Vzpomeňte si včas na domácí květinovou oázu pohody

13.10.2012 00:00   |   Bydlení
K domácí pohodě neodmyslitelně patří dobrá nálada. A tu si můžeme zajistit jen v prostředí, kde bude radost žít. Pomohou nám ho vytvořit květiny, proto bychom na ně před zimou neměli zapomenout.

pokojové květiny

Některé z nich neztrácejí svůj půvab ani v zimních měsících a krášlí neúnavně vnitřní prostory 365 dní v roce. Nejsou jen němými společníky, ale především svěží pokojovou zelení, ve které se cítíme příjemně.

Vůkol rudý vřes

K rostlinám, které v domácím prostředí můžeme pěstovat celoročně, patří například vřesovec (Erica).

Tato rostlinka, která je nenápadná, leč přirozeně krásná a nikterak přehnaně barevně divoká. Je velice vhodná pro pěstování nejen v moderních, ale i tradičně laděných domácnostech.

Svými různými a jemnými barevnými tóny vhodně doplní kterýkoliv interiér. Navíc se jedná o rostlinu, jíž nemusíme věnovat příliš pozornosti a péče, a tak se může stát i vhodnou rostlinou pro zimní zahrady.

Vysadit vřesovec do květináče je nejvhodnější buďto na jaře od března do května, anebo na podzim od října do listopadu. Ideální zemina pro tuto rostlinu by měla obsahovat písek a rašelinu, přičemž by měla být jen mírně vlhká.

Abychom se krásných květů dočkali každý rok, je nezbytné vřesovce pravidelně zastřihovat hned po odkvetení a občas přihnojovat hnojivy bez obsahu vápníku.

Může vás zajímat

Chcete pěstovat citrusy?
I malá zahrada umí udělat velkou radost
Vejce si vypěstujete v květináči

Nevadnoucí krása

Další rostlinou hodící se do interiéru, jenž bude zkrášlovat a oživovat svými barvami, je nevadlec (Celosia spicata). Pochází z tropických oblastí Ameriky a Afriky, je atraktivní svým vzhledem a hodí se do jakéhokoli interiéru.

Nevadlec svou kvetoucí krásou rozveselí náš domov od července až do konce září, přičemž dominantní a v podstatě jedinou barvou jeho květů je červená.

Aby bylo jeho květenství bohaté a pestře zbarvené, musíme mu dopřát slunné a teplé místo s dostatečným přísunem čerstvého vzduchu.

Semena této rostlinky, jíž se někdy přezdívá kohoutí hřeben, vyséváme v březnu.

Nevadlec navíc může zkrášlovat naše pokoje i po zbytek roku v podobě suché vazby. Pro tyto dekorační vazby je přímo ideální, neboť si zachovává svůj tvar i barvu, a může tak i v průběhu zimy rozveselovat stoly či stěny.

Tip

Pokud začnou listy na rostlinách žloutnout, znamená to, že mají buď přespříliš anebo málo zálivky. Přelitou rostlinu je dobré ihned vytáhnout z květináče a zeminu opatrně osušit. Rostliny se v zimních měsících špatně vypořádávají s nadměrnou zálivkou, mohli bychom o ně rychle přijít.

Záhadná exotika

Chcete-li své domácnosti dopřát trochu exotiky spojené s atraktivitou a krásou, potom neváhejte postavit na police či stoly květináč s Bromélií (Bromelia alta). Tato květina má svůj původ v deštných pralesích jižní a střední Ameriky a stane se bezpochyby chloubou domácnosti.

Aby se ale tak stalo, musíte jí věnovat náležitou pozornost. Základem úspěchu je substrát, který by měl dobře odvádět vodu. Měl by tedy být tvořen rašelinou doplněnou o listový humus nebo rozdrcenou kůru.

Ač pocházejí ze zemí, kde slunce pálí bez přestání celý rok, nevyžadují přímý sluneční svit. Stačí je umístit na světlé místo, nikoli však na přímé slunce.

Rostlinu tvoří řada listenů, které mají za úkol zásobovat ji vodou a živinami, přičemž vytvářejí jakési cisterny. Bromélii bychom tedy měli zalévat vždy do středu listové růžice. Na rostlině navíc snadno rozeznáte, pokud je něco v nepořádku.

Objeví-li se na listech hnědé skvrny, znamená to, že byla rostlina v poslední době nadměrně vystavena přímému slunečnímu svitu. V takovém případě stačí bromélii jednoduše zastínit. Naopak jsou-li hnědé pouze špičky listů, zanedbali jsme zalévání a je tedy nutné dodat rostlině vláhu.

tzp, ŽenyproŽeny.cz
Foto: OBI a archiv

Přečtěte si také

Diskuse: Vzpomeňte si včas na domácí květinovou oázu pohody

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci