Starý pes: Lásku, nebo injekci?

24.4.2009 01:00   |   Zvířata
Starého psa novým kouskům nenaučíš. Ale o to ani tak nejde. Jde spíš o to neodepsat ho jako nějaký vysloužilý model. Psí důchodce možná víc pospává a hůř slyší. Ale, je to opravdu už jen na injekci?

Starý pes: Lásku, nebo injekci?

Požehnaných šestnáct let má i bílý pudlík Andy paní Hanky z Ostravy: „Na svůj věk je ale Andy docela čilý, i když mu zrak a sluch moc neslouží. Ani vzhledově by nikdo nepoznal, že mu bude bezmála sto let – tedy, v přepočtu na lidský věk,“ říká paní Hanka.

Samozřejmě, že život psího důchodce není, co býval. Andy o procházky už moc nestojí, nejraději pospává a často ani nezaslechne, když někdo přijde do místnosti. Je s ním pochopitelně také víc starostí. Někdy totiž jaksi "nedoběhne" a u dveří pak zanechá loužičku i bobek.

Také pejskové mají svůj hospic

Nejen lidé, ale i psi mají právo na důstojné stáří.
S člověkem přece sdílejí dobré i zlé. A osud je
k nim někdy krutý – když jsou staří a nemocní,
lidé je vyhodí z domova jako nepotřebnou věc.

Týrá vysloužilce?

Jak nám paní Hanka prozradila, chuť k jídlu jejímu šestnáctiletému pudlíkovi Andymu zůstala jako zamlada. Jen mu granule musí před podáním nejprve zalít teplým vývarem, protože jeho zuby už nedokáží rozkousat tvrdé kousky. A tak se snaží o svého starého kamaráda starat, jak nejlépe umí. Jenže...

Takřka celá Hančina rodina ji přesvědčuje, že by se s Andym měla už rozloučit. „Zlobí se na mě. Prý je nesmysl takhle týrat staré zvíře, že je to vysloužilec. Já si ale myslím, že Andy nijak zvlášť netrpí,“ vysvětluje se slzami v očích.

Posoudí to jen veterinář

Na obranu paní Hanky se staví i veterinání lékař. Takže, skutečně není nutné nechat se hned ovlivnit názory laiků.

Je sice pravda, že každé zvíře se dožívá různého věku a nebývá snadné posoudit, zda v určité situaci ještě má plnohodnotný život nebo už jen přežívá. Ale, na druhou stranu, každý majitel obvykle zná svého psa natolik dobře, že toto poznat dokáže.

Kteří psi trpí nejvíc?

Toužíte po psím kamarádovi? Zjistěte si,
jaká plemena trpí nejčastěji nějakým
dědičným zatížením. Vyhnete se tak
starostem i průvanu v peněžence.

V celém problému, jaký řeší paní Hanka, je nutné uvážit ještě jednu skutečnost – někteří si prostě život bez svého psího kamaráda představit nedovedou a tak možná budou ochotni příznaky trápení podvědomě přehlédnout.

V každém případě tedy platí, že rozhodnutí o tom, zda dát souhlas k poslední injekci, by měla předcházet návštěva veterinárního lékaře. Jedině ten může s konečnou platností říci, jaký je skutečný zdravotní stav domácího mazlíčka.

Usne blízko pána

A rada na závěr? Malí psi, k nimž se řadí i pudlové, žijí poměrně dlouho a nemají-li nějaké výrazné nemoci, dožívají se relativně vysokého věku. I jejich stáří má svá pravidla – takový pejsek hodně spí, méně se pohybuje, má problémy se sluchem i zrakem, ale ještě mu slouží čich a apetit.

A když se pak naplní jeho čas, usne navždy. Pro svého pána udělal maximum, tak mu dopřejte, aby usnul v jeho blízkosti.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Starý pes: Lásku, nebo injekci?

Krmení staršího psa

22.4.2020   |   09:52   |   od: Jitka
Ano pro každého psa kupuji granule, které jsou pro staršího nebo mladšího pejska, u granulí Brit to takhle mají. Musíte to vyzkoušet, každý pes má rád něco jiného, ale moji tyto granule prostě zbožňují.

Krmení staršího psa

21.4.2020   |   09:35   |   od: Daniela
Takže se řídíte podle rozdělené dle věku psa? a kupujete od více značek? nebo pořád stejné?

Krmení staršího psa

20.4.2020   |   10:25   |   od: Jitka
My máme doma 2, jeden je starší a jeden má rok a půl. Pro toho mladšího kupuji granule určené pro mladšího psa, a ten starší dostává granule pro staršího psa, takže se podívejte co kupujete, je to takhle rozdělené. Kupuji jim šťavnaté kuřecí granule.

Krmení staršího psa

17.4.2020   |   11:45   |   od: Daniela
Poradíte mi s výběrem krmiva pro staršího psa, který má horší trávení?

lara 14letá labladorka

11.6.2019   |   19:52   |   od: nada
naše lara má 14 let.v posledním roce se hodně zhoršila -špatně chodí,neslouží jí zadní nožky,je hluchá,špatně vidí.Ale do nedávna jí chutnalo,občas si hrála,ráda chodila do oblíbené hospůdky.Ale ted asi druhý den najednou přestala chodit úplně.vůbec nechce nic jíst ani pít.jen leží.Bolesti asi nemá.ještě nás vnímá.nevím co mám dělat,přála bych si,abychom nemuseli larinku uspat,ale nechci aby se trápila.
Zobrazeno posledních 5 příspěvků, celkový počet 14 příspěvků.
poslední příspěvek: 22. 4. 2020 9:52
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci