Myšlení žen po přechodu ohrožuje obezita

16.7.2010 00:00   |   Zdraví a krása
Starší ženy, které si chtějí zachovat svěží mysl, by si měly hlídat hmotnost. Vědci u nich objevili souvislost mezi ubýváním mentálních schopností a přírůstkem kilogramů.

obezita

S každým kilogramem, který se objeví na váze navíc, klesá schopnost správného úsudku, zhoršuje se paměť i ostatní mentální schopnosti.

Pokles rozumových schopností

„Zjistili jsme, že obezita je skutečně vážným nezávislým rizikovým faktorem, který ovlivňuje pokles rozumových schopností," tvrdí MUDr. Diana Kerwin z americké Northwestern University v Chicagu.

Její tým během výzkumu srovnával index tělesné hmotnosti (BMI) u žen ve věku 65 až 79 let, který je standardním měřítkem pro určení, zda a jak trpí dotyčný nadváhou, s výsledky testů, které měly určit jejich intelektuální způsobilost. Testy hodnotily jejich paměť, abstraktní myšlení, prostorovou orientaci a vyjadřovací schopnosti.

Může vás zajímat

Chcete zhubnout? Pořádně se nasnídejte
Cukrovka se mírným pijákům vyhýbá
Před mrtvicí chrání ženy obyčejná chůze

Kila berou mozku výkon

Vyšlo najevo, že s každým bodem BMI navíc klesly o jeden bod výsledky testů. „Přestože se výsledky stále pohybovaly v normálních hodnotách, je evidentní, že každý nadbytečný kilogram je na újmu výkonu mozku," říká doktorka Diana Kerwin.

„I když máte normální krevní tlak, hladinu cholesterolu, a i když nejste diabetička, pokud máte nadváhu, měla byste se svým lékařem svému mozku věnovat zvýšenou pozornost," nabádá lékařka ženy po přechodu.

ko

Přečtěte si také


Diskuse: Myšlení žen po přechodu ohrožuje obezita

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci