Prof. Jan Pirk: Desatero, jak zůstat fit v každém věku

20.11.2011 01:00   |   Wellness
Být v pohodě a fit co nejdéle, to přání většiny z nás. Jenomže samo o sobě to nepřijde a rad je plný internet. Kterým věřit? Nabízíme návod kardiochirurga a sportovce Jana Pirka.

Pirk, desatero

Přední český kardiochirurg a prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze nedávno v jednom z četných rozhovorů prohlásil, že „pohybu málo je a že lidstvo začíná být jaksi zblblé.“

Půlhodinku najde každý!

„Nedávno jsem byl na kongresu u moře na krásném místě, kde jsem ráno chodil běhat kolem hotelu. Bylo příjemně jako u nás na jaře. A pak jsem se zašel podívat do fitness centra a zjistil jsem, že tam řada lidí běhá na pásu a oknem kouká na moře. To nechápu, to je degenerace, řekl prof. Pirk v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Být fit... ale, jak to všechno stihnout?
Posilovna doma? Možná stačí jen fit koutek!
Zdraví se bez pohybu neobejde

„Půlhodinku denně si na sportování může najít každý. Já kolikrát, když vidím ty manažery, tak si říkám: To je hezké, že vám firma tolik vzkvétá. K čemu vám to ale bude, až se na to budete koukat zpod fialek…“ dodal.

Podle statistik na následky kardiovaskulárních onemocnění zemře ročně celosvětově více než 17 miliónů lidí. Pokud se tento smutný trend nezmění, dosáhne v roce 2030 dle odhadů WHO počet případů hranice 23 milionů.

Fyzička je základ

Vlastnímu srdci můžeme v práci účinně pomoci. Profesor Pirk rád běhá, dokonce i maratony, loni například ve stopách Feidippidése, která běžel Atéňanům předat zprávu o vítězství nad Peršany (podrobně jsme psali zde).

Ale nemusíte jen běhat, určitě je však potřeba něco dělat pro svoji fyzičku a pro svoje srdce. Pirk sestavil desatero pro zdravé srdce. „Já sám se tímto desaterem řídím víc než stoprocentně. Jedno staré přísloví říká: Ve zdravém těle zdravý duch. Čili když se budete mít fyzicky dobře, budete mít i dobrou náladu. Mně osobně se tento recept na spokojený život v dobré kondici vyplácí,“ uvedl kardiochirurg.

Desatero pro zdravé srdce

1. Uvědomte si, kolik vám je let! Podle věku najdete i vhodný sport, který bude určen právě vám.

2. Přiměřeně svému věku a stavu byste měli alespoň půl hodiny denně věnovat své fyzické kondici. Je vhodné, zejména pokud se sportem začínáte, sledovat svůj krevní tlak a puls, údaje si pečlivě zaznamenávat, nejlépe pak do Elektronické zdravotní knížky (aplikaci můžete využít například i při konzultaci s lékařem).

3. Pokud jste nikdy nesportovali, než tak začnete činit, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, aby vám pomohl určit, co je pro vás vhodné.

4. Pořiďte si přiměřenou sportovní výbavu! I pro začínajícího sportovce jsou například kvalitní běžecké boty prevencí poškození kloubů a šlach.

5. Při sportování vždy dodržujte pitný režim.

6. Pokud jste opravdu nikdy v životě nesportovali, začněte nejlépe s rychlou chůzí, doporučuji tzv. Nordic walking.

7. Jezte zdravě a přiměřeně, tak abyste měli správnou váhu – ani nízkou ani vysokou.

8. Pijte denně sklenku dobrého vína! Respektive muži dvě, ženy jednu.

9. Přinuťte ke stejné činnosti a životnímu stylu svého partnera. Ve dvou jde všechno snáz.

10. Nikdy není pozdě začít.

boh

Přečtěte si také

Diskuse: Prof. Jan Pirk: Desatero, jak zůstat fit v každém věku

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci