Až třetina majitelů koček dělá chyby při jejich krmení

21.6.2024 00:00   |   Zvířata
Je všeobecně známo, že majitelé koček mají různé způsoby, jak krmí své mazlíčky. Nesprávný způsob krmení se však může výrazně podepsat na fyzickém i emočním zdraví kočky. Z toho důvodu připravila značka superprémiového krmiva Shelma reprezentativní průzkum na téma Co má česká kočka v misce?

Kocka krmeni

Ukázalo se, že více než třetina českých majitelů koček si mylně myslí, že kočky jsou všežravci, nikoli striktní masožravec.

Tento mýtus je častější mezi mladšími respondenty než u těch starších 55 let.

Průzkum, realizovaný agenturou NMS Market Research na vzorku 800 majitelů koček ve věku 18-65 let, přinesl řadu dalších zajímavých zjištění.

Více než polovina zpovídaných má doma kočku. Tři ze čtyř majitelů koček nakupují krmivo v supermarketu, a třetina pak v online obchodě, který není specializovanou prodejnou chovatelských potřeb.

Kromě klíčového problému s nesprávným přiřazením koček k jejich nutričním potřebám, 30 % majitelů neví, že kočky by neměly být vegetariánky, protože jsou od přírody striktní masožravci.

Stejně tak je velkou chybou podávat kočkám psí krmivo, 30 % respondentů si neuvědomuje, že dlouhodobé krmení psí stravou může kočce způsobit vážné zdravotní komplikace.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když pes loudí, nechce pamlsek!
Chybami při krmení miláčkům ubližujeme
Jaké pamlsky pejskům? Čokoládu schovejte

Škodí kravské mléko

Zažitým zvykem bývá dokrmovat kočku kravským mlékem, což může dospělé kočce způsobit stejné potíže, jako člověku trpícímu intolerancí laktózy.

Pouze 34 % majitelů koček si myslí, že kravské mléko pro kočku není potřebné, ale neuškodí jí.

Více než polovina majitelů koček si myslí, že kravské mléko kočkám obecně škodí.

Kastrované kočky versus nekastrované

Dalším znepokojujícím zjištěním je, že 30 % majitelů koček neví, že kastrované kočky mají odlišné potřeby výživy než kočky nekastrované.

Navíc 43 % majitelů přiznává, že nemají jasnou představu o tom, které suroviny mohou být pro jejich kočky škodlivé, přičemž 5 % nemá vůbec žádné informace a 38 % zná pouze některé rizikové suroviny.

Špatná edukace v krmení koček může u těchto zvířat vést k vleklým zdravotním problémům, které mohou být závažné a nákladné na léčbu.

Proto je důležité zajistit kočce kvalitní, vyváženou a vhodně formulovanou stravu, jakou je například superprémiové krmivo Shelma,“ uvedla MVDr. Mária Macošková.

Správný výběr krmiva

Při výběru kočičího krmiva je důležitá znalost jeho složení. I přes to, že většina majitelů považuje vysoký podíl masa v kočičím krmivu za důležitý, tak pouze část z nich má přehled o skutečném podílu masa v krmivu jejich mazlíčků.

„U superprémiového kočičího krmiva garantujeme vysoký podíl masové složky ve všech našich recepturách. U granulí je to až 65 %, u kapsiček se jedná o 88 % masa a masových produktů ve filetkách," říká Andrea Němcová, brand manažerka značky Shelma.

V obou případech je to výrazně více, než mají nejprodávanější značky daných kategorií v kanálu hypermarketů, supermarketů a drogerií.

Zajímavé je, že při výběru potravin pro sebe jsou majitelé koček mnohem opatrnější. Až 92 % z nich čte složení potravin na obalu alespoň občas.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Až třetina majitelů koček dělá chyby při jejich krmení

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci