Pamatujeme si věci, které se nikdy nestaly

3.8.2010 00:00   |   Zdraví a krása
Těžký úder blaženým vzpomínkám zasadili angličtí psychologové. Jejich výzkum naznačuje, že některé z našich oblíbených myšlenkových návratů mohou být falešné.

vzpomínky

Během průkopnické studie přišli vědci z univerzity ve východoanglickém Hullu na to, že každý pátý člověk si živě vzpomíná i na události, které si nikdy nestaly. Toto šokující zjištění pomáhá vysvětlit, jak je možné, že si lidé mohou pamatovat sdílený zážitek velmi různě.

Psychologové z Hull University se ptali 1 600 studentů, jestli někdy narazili na "falešnou vzpomínku". Dvacet procent z nich bylo schopno si něco podobného vybavit. Většinou se podle listu Daily Mail jednalo o události z věku čtyři až osm let.

Hokej nebo dinosaurus

Jedna dobrovolnice tvrdila, že si živě pamatuje, jak skvěle hrála hokej. Její rodiče ale potvrdili, že nikdy na ledě s hokejkou nestála. Jiný student zase byl přesvědčen, že jako dítě viděl živého dinosaura: ale ani to se samozřejmě nikdy nestalo.

Může vás zajímat

Chcete zhubnout? Pořádně se nasnídejte
Cukrovka se mírným pijákům vyhýbá
Před mrtvicí chrání ženy obyčejná chůze

„Autobiografické vzpomínky spoluutvářejí naši identitu a obvykle jsou dost přesné na to, aby nám pomáhaly vyrovnávat se s životem. Naše studie ale ukázala, že ne všechno, co si pamatujeme o své minulosti, je nutně pravda. A vyšlo najevo, že jde o fenomén mnohem rozšířenější, než si dosud lidé mysleli," vysvětluje členka výzkumného týmu Giuliana Mazzoni.

I psycholog se oklamal

Renomovaný psycholog Jean Piaget si živě pamatoval, jak byl jako dvouleté batole během procházky s chůvou unesen. Dokonce si vzpomínal na škrábance, které chůvě na tváři způsobil útočník. O třináct let později se ošetřovatelka přiznala, že si to celé vymyslela. Piaget pak přestal věřit, že byl unesen, ale vzpomínka na traumatickou událost mu zůstala.

Americkým vědcům se před několika lety podařilo úspěšně "implantovat" falešné vzpomínky skupině dobrovolníků. Ukázali jim pozměněnou reklamu na Disneyland, v níž vystupovala postavička Bugse Bunnyho. O pár týdnů později studenty požádali, aby jim popsali výlety, které jako děti do zábavního parku podnikli. Třetina si vzpomněla i na setkání s vycpaným králíkem Bugse - ačkoliv ten v parku nikdy nevystupoval.

ko

Přečtěte si také


Diskuse: Pamatujeme si věci, které se nikdy nestaly

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci