Kvůli brzkému těhotenství hrozí dívkám obezita

14.4.2009 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
Těhotenství a péče o miminko mají velký vliv na tělesnou hmotnost, nicméně u adolescentních dívek je riziko, že ztloustnou, výrazně vyšší.

Kvůli brzkému těhotenství hrozí dívkám obezita

"Dospívání je kritickým obdobím, kdy se může rozhodovat o tom, jestli se člověk bude v pozdějším věku potýkat s obezitou," vysvětluje Dr. Erica P. Gunderson ze švédského Institutu Karolinska.

Celých deset let spolu se svým týmem sledovala dívky, kterým bylo na počátku studie devět až deset let. Sedmnáct procent z nich porodilo mezi patnáctým a devatenáctým rokem, čtyři procenta měla dokonce více než jednoho potomka. Deset procent dívek otěhotnělo, ale neměly děti.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Mateřské mléko proti astmatu
Kojení je pro miminko to nejlepší!
Je možné kojit v těhotenství?
Jak kojení vhodně ukončit?
Před rakovinou může ochránit kojení
Co nejdéle kojit znamená předcházet obezitě

Z 983 afroameričanek přišlo do jiného stavu 43 procent oproti 19 procentům z 907 bělošek. Jak černošky, tak bílé ženy, které porodily jedno nebo více dětí v nedospělém věku, trpěly nadváhou a vyšším poměrem tělesného tuku než jejich vrstevnice.

Dr. Erica P. Gunderson proto varuje: "Zvýšené ukládání tuku během dospívání je signálem k nástupu obezity v dospělosti, s čímž pak souvisejí potíže s produkcí inzulínu a s krevním tlakem." Zároveň poznamenává, že ženy, které rodily před dvacátým rokem věku, častěji trpí srdečními nemocemi.

ko

Přečtěte si také


Diskuse: Kvůli brzkému těhotenství hrozí dívkám obezita

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci