(Ne)bojte se, navštíví vás duchové!

30.10.2009 00:30   |   Ezoterika
Věříte na duchy? Naši předkové věřili. Na ty dobré, ale i na ty zlé. Dodnes existují šamané, kteří čistí území kmene od "beztělců“ a „sousedů odjinud“. A právě tady můžeme hledat původ jednoho z nejstarších svátků – halloweenu.

(Ne)bojte se,  navštíví vás duchové!

Ano, Halloween – doslova Předvečer Všech svatých (31.10.) – má opravdu pohanský původ. Pod názvem Samhain jej slavili staří Keltové jako svůj Nový rok. Kořeny oslav sahají až do 5. století před naším letopočtem. Do USA přenesla tento svátek vlna irských emigrantů.

Svátek říše mrtvých

Jedna z pověstí říká, že jednoho dne všechny duše zemřelých v posledním roce přijdou na svět převlečené za živé a ovládnou svět. Keltové věřili, že během samhainské noci se zastaví čas, aby umožnil setkání živých s mrtvými. Proto, aby zabránili mrtvým ovládnout vše živé, převlékli se za mrtvé duchy a veselím a křikem duchy odháněli. Zlé duchy maskami zastrašovali a dobrým nabízeli jídlo na zápražích svých domů.

Chiromantie

Ukaž mi svou ruku a já ti
řeknu, co tě v životě čeká...

Láska i smrt vepsaná v dlaních

Nejdůležitějším svátkem prakticky v celém keltském světě byl vždy Samhain. Byl pro Kelty začátkem nového roku a byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí.

Svíčky pro bludné duše

Samhain byl tedy svátkem říše mrtvých, světa duchů. O Samhainu se duše mrtvých mohly vracet z "druhého břehu", aby navštívily svůj bývalý domov. Dnešní zvyk zapalovat dušičkové svíčky je pozůstatkem těch dob, kdy se zapalovaly ohně, aby bludné duše našly světlo a teplo a marně nebloudily krajem.

Noc Samhainu strhávala hranice mezi světy, aby se mísili živí a mrtví. Krajinou se potulovaly i mocnosti zla, síly temnot a přízraky. Živí se snažili oběťmi usmířit obyvatele nadpřirozeného světa existujícího mimo lidský čas a prostor...

Keltský Nový rok

Nový rok začíná při západu slunce 31. října. Proč právě v tento den? Konec období hojnosti, tepla a světla, začátek doby tmy, zimy a nejistoty – to je ideální okamžik k předělu celého roku. Není tedy divu, že se jím stal právě svátek slavený na konci října.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kameny pro zdraví, štěstí i kondici
Proti stresu zkuste automasáž

Samhain je časem zastavení a zúčtování. Ale především je to den znovunapojení se na kmenové a rodinné předky a na řídící duchy.

Je to magická doba, kdy přestávají platit zákony prostoru a času. V podivném a nevypočitatelném chování lidí se odráží události ze světa duchů. Je to doba chaosu a největší aktivity skřítků. Noc, kdy čarodějnice jsou všude, zjevují se znamení, konají se věštby...

Kde se vzaly Dušičky?

Až papež Bonifác IV. (asi 550 – 25. května 615) se chtěl zbavit pohanských zvyků a pro období Samhainu vytvořil nový svátek - svátek Všech Svatých, který měl staré zvyky nahradit (anglicky se svátek jmenuje All Hallows' Day, z toho vzniklo pozdější Halloween). Ale lidé to vyřešili tak, že prostě slavili svátky oba.

dp

Přečtěte si také


Diskuse: (Ne)bojte se, navštíví vás duchové!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci