Obří krysák, zvíře k pomazlení

6.1.2010 00:00   |   Zvířata
Večerníček o třech krysácích – Hubertovi, Hodanovi a Edovi – vykreslil tyto potvůrky jako chytré a inteligentní zvířátka z pohádky. Ovšem my jsme se od Mirky 'Nifl' Přibáňové, která je zkušenou chovatelkou krys obrovských, dozvěděli, že to vůbec není pohádka. Krysáci jsou prostě zvířata k pomazlení.

Krysa

Mirka začínala s chovem potkanů ještě na základní škole, ve třinácti letech:

„Jednou jsem šla kolem zverimexu a tam se na mně z klece koukalo úžasné zvířátko. Za pár minut jsem si domů nesla malé bílé klubíčko s růžovýma očkama. Tato zvířata mi naprosto učarovala,“ svěřuje se.

Dnes má chovatelskou stanici potkanů, která nese název Z Niflheimu. Odchovává potkánky s průkazem původu. Se svými myšáky jezdí také na výstavy a na srazy. Odchovala již tři stovky jedinců.

Dvoukilová gambijská myška

Před třemi lety si chovatelka všimla na internetu článku o druhu Cricetomys Gambianus, tedy o kryse obrovské neboli gambijské kryse, které se také říká křečkomyš či křečkokrysa. Úplně se do této dvoukilové myšky zamilovala a moc po ní toužila.

Krysa a chovatelka
Mirka začala shánět veškeré informace o gambijských krysách a hlavně někoho, kdo je chová. Nakonec se jí podařilo sehnat mladého samce Thora od chovatelky, která si z Německá přivezla chovný párek krys obrovských.

„Ten první zástupce druhu Cricetomys Gambianus je krásný a nebojácný. K mé obrovské radosti jsem si za nějakou dobu pořídila ještě nepříbuznou samičku Sif, která byla divoká a hned na uvítanou mně pěkně pokousala. Trvalo nekolik měsíců, než jsem jí mohla pohladit. Dneska už se nechá i vzít do ruky. Nemá strach, ani když ji beru a kontroluji mláďata,“ dodává chovatelka.

Výjimečná zvířata

Krysa obrovská pochází z Afriky. Je to stepní zvíře a obývá suchá až mírně zalesněná pásma střední Afriky. Jsou to typicky noční zvířata, přes den jsou prakticky neaktivní a v noci vyrážejí ze svých podzemních úkrytů za potravou.

Pes u veterinářeCo vás může zajímat

Chřipku může mít i váš mazlíček
Mývalí kočkopes, který aportuje
Psy ohrožují zákeřné osiny

Mají vyvinuté lícní kapsy, ve kterých přenášejí potravu do svých hnízd, odtud také název křečkomyš gambijská (Cricetomys Gambianus), které se často říká křečkokrysa.

Jedná se o dosti velké zvíře dorůstající velikosti těla 35 až 40 cm (včetně ocásku 90 až 95 cm) při váze jeden až tři kilogramy. Má také velkou sílu, své území si dovede tvrdě bránit před narušiteli. Živí se drobným i plody a kořínky někdy i hmyzem.

V domácích podmínkách dostávají čerstvé ovoce a zeleninu, doplňkově směs zrní, sušeného ovoce a oříšků, občas vejce nebo libové maso.

„Krysy se dají docela snadno ochočit a pomáhají i člověku. V Africe působí tým APOPO z belgických Antverp, který právě tento druh cvičí na vyhledávání min, pozůstalých po občanské válce. Jsou lehčí jako psi a dokáží projít minové pole bez problémů,“ říká chovatelka Mirka 'Nifl' Přibáňová.

krysy mláďata

Kam s nimi

Vzhledem ke své velikosti a síle potřebují krysy obrovské k domácímu chovu odpovídající rozměry klece. Je třeba počítat s klecí minimálních rozměrů 150 x 100 cm na jedno zvíře.

V případě, že chcete krysu chovat jako mazlíčka a ne pouze jako ozdobu terária, je třeba se mu velmi věnovat a dát si práci s ochočováním.

„Rozhodně bych u krysy doporučovala začít s cvičením poslušnosti odmalička. Bude se to hodit, když potřebujete zvíře chytit nebo přemístit. S divokým zvířetem, které není zvyklé na lidský kontakt, budou tyto situace hodně složité,“ dodává chovatelka.

Lumpačí, ale pozor!

A jak charakterizuje Mirka Přibáňová své obří krysy? „Chovat ´Gambii´, která si na vás zvykne a nechá se od vás vzít do ruky, je naprosto úžasný pocit. Nehledě na pár dalších bonusů v podobě her a lumpačení, které na vás čekají, když si na vás zvíře zvykne odmalička.“

Přesto všechno by měl mít chovatel stále na paměti, že se jedná dosud o ne zcela domestifikované zvíře. Má své specifické vlastnosti, jako je například teritoriální chování. Je dost velké a silné na to, aby se umělo tvrdě bránit a pokud se cítí ohroženo.

Cricetomys Gambianus

Není vyloučeno, že i částečně ochočené zvíře může při nesprávné manipulaci zaútočit. Proto chov ´Gambií´ vyžaduje mimo jiné vysokou dávku ostražitosti a předvídavosti. Rozhodně se nehodí jako mazlíček k dětem.

Zajímavosti o kryse obrovské

 • Je to velké a silné zvíře. Samci bývají větší a těžší než samice.
 • Tělo je dobře osvaleno a pokrývá je velmi krátká a přiléhavá srst v barvě našedlé aguti, která je hrubší a řidší než u potkana. Od páteře, kde je nejtmavší, směrem k bokům barva zesvětluje až ke stříbřitě šedému zbarvení na bříšku.
 • Gambijské krysy mají silné tlapky s bílými prsty a ostrými drápy, které jsou uzpůsobeny k vyhrabávání potravy z úkrytu.
 • Jejich pohyb je pomalý a rozvážný, což však neznamená, že by se tato zvířata neuměla rychleji rozběhnout.
 • Hlavu má tato krysa podlouhlou, úzkou se špičatým čumákem a malinkýma očkama.
 • Gambiani reagují na zvuky natáčením hlavy do všech možných směrů.
 • Tato zvířata mají vyvinuté lícní kapsy, ve kterých přenášejí potravu. Kapsy mohou pojmout až 100 ml a zvířata jsou tak schopná přenést za krátkou dobu do svých nor velké množství potravy.
 • I když ve volné přírodě mají gambijské krysy velmi nízký podíl tělesného tuku a jsou tak citliví na chlad a změny teploty, v domácích odmínkách není problém při nevhodné skladbě potravy a překrmování z něj zakrátko vypěstovat otylé zvíře.
 • V zajetí se dožívají až sedmi let, ale podle některých chovatelů to může být i více. Délka života v jejich domovině v přirozeném prostředí není zcela přesně určena vzhledem k tomu, že jsou stále často loveni pro obživu.
 • Krysy obrovské pohlavně dospívají kolem 5 až 6 měsíce. Březost samic trvá obvykle 30 až 32 dní a rodí se až 5 mláďat.
 • Klasické klece pro hlodavce z plastovými dny nejsou vhodné pro její ubytování. Nejlepší je nechat si vyrobit pevnou celokovovou klec na zakázku odpovídající velikosti.
 • Kromě člověka nemají gambijské krysy ve volné přírodě prakticky žádného přirozeného nepřítele. Člověk je loví pro chutné maso a dokonce existují farmy k tomuto účelu.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Obří krysák, zvíře k pomazlení

preco

6.2.2023   |   14:53   |   od: jozo
ša zavolajte deratizatora ved ju ten patkan zje

Mládě

15.4.2020   |   23:36   |   od: havránková
Ahoj. Gambíka scháním asi 5 let a nikde ho nemohu sehnat tak bych těla poprosit jestli někdo náhodou nezná někoho kdo tyto drahoušky prodává jako mláďta jestli ano tak prosím vás kontaktujte mě na můj email huhuhjhj@seznam.cz předem moc děkuji.

Krysa

3.8.2013   |   13:44   |   od: Marcela
Krysu obrovskou chci už dlouho. Nemohu ji ale nikde sehnat. Kdybyste někdo věděl, dejte vědět :) Děkuji moc.

Mláďátka

21.7.2013   |   19:27   |   od: Zuzka
Dobrý den, též sháním nějakého chovatele, abych si od něho mohla koupit mláďátko :-) Ráda bych chlapečka, ale jak projíždím internet, tak je zde o nich pár článků a zbytek je o jejich likvidaci :-/ Mám dlouholeté zkušenosti s chovem potkanů a zamilovala jsem se do nich a ráda bych chovala i Krysáka :-D Mohl byste mi prosím někdo poradit a nebo mi poslat kontakt na nějakého chovatele? Moc a moc děkuji :-)

ponuka

10.5.2013   |   17:48   |   od: maria horvathova
dobry den ja by som mala vazny zaujem o mlada krysi obrovskej. potkany su moja zivotna zalezitost. nevedeli by ste mi poradit kde by sa dala zohnat. cena nerozhoduje dakujem
Zobrazeno posledních 5 příspěvků, celkový počet 9 příspěvků.
poslední příspěvek: 6. 2. 2023 14:53
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci