Chystáte se vyrazit na kole? Máte vše potřebné?

24.5.2011 00:30   |   Styl
Kam vyrazíte na kole na první letošní výlet? Ať už se rozhodujete mezi krátkou trasou kolem vašeho bydliště nebo maratonskou túrou, tak je vždy dobré se připravit a vědět co si vzít sebou.

výlet na kole
Jen málo je takových, kteří se mohou řídit dobrou radou režiséra Miloše Formana, který si na cyklovýlety bral jen kreditní kartu... Abyste na nic důležitého nezapomněli a byli v každé situaci připraveni, tak jsme pro vás připravili šestici nejzákladnějších rad.

Jak se říká „Dvakrát měř a jednou řež“. Ačkoliv se jedná o skutečně staré přísloví, tak si jistě každý z nás někdy vyzkoušel jeho pravdivost. Před tím, než vyrazíte za dobrodružstvím, je velmi důležité kolo pořádně prohlédnout. Necítíte-li se na to – a většinou ani nemáte potřebné přístroje a nářadí – nechte si kolo zkontrolovat v servisu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Vybíráme správné jízdní kolo
Jaro, kolo, brusle a spol.
Kupte dětem kolo, ne mučící nástroj

Obecně se ceny v servisu pohybují od 800 do 3000 korun, záleží pouze na počtu výkonů spojených se seřízením vašeho kola. Některé obchodní řetězce mají své vlastní servisy, a tak vás to tam může vyjít levněji až o 50 procent a k tomu můžete ještě získat i některou další zajímavou slevu.

Vidět do budoucnosti se vyplatí

Každý správný cykloturista se spoléhá na vlastní síly a vlastní mapu. Pokud chcete vyrazit za dobrodružstvím, tak je vždy lepší si trasu předem naplánovat. V současné době existuje na internetu několik aplikací, které vám pomohou s plánováním tratí a to i podle obtížnosti. Vždy je ovšem dobré mít mapu i při sobě.

Samozřejmě, techničtěji založení hračičkové už jistě mají GPS navigaci, nebo mobil s touto vymožeností. Proč ne, ale starou dobrou mapu nepodceňujte. Například nepotřebuje mít dobitou baterii a obejde se bez příjmu signálu :o))

Nepřeceňovat se

Ačkoliv se můžete považovat za velmi zkušeného cyklistu, který má za sebou najeto už tisíce a tisíce kilometrů, tak je dobré vždy začít sezónu lehčím výletem.

Díky tomu vyzkoušíte, jak jste na tom po zimě fyzicky a také stav nově seřízeného kola (jestli někde nepotřebuje ještě něco utáhnout). Někdy se může stát, že jsou brzdy moc „tuhé“ nebo vám nemusí vyhovovat nastavení přehazovačky.

Dejte o sobě vědět

Bezpečí by mělo být vždy až na prvním místě. Proto vždy upozorněte své kamarády o tom, kam máte namířeno a kdy se asi vrátíte.

Kromě informací o cestě byste měli také dodržovat staré známé pravidlo „Není důležité vidět, ale být viděn“. Naštěstí se nyní vyrábí oblečení, které obsahuje reflexní proužky a vy tak budete vždy viděni.

Co s sebou?

Rozmyslet si co si sebou vzít do batohu nebo do brašny na kole je vždy náročné. Musíme zvolit ideální kombinaci věcí, aby nebyly moc těžké a zároveň se mohly hodit.

Podle Michala Kuchaře ze servisního oddělení společnosti Hervis byste neměli zapomenout toto vybavení:

  • Nepromokavá bunda
  • Základní nářadí
  • Náhradní světlo
  • Sada na opravu duší
  • Nabitý mobilní telefon
  • Mapa oblasti

Až vás přepadne únava

Pro všechny případy si s sebou nezapomeňte přibalit něco pro případ, kdy vás přepadne únava a pocit hladu. Cyklisté většinou používají nejrůznější energetické tyčinky, které se dají koupit v cykloobchodech či lékárnách.

Mohou vám ale pomoci i tatranka, čokoláda nebo vitaminové tablety Energit s obsahem hroznového cukru, který je výborným zdrojem energie. Energit tablety jsou k dostání v mnoha „šťavnatých“ příchutích – ananasové, citrónové, pomerančové nebo jablečné.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Chystáte se vyrazit na kole? Máte vše potřebné?

Mít vše potřebné

7.10.2016   |   12:15   |   od: Majda
Ahojda, my často s manželem cestujeme na kolech. Přilby máme připravené už na řidítkách na kole. Máme i tašky na kolo. Někdy přespíme po cestě v pensionu, takže bereme s sebou věci na převlečení. Pití, ani svačina nám nechybí.
Jednou za rok spíme ve stanu na našem cyklovýletě, který trvá pět až sedm dní. To máme s sebou vždy i sirky, toaletní papír a baterku. Nikdy nevíte, co se může stát. Jednou jsem spadla z kola a než jsme vyjeli dál, byla tma a světlo na kole nestačilo. Můj manžel je zamilovaný do jeskyní, tak si bere také čelovku a minibaterku.
Vlastně máme tašky na kolo plné, i když jedeme jen na celodenní výlet. Kola máme napuštěná nějakou hmotou a pokud se píchne, ta tekutina zaplaví dírku - tomu sice moc nerozumím, ale každopádně by se příprava kola a věcí na cyklovýlet neměla podceňovat. Já tak třeba nechápu maminky, co dětem na kolo nedají helmu...

výlet

12.5.2016   |   10:55   |   od: Háňa
Na cyklovýlet je potřeba mít přilbu, kvalitní cyklokalhoty a rukavice, aby ruka neklouzala z řidítek. To je podle mě takový základ. A určitě vzít s sebou pumpičku, náhradní světlo a čelovku. Jestliže se výlet protáhne, je dobré mít ještě nějaké další osvětlení. Na čelovce bych nešetřila - kvalitní vydrží roky a lze ji využít na kolo, běhání, na túry a podobně.
Také bych vzala pití, svačinku (ideální jsou proteinové tyčinky, ovoce a třeba i obložená houska). Jídlo bych volila podle toho, v jakém období člověk jede.
A pokud jde o batoh, vybrala bych podle váhy a velikosti nějaký menší s hrudním pásem, aby za jízdy dobře držel.

Díky!

12.9.2011   |   17:46   |   od: Petr
Díky za tento pomocný článek! Já teď vyrážím s rodinkou na kolo a vybírám cyklobatoh. Nevím moc, do čeho jít. Nějaké zkušenosti? Nebo tipy, na co dát pozor na batohu a co vůbec nekupovat?
Zobrazeny poslední 3 příspěvky, celkový počet 3 příspěvky.
poslední příspěvek: 7. 10. 2016 12:15
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci