Pivní pupek roste po víkendovém flámu!

5.9.2009 00:00   |   Zdraví a krása
Pivní břicho roste především milovníkům víkendových flámů. Naopak průběžné popíjení alkoholu během celého týdne není, podle britských vědců, až tak rizikové. Takové jsou asi dva nejzajímavější závěry bouřlivé diskuse, která se rozhořela ve Velké Británii.

Pivní pupek roste po víkendovém flámu!

My jsme se pochopitelně zajímali, jak je tomu u nás. Odborníci v České republice k vášnivé britské debatě dodávají, že nadváha a obezita – zejména pokud jsou zásoby tuku uloženy v břiše – vůbec představují jeden z nejrizikovějších faktorů pro vznik onemocnění srdce a cév!

A co ten pivní pupek? Britští vědci tvrdí, že na vině jeho růstu je spíše chování těch, co alkohol pijí, než celkový objem vypitého alkoholu.

Špeky milují flámy

Podle britské studie, muži, kteří dávají přednost jednorázovému alkoholickému veselí, měli v pase o šest centimetrů více než pánové, co si konzumaci stejného množství alkoholu rozložili do celého týdne.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Pošlete dál: Nejlepších 50 bouračů tuku
Hubnutí: největší bludy a pravdy
Jak se vylepšit: 25 důležitých triků

U žen se tento efekt v pase projevil ještě výrazněji – rozdílem deseti centimetrů. Z hlediska zdravotního bychom si však vždycky měli připomenout to, co už víme: Tuk na břiše je pro naše srdce daleko nebezpečnější, než tuk na hýždích a stehnech.

Kdy jsme v riziku?

„Lidé s nadbytečnými kilogramy bývají postiženi infarktem, anginou pectoris a mozkovou mrtvicí o čtyři až osm let dříve. A pokud jde konkrétně o obvod pasu, tak u mužů by správně neměl přesáhnout 94 centimetrů, ženy by se měly snažit udržet tuto míru pod 80 centimetry,“ vysvětluje profesorka Hana Rosolová z Centra preventivní kardiologie II. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Tlustých je nás víc, než polovina

V České republice trpí nadváhou či obezitou 56 procent lidí. Obezita se přitom podílí až na 40 procentech všech úmrtí, protože se spojuje s řadou chorob.

Typicky ženská obezita se projevuje ukládáním tuku na hýždích i stehnech a obecně je tudíž daleko méně spojena s rizikem onemocnění srdce. Naopak mužům se tuk ukládá do břicha. Avšak je tu ještě část žen, která má rovněž sklony k ukládání tuku do břicha, případně na prsa – a tyto ženy jsou pak ohroženy úplně stejně, jako muži.

Jak zhubnout?

„Každému musí být jasné, že tady nejde o kosmetickou záležitost. Proto je nutné především zhubnout. A člověk, který se skutečně zhubnout rozhodne, by měl zejména rozebrat svůj životní styl, stravovací zvyky, pohybové schopnosti a možnosti. Poté jde o to změnit životní styl, který právě vedl k tomu, že přibral na váze,“ zdůrazňuje základní pravidla MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. ze III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

tm

Přečtěte si také

Diskuse: Pivní pupek roste po víkendovém flámu!

Párty

12.9.2009   |   11:09   |   od: Beata
Raz za čas sa treba naozaj riadne odviazať a opíť na nejakej dobrej párty s priateľmi. To mi nikto neodvráti a nevyvráti!

hloupost

11.9.2009   |   11:57   |   od: standa
každý den alkohol = cesta k závislosti... mluvím z vlastní zkušenosti...

Alkohol

10.9.2009   |   08:12   |   od: Jakub
V článku se píše, že oproti víkendovému flámu je vhodnější toto "víkendové" množství alkoholu rozložit do jednotlivých dní, na celý týden. Ale to je přece statistický blábol, protože například 10 piv jednou týdně je v porovnání s 1,4 piva za den něco úplně jiného!
Alkohol je jistě nebezpečný jed. Ovšem, když jsem v Egyptě viděl na diskotékách tančit před zrcadly jen samotné střízlivé chlapy bez partnerek, protože kromě alkace mají zakázaný i sex, tak to nám opravdu radši nechte, co naše jest... a my to nebudeme přehánět ;-)

jednou za čas

8.9.2009   |   14:47   |   od: Kája
Není nad to pravidelně konzumovat a jednou za čas se pořádně ožrat!

Mají pravdu

8.9.2009   |   06:53   |   od: Michal
Často říkají odborníci, že alkohol v malém množství, což je štamprle tvrdého a 2-3 dcl vína, může mít na organismus příznivý vliv. Ale je tam slovo "může" a je pravdou, že alkohol vůbec tělu nepomáhá. Naopak, když bychom se mu měli vyhnout, uděláme zdaleka nejlépe.
Prý máme v játrech enzym, který alkohol odbourá. Ale tento enzym je v podstatě neobnovitelný, takže jednoho dne prostě pijákům dojde.
Chlast - slast... ale je to metla lidstva! Tak, bacha na něj :D
Zobrazeno posledních 5 příspěvků, celkový počet 7 příspěvků.
poslední příspěvek: 12. 9. 2009 11:09
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci