Češi přiznávají, že mají problém spravovat vlastní finance
28.8.2024 00:00 | PenízePravidelně kontrolovat příjmy a výdaje zvládá jen pětina lidí. Mladí Češi jsou v tomto směru nejaktivnější, třetina z nich sleduje své finance denně.
Vede spořící účet
Překvapivě ale i ti, kteří se považují za finančně gramotné, často nediverzifikují své investice. Nejoblíbenějším produktem mezi Čechy zůstává spořicí účet.
Tři čtvrtiny Čechů se o správu a aktualizaci využívaných finančních produktů starají samy. Průzkum ukázal, že 60 % z nich při tom naráží na problémy.
Často ani nemají o svých financích přehled, a to i přesto, že pravidelná kontrola příjmů a výdajů je základem finanční gramotnosti – celá pětina Čechů kontroluje své účty a produkty i méně než jednou za měsíc.
Naopak denně se na aktuální stav svých účtů podívá každý pátý. Nejaktivnější jsou v pravidelné kontrole financí mladí Češi – celkem třetina z nich totiž kontroluje své finance každý den.
PŘEČTĚTE SI TAKÉVíme, jak ušetřit bez velkých investic |
Strašák v podobě smluv
Valná část Čechů si finance spravuje sama, mnohdy ale musí čelit výzvám.
Problémy jim dělají složité podmínky jednotlivých produktů a přehršel informací, což v kombinaci s nedostatkem času má za důsledek nesprávný výběr finančních produktů pro jejich potřeby.
Jak a kde zhodnotit své finance
Podle průzkumu se devět z deseti dotazovaných stará o správu a aktualizaci svých účtů a finančních produktů především sami.
Asi 10 % Čechů tuto zodpovědnost zcela přenechává své drahé polovičce či rodinnému příslušníkovi.
Služeb finančních poradců pak využívá desetina Čechů.
Ať už se lidé o své finance starají zcela sami nebo si nechávají poradit od partnerů či rodiny, v polovině případů mají peníze pouze na jednom či dvou místech.
Naopak respondenti, kteří využívají služeb finančního poradce, diverzifikují své finance výrazněji – více než dvě třetiny z nich mají úložky ve třech a více produktech.
Zhodnocování peněz je velmi důležitá součást finančního plánu, ať už se jedná o krátkodobou železnou rezervu, na kterou stačí spořicí účet, nebo dlouhodobější rezervy, kdy se klient připravuje na stáří nebo si zhodnocuje peníze například na koupi vozu nebo pořízení bydlení v podobě investic.
V takovém případně je diverzifikace do vícero vhodných investičních produktů naprosto zásadní. Tyto produkty mají vyšší rizikovost, proto peníze vždy rozložíme do vícero vhodných produktů v různých společnostech.
Zajímavý fakt
Průzkum odhalil i zajímavý fakt, že respondenti, kteří deklarovali, že mají dostatek znalostí v oboru a podmínky produktů nepokládají za složité, sice kontrolovali své finance nejčastěji, ale rozložení jejich financí se výrazně neodlišovalo od těch, kteří uvedli, že svět financí není jejich parketou.
Dlouhodobě nejoblíbenějším finančním produktem je spořicí účet, podle průzkumu jej využívá 7 z 10 Čechů. Druhým nejčastějším nástrojem je penzijní spoření, které má téměř polovina respondentů.
Více než pětina pak investuje do akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů.
Spořicí účet představuje snadno dostupný a velmi likvidní nástroj pro zhodnocování peněz. Ale je důležité zdůraznit, že by neměl být jediným finančním produktem ve vašem portfoliu.
Spořicí účet je ideální pro vytváření finanční rezervy, kterou můžete využít v případě neplánovaných výdajů. Obecně vzato by jsme měli mít rezervu v minimální výši třech měsíčních platů.
Všechny finanční produkty na pár kliknutí
Průzkum rovněž ukázal, že téměř dvě třetiny Čechů by ocenily službu, která by umožnila spravovat všechny jejich finanční účty a smlouvy na jednom místě.
Čím mladší jsou respondenti, tím spíše mají zájem o integrované řešení správy svých finančních produktů a smluv.
ozt, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také