Střídavá péče se vrací do hry
8.8.2010 00:00 | DětiNa takovouto změnu čeká tisíce rodičů, kteří mají problémy se se svými dětmi po rozvodu vůbec setkávat. V 92 procentech případů se jedná o otce. Děti jsou v současné době totiž téměř automaticky svěřovány do výchově matky.
Děje se tak i přesto, že otec, který je schopen se o dítě velmi kvalitně postarat a dítě s jeho péčí nemá žádný problém, tuto skutečnost prokáže. Postačí, aby matka se střídavou péčí nesouhlasila a otec i dítě mají smůlu. I když nesouhlas matky bývá motivován nikoliv potřebou dítěte, ale mstou bývalému partnerovi. A její vítězství následně stvrdí i soud.
Může vás zajímat:K alimentům vám pomůže i hrozba soudem |
Soudce = úředník?
Novela má za úkol vnést do zákona o rodině větu, která nebude soudu dávat pouze možnost rozhodnout o střídavé péči jako o jednom z málo častých řešení výchovy a péče o děti, ale za určitých podmínek, kdy oba rodiče prokáží, že jsou o dítě schopni se postarat, bude soud muset střídavou péči schválit nebo o ní rozhodnout.
Ze strany soudců se již objevily hlasy, že tento způsob udělá se soudce úředníka, který bude muset rozhodovat automaticky. Nicméně jaká je situace nyní? Soudci v podstatě automaticky rozhodují s ohledem na to, jaká je běžná soudní praxe. V drtivé většině svěřují dítě do péče matky.
Svěření dětí do péče a výchovy matce má jistě racionální základ, kdy dítě je většinou fixováno na matku, která také už z historie má předpoklady pro lepší péči o dítě. Nicméně automatizace soudnictví v tomto směru není na místě a soudy by měly zjištovat veškeré souvislosti a okolnosti, které budou pro dítě nejpříznivější.
Důležitá je osobnost dítěte
Další otázkou, kterou by soud měl zkoumat při rozhodování o střídavé péči je také psychický stav dítěte a tedy to, jak je schopno střídavou péči zvládat a vnímat. I zde by mělo rozhodování soudů respektovat osobnost dítěte.
Každé dítě je zcela jiné, má jiné vlastnosti, vnitřní pocity i chování a to by měl soud při rozhodování o střídavé péči také prioritně posuzovat. Jsou děti, které nemají problém měnit místo svého pobytu a dokonce se na to i těší. Změna je pro ně určitým prvkem, který omezuje pocity nudy a stereotypu. Na druhé straně jsou děti, které více potřebují vlastní zázemí a jsou na toto zázemí více fixovány. Časté stěhování jim dělá nemalé problémy. Těžko se přizpůsobují. I toto jsou skutečnosti na které by soudy měly brát ohled.
Právo na péči o dítě dosažitelnější
Změna zákona o rodině může nastartovat trend změny chování některých soudců a dát naději rodičům, kteří se chtějí o své děti skutečně reálně starat a vychovávat je. Péče o dítě se tak u tohoto rodiče nebude omezovat pouze na výši výživného, ale rodič bude moci ovlivnit výchovu svého dítěte ve stejné míře jako rodič druhý. Navíc může dojít k omezení praxe, kdy s dítětem někteří rodiče nakládají jako s rukojmím.
zm
Přečtěte si také |
---|