Střídavá péče se vrací do hry

8.8.2010 00:00   |   Děti
Nová poslanecká iniciativa, se kterou přišel poslanec Pavel Staněk, může mnoha otcům či matkám splnit jejich sen. Rodiče budou mít mnohem větší šanci, že jim dítě bude svěřeno do střídavé péče.

rozvod

Na takovouto změnu čeká tisíce rodičů, kteří mají problémy se se svými dětmi po rozvodu vůbec setkávat. V 92 procentech případů se jedná o otce. Děti jsou v současné době totiž téměř automaticky svěřovány do výchově matky.

Děje se tak i přesto, že otec, který je schopen se o dítě velmi kvalitně postarat a dítě s jeho péčí nemá žádný problém, tuto skutečnost prokáže. Postačí, aby matka se střídavou péčí nesouhlasila a otec i dítě mají smůlu. I když nesouhlas matky bývá motivován nikoliv potřebou dítěte, ale mstou bývalému partnerovi. A její vítězství následně stvrdí i soud.

matka s dítětemMůže vás zajímat:

K alimentům vám pomůže i hrozba soudem
Umíte poradit – jak má Hana přežít?
Jak vypořádat majetek po rozvodu

Soudce = úředník?

Novela má za úkol vnést do zákona o rodině větu, která nebude soudu dávat pouze možnost rozhodnout o střídavé péči jako o jednom z málo častých řešení výchovy a péče o děti, ale za určitých podmínek, kdy oba rodiče prokáží, že jsou o dítě schopni se postarat, bude soud muset střídavou péči schválit nebo o ní rozhodnout.

Ze strany soudců se již objevily hlasy, že tento způsob udělá se soudce úředníka, který bude muset rozhodovat automaticky. Nicméně jaká je situace nyní? Soudci v podstatě automaticky rozhodují s ohledem na to, jaká je běžná soudní praxe. V drtivé většině svěřují dítě do péče matky.

Svěření dětí do péče a výchovy matce má jistě racionální základ, kdy dítě je většinou fixováno na matku, která také už z historie má předpoklady pro lepší péči o dítě. Nicméně automatizace soudnictví v tomto směru není na místě a soudy by měly zjištovat veškeré souvislosti a okolnosti, které budou pro dítě nejpříznivější.

Důležitá je osobnost dítěte

Další otázkou, kterou by soud měl zkoumat při rozhodování o střídavé péči je také psychický stav dítěte a tedy to, jak je schopno střídavou péči zvládat a vnímat. I zde by mělo rozhodování soudů respektovat osobnost dítěte.

Každé dítě je zcela jiné, má jiné vlastnosti, vnitřní pocity i chování a to by měl soud při rozhodování o střídavé péči také prioritně posuzovat. Jsou děti, které nemají problém měnit místo svého pobytu a dokonce se na to i těší. Změna je pro ně určitým prvkem, který omezuje pocity nudy a stereotypu. Na druhé straně jsou děti, které více potřebují vlastní zázemí a jsou na toto zázemí více fixovány. Časté stěhování jim dělá nemalé problémy. Těžko se přizpůsobují. I toto jsou skutečnosti na které by soudy měly brát ohled.

Právo na péči o dítě dosažitelnější

Změna zákona o rodině může nastartovat trend změny chování některých soudců a dát naději rodičům, kteří se chtějí o své děti skutečně reálně starat a vychovávat je. Péče o dítě se tak u tohoto rodiče nebude omezovat pouze na výši výživného, ale rodič bude moci ovlivnit výchovu svého dítěte ve stejné míře jako rodič druhý. Navíc může dojít k omezení praxe, kdy s dítětem někteří rodiče nakládají jako s rukojmím.

zm

Přečtěte si takéTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci