jiná vůně
31.1.2014 00:00 | EzoterikaMetoda, pomocí které si éterickými olejíčky tělo nejen hýčkáte, ale i uzdravujete, je stará tisíce let. Éterické oleje, které se využívají, jsou vlastně koncentrované rostlinné výtažky, které obsahují to nejlepší a nejúčinnější, co rostlina má.
Tělo šlape jako hodinky
Většina éterických olejů si dokáže poradit s chroboplodnými zárodky, protože mají silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky. Navíc umí účinně řešit potíže dýchacích nebo močových cest a poradí si s nejrůznějšími virózami a nachlazením.
Podle odborníků nemají éterické oleje (na rozdíl od moderních chemických léků) žádné nepříjemné vedlejší účinky a navíc posilují přirozenou imunitu organizmu. Jejich pravidelné používání působí preventivně proti vzniku některých onemocnění.
Může vás zajímatZelený čaj pomáhá proti rakovině |
V zimě vsaďte na silnou pětku
Eukalypt, citron, tea tree, levandule a máta. To je silná pětka, kterou rozhodně nic nezkazíte. Přírodní eukalyptový olej je k nezaplacení právě v období různých onemocnění dýchacích nebo močových cest. Je výborný jak pro prevenci, tak pro léčbu. Pomáhá při zahlenění a působí antibakteriálně.
Dutiny zase pomáhá uvolnit citron nebo borovice. V žádné domácí lékárničce by proto neměl chybět eukalyptus, citron, tea tree, levandule a máta. Tahle pětice éterických olejů má nejširší účinky v oblasti domácí léčby i prevence.
Nejlépe vám poradí váš nos
Přemýšlíte, jaký olejíček si vybrat? Věřte svému nosu! Vůně jednotlivých olejů je pro jejich výběr velmi důležitá. Má totiž schopnost ovlivňovat náš psychický stav a momentální náladu. Voňavé olejíčky tak dokáží navodit pocit pohody a pomohou zvládnout stres.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:Co děláte, aby nemoc nepostihla vás? |
Například eukalyptový nebo citrónový olej jsou vhodné pro použití do zvlhčovačů vzduchu , protože likvidují choroboplodné zárodky dřív, než »vám skočí po krku«. Levandulová koupel na konci každého dne pomůže zklidnit mysl při stresu a podráždění, a zároveň očistit tělo od případných choroboplodných zárodků.
Pozor, není pro každého
Voňavé koupele a nejrůznější olejíčky ale mohou mít i své stinné stránky. Některé z nich jsou například nevhodné pro malé děti (např. fenykl, kafr, máta, pelyněk nebo rozmarýn).Těhotné ženy by měly se raději poradit s odborníkem, ale vyhnout by se měly anýzu, fenyklu, mátě, jalovci, rozmarýnu a šalvěji.
Další vůně se zase nehodí pro epileptiky (rozmarýn, pelyněk, muškátový ořech i květ, kafr, yzop a máta), lidem s nízkým krevním tlakem (levandule) nebo s ledvinovými potížemi (jalovec, kmín).
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT:Skořice pomáhá řidičům lépe se soustředit, |
Určité silice zase působí ve větších dávkách omamně nebo mohou způsobit podráždění pokožky. Proto každý, kdo si není jistý, by se měl obrátit na zkušeného aromaterapeuta.
Voňaví zabijáci nemocí
-
Bergamot – pomáhá od zahlenění, při zánětech dýchacích cest a angíně. Je skvělý na stres, sklíčenost a zimní deprese.
-
Borovice – vhodná při infekcích dýchacích cest, nachlazení nebo chrapotu.
-
Citrón – pomáhá při chřipce, bolestech hlavy i žaludku, snižuje bolest, posiluje imunitní systém. Ideální při špatné náladě nebo proti únavě.
-
Grapefruit – posiluje imunitu, tiší bolesti, zlepšuje trávení.
-
Eukalyptus - snižuje horečku, desinfikuje, pomáhá při nachlazení a zánětu průdušek.
-
Heřmánek – zklidňuje a pomáhá při bolestech hlavy, migréně, nespavosti a úzkosti.Snižuje teplotu, tlumí bolesti.
-
Levandule – tiší bolest, uklidňuje, pomáhá při stresu, chřipce, bronchitidě i zánětech krku.
-
Majoránka – pomáhá při astmatu, nachlazení i dýchacích potížích. Podporuje trávení a snižuje krevní tlak.
-
Máta – má hojící i antiseptické účinky, snižuje horečku, doporučuje se při nachlazení, chřipce. Potlačuje nevolnost. Při rýmě stačí nakapat pár kapek do kapesníku a vdechovat.
-
Mateřídouška – snižuje bolest kloubů, bolest v krku i kašel.
-
Skořice – pomáhá při průjmech, kašli, bronchitidách, nachlazení a chřipce. Je výborný i při prochladnutí, a navíc zahřívá, uvolňuje a posiluje srdce.
-
Smrk – ideální při kašli, rýmě nebo chřipce. Pomáhá protis tresu, nadměrnému pocení a koupel je skvělá při silném nachlazení.
-
Tea tree - má antibakteriální účinky, napomáhá hojení ran, proti plísní i oparům.
jik
Přečtěte si také |
---|