Bere drogy! Co máme udělat? Žít se s ním nedá!

2.9.2010 00:30   |   Sex a vztahy
Drogy jsou součástí života dnešní mladé generace více, než tomu bylo v minulosti. Nesmiřujme se s tím a nepodporujme to. Jen přijměme realitu, abychom na ni včas mohli reagovat.

drogy

Ať se nám to líbí nebo ne, musíme počítat s tím, že i naše dítě se ocitne v situaci, kdy se bude rozhodovat, zda po alkoholu a nikotinu, což jsou společností i státem přijatelné legální drogy, vyzkouší také něco jiného. I kdyby šlo spíše o drogy měkké, přesto mohou být vstupenkou na drogovou scénu, ze které je návrat těžký.

Známe hranice, kdy droga začne ohrožovat integritu mladého člověka?

Poslední kapka – ztratily se peníze

Alena přišla do poradny s obavami o svého sedmnáctiletého syna Martina. Poslední dobou chodil domů pozdě večer, někdy dokonce nepřišel vůbec s tím, že přespí u kamaráda. Když už doma byl, někdy celé hodiny prospal a jindy nemohl spát vůbec, neposeděl a musel stále něco dělat.

Matce změna chování neunikne, proto se Alena snažila zjistit, co se v Martinem děje. Ten ale na přímé dotazy vždycky odpovídal či odsekával, že je všechno v pořádku. Stále sice zvládal studovat střední školu, avšak výsledky měl čím dál horší a také se později ukázalo, že má mnoho neomluvených hodin.

Rozvedená Alena hledala podporu i u svého bývalého manžela, ale ten jí jen uklidňoval, že se synem cloumá puberta a nemá si o něj dělat žádné starosti. Neuklidnila se. A poslední kapkou bylo, když zjistila, že se jí z peněžeky ztratily peníze, které nemohly zmizet jinak, než že jí je Martin vzal. Přišla se tedy svěřit do poradny.

Droga je náročný partner

„S drogou, pokud už opravdu mluvíme o závislosti, to je jako se zamilováním se,“ shrnuje příměrem své zkušenosti psycholožka Mgr. Alice Holečková, která se závislými pracuje. „Ačkoli slyšíte varování, že vás to mění, vy neslyšíte, nevidíte. A droga je opravdu náročný partner, který vám bere víc a víc až zjistíte že nemáte nic než problémy.“

„Teprve tehdy si uvědomíte, že je zle. Do té doby, která je u každého individuální, u někoho to trvá měsíce u jiného i déle, si nepřipouštíte, že jste se ocitli na nebezpečné cestě,“ dodává psycholožka.

Tolerance nepomáhá

„Pokud rodiče zjistí, že jejich syn či dcera chodí nepravidelně domů, ztrácí zájem o práci či školu a zájmy, opouští staré známé a kamarády, měli by si uvědomit, že by za vším mohly vězet drogy,“ říká Mgr. Alice Holečková.

PohlreichMŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Šéfovy rady: Jak poznat špatnou restauraci
Devět pravidel lásky pro ženy
Bolí vás hlava? Málo pijete!

„Toto je fáze, která je ještě velmi nejasná. Často se opravdu neliší od bouřlivé puberty,“ vysvětluje dále psycholožka:

„Pokud se ale přidá nepravidelný spánkový režim, včetně dlouhodobého spánku po několikadenní aktivitě a změny nálad (což je například typické pro uživatele pervitinu), včetně ztráty zájmu o vztahy doma a přijdou i ztráty peněz či cenností, musíme si připustit, že přichází problém s drogou.“

„Když rodiče konfrontují potomka se svým zjištěním, obvykle nastane uklidnění, protože závislý slíbí, že se vše změní. To je ale problém, protože žádná změna nenastane. Touto fází prochází každý, kdo se závislým žije.“

Jasná pravidla a trpělivost...

Odborníci na závislosti radí všem, kdo zjistí, že jejich partner či dítě je závislý na drogách, aby co nejdříve vyhledali kvalifikovanou pomoc. V Česku existují různé možnosti, s rodiči či partnery drogově závislých pracuje většina středisek, která pracují s drogově závislými. Nalézt je opravdu není těžké, stačí příklad do okénka jakéhokoli internetového vyhledávače napsat „protidrogová poradna“…

Je nutné si uvědomit, že se závislými se nedá žít. Rodina či blízcí musí projít procesem, který je dovede k poznání, že jedině jasná pravidla a orientace se na vlastní posílení a rozvoj pomohou, aby jasnými stanovisky nastavili zrcadlo závislému. Aby začal se svým problémem něco dělat, aby se začal léčit.

owl

Přečtěte si také

Diskuse: Bere drogy! Co máme udělat? Žít se s ním nedá!

test

23.9.2018   |   22:30   |   od: Lenka
Osobně jsem v takových případech pro jednoznačné ultimátum - buď já, nebo drogy. A namátkově bych mu dávala některý z domácích drogových testů. Nejsou ani moc drahé, ale drogy odhalí dobře.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 23. 9. 2018 22:30
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci