Čekat na miminko do třiceti může být riziko
10.8.2009 00:00 | Zdraví a krásaV České republice je podle statistiky průměrný věk prvorodiček 29 let. Ale ještě poměrně nedávno, před dvaceti lety to bylo o osm let méně.
Velmi často je tento věk prvorodiček nyní dán tím, že si žena nejprve chce vybudovat kariéru a zázemí. Až teprve poté přichází na řadu dítě, a stále častěji pouze jedno.
Třicetiletých bezdětných žen přibývá a jejich podíl je nejvyšší mezi vysokoškolačkami – až třetina. Nic na tom nemění fakt, že stárnutí rodičů a rodiček zvyšuje riziko genetických vad i nemocí u plodu a samozřejmě také riziko, že žena nebude moci mít dítě vůbec.
PŘEČTĚTE SI TAKÉRodit doma: Ano či ne? |
Každý desátý pár v Česku se potýká s neplodností a stále větší problémy vykazuje i mužská populace. V některých oblastech je to až pětina párů po třicítce, které nemohou mít děti a hledají spásu v umělém oplodnění.
Celkově lze říci, že z jedné třetiny se problém týká žen, z další třetiny pak mužů. A ze třetiny je neplodnost kvůli oběma dohromady.
Přibývá bezdětných třicátnic
Pokud jde o výsledky umělého oplodnění, tak u osmi z deseti případů dopadne úspěšně.
Průměrný věk žen, podstupujících umělé oplodnění, je nyní 32 let. Desetina žen v tomto věku již vykazuje známky předčasného selhání činnosti vaječníků – s přibývajícím věkem je pak výskyt této poruchy ještě častější. Vyplývá to ze zjištění olomouckého Centra léčby neplodnosti Fertimed, které patří mezi naše přední pracoviště v oboru.
Podle docenta MUDr. Aleše Sobka, CSc., plodnost žen s přibývajícím věkem prokazatelně klesá, výrazně rychleji se šance na otěhotnění snižuje po pětatřicátém roce života. Úměrně s klesající funkcí vaječníků roste i nutnost léčby neplodnosti a náklady na ni.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: |
Když zůstane jedinou nadějí miminko ze zkumavky, je nutné vzít v úvahu také otázku dalších výdajů. Pohybují se v desítkách tisíc korun.
Zdravotní pojišťovny hradí výkony lékařů jen částečně a pouze tři pokusy. A pokud rodiče překročili čtyřicítku, nemají na příspěvek nárok. Umělé početí tak může přijít na sedmdesát tisíc korun i více.
Češky jsou minimální matky
Metodou umělého oplodnění se v Česku narodí čtyři procenta dětí. Průměr v Evropské unii je sedm procent.
Metody léčby neplodnosti jsou od nejjednodušší úpravy cyklu a hormonálního prostředí přes endokrinní léčbu až třeba po metodu zavedení spermatu do dělohy. Tento způsob má ale značně komplikací. Účinný je z deseti a nanejvýš pak dvaceti procent. Menší riziko komplikací mají metody mimotělního oplodnění, jsou také úspěšnější a hodí se pro více párů.
Průměrný počet dětí, které se narodí jedné matce, je v České republice nižší oproti průměru Evropské unie. S trochou nadsázky se dá říci, že Češky jsou minimální matky – u nás na jednu ženu v reprodukčním věku připadá statisticky v průměru jedno a čtvrt dítěte, ale průměr Evropské unie přesahuje jedno a půl dítěte na jednu matku.
irt, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|