Chcete pěstovat citrusy? Víme jak na to!

18.12.2009 00:00   |   Bydlení
Pěstování citrusů se u nás těší stále větší oblibě. V zimním období dokáží v interiéru  navodit exotickou atmosféru dalekých krajin.

citron, citrusy, pěstovat

Jejich sytě zelené barvy listů a větve obtěžkané žlutými a oranžovými plody mohou potěšit vždy, kdykoli dostanete chuť na vlastnoručně vypěstovaný pomeranč, mandarinku či citron.

Tipy a triky

Aby se vám podařilo vypěstovat krásnou a zdravou rostlinu, je zapotřebí se o ni správně starat, znít tipy triky, díky kterým vás citrusy odmění pronikavou vůní a krásným vzhledem.

Pomeranče, citróny nebo mandarinky potřebují stálou a rovnoměrnou závlahu, proto je dobré volit samozavlažovací květináče,“ říká Lenka Novotná, jednatelka společnosti Plastia. „Krásně budou menší rostliny vynikat, když barvu nádob sladíte s plodem,“ dodává.

Díky speciálnímu zavlažovacímu systému nemůže dojít k přelití, což je u citrusových plodů obzvláště nebezpečné. Citroník by měl mít neustále vlhký kořenový bal, ale neměl by stát ve vodě. Samozavlažovací systém umožňuje rostlině načerpat vodu podle své potřeby, a tím tak docílit v oblasti zavlažování kýženého efektu. Rostlina se brzy odmění krásným růstem a zdravými plody.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT:

Jaký budete mít stromeček? 
Vánoce v akci? Budou letos levnější
Jak si užít Vánoce a nepřibrat

Čtyři základní rady

1. Výživa a zalévání

Vhodný substrát pro citrusy se skládá z rašeliny, kompostu a hrubšího písku nebo agropelitu (příměsí do substrátu pro provzdušnění substrátu). Nejlepší jsou hnojiva organického původu bez přídavku umělých složek. Vhodné je přihnojovat pravidelně v intervalu dvou, tří týdnů. Přihnojování omezit v době vegetačního klidu. Pro rostlinu je vhodná stálá zálivka a občasné proschnutí. Téměř všechny citrusy mají rády pravidelné rosení.

2. Světlo

Citrusy mají původ v jiných zeměpisných šířkách, a proto je zapotřebí přizpůsobit podmínky, které plodina potřebuje. Teplota, vlhkost a světlo by měly být v rovnováze. V zimě je málo světla, proto je nutné ubrat i na teplotě a závlaze. Citrusy bychom měli v zimě umístit na co nejsvětlejší a nejchladnější místo. Pokud je to možné přisvětlovat chladným světlem umístěným ne dál než 30 cm od rostliny.

3. Teplota

Citrusy vyžadují obzvláště v růstové periodě dostatek tepla, ideální teplota v období vegetace je 22 °C až 28 °C, v zimním období mají rády teplotu kolem 10 °C a v letním období by teplota neměla přesáhnout 40 °C až 45 °C. Řada citrusů však vyžaduje zejména pro zdárné zrání plodů udržovat určitý rozdíl mezi denními a nočními teplotami.

4. Umístění

V letních měsících mohou být rostliny mimo byt, například na zahradě či balkoně. Důležité je dávat pozor na vítr, citrusy by se neměly dostat do průvanu a neměly by být v povětrnostních podmínkách. Výborně se daří citrusům také v subtropických sklenících.

boh, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Chcete pěstovat citrusy? Víme jak na to!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci