Stehna prozradí, jestli si už zubatá brousí kosu

4.9.2009 00:00   |   Styl
Ti, kteří se trápí, že jim postavu kazí silnější stehna, si mohou spíše oddechnout. Dánští lékaři totiž zjistili, že lidé s velmi štíhlými stehny umírají dříve než ti, kteří jsou vybaveni stehny silnějšími.

Stehna prozradí, jestli si už zubatá brousí kosu

Zmíněný závěr z dánské odborné studie platí dokonce i tehdy, když se vezmou v potaz obezita, věk, kouření a další nepříznivé faktory.

„Naše výsledky naznačují, že existuje riziko předčasného úmrtí, které je úměrné velikosti stehen," řekla Berit L. Heitmann z kodaňského Ústavu preventivního lékařství v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Záleží na ukládání tuku

Vysvětlení vědci spatřují v tom, že způsob, jak člověk nabírá kilogramy, je indikátorem vlivu váhy na zdraví. To ostatně již prokázaly i různé dřívější studie.

Je známo, že ti, kteří mají hodně tuku v břiše a kolem vnitřních orgánů, jsou náchylnější k srdečním chorobám, cukrovce a dalším nemocem. Naopak u lidí, jejichž tělo spíše připomíná tvar hrušky, je toto riziko menší – a to i tehdy, pokud mají celkově více tělesného tuku.

Berit L. Heitmann a její kolega Peter Frederiksen z Glostrupské univerzitní nemocnice vedli odborný tým, který po dvanáct let sledoval celkem 1436 mužů a 1380 žen. Ukázalo se, že u těch, kteří měli obvod stehen menší než 60 centimetrů, byla vyšší pravděpodobnost, že během sledované doby zemřou.

A zcela nejhůře na tom byla skupina s nejštíhlejšími stehny, o obvodu pod 46 centimetrů. U těchto lidí byla pravděpodobnost úmrtí dokonce dvakrát vyšší.

ko

Přečtěte si také


Diskuse: Stehna prozradí, jestli si už zubatá brousí kosu

velikost stehen

8.8.2011   |   00:22   |   od: Uhlir
Zdravím! Co takoví lidé, kteří mají tlustá stehna?
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 8. 8. 2011 0:22
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci