Praha očima pejskařů. Jak by mělo vypadat pet-friendly město

13.12.2023 00:00   |   Zvířata
Přibližně čtvrtina obyvatel Prahy vlastní psa, což podle odborníků přináší zlepšení fyzické aktivity, sociálních vazeb a prevenci pocitů samoty.

Pes-Praha

Drtivá většina obyvatel vnímá Prahu jako dog-friendly, přesto se skoro polovina Pražanů shoduje na potřebě větší edukace pejskařů v Praze. 

Zjištění vyplynula z průzkumu společnosti Mars pro iniciativu Lepší město pro zvířata, která se zaměřuje na kvalitu života psů a lidí ve městě.

Většina pejskařů v Praze vlastní jednoho psa, spíše menšího vzrůstu, a žije s ním v bytě.

Pet-friendly město

Dostatek zelených ploch, dostupnost psích hřišť a také pet-friendly provozovny. To jsou klíčové atributy, které definují kvalitu života pejskařů ve městě.

Z dat vyplývá, že by více než polovina občanů uvítalo označení pet-friendly podniků. Většina pejskařů v Praze by si přála umožnění vstupu do restaurací, kaváren i obchodních domů.

Vedle povolení vstupu by také ocenili misku s vodou pro svého psa. Podobně je tomu i u obchodní center, skoro polovina pejskařů by uvítala možnost vyrazit na nákup i se svými mazlíčky.

„Zákazníci často nevědí, jak se s pejskem v prostorách chovat, kam s ním mohou a kam ne. Společně s iniciativou Lepší město pro zvířata vytváříme edukační informační systém, díky kterému se pejskaři snadno zorientují v našich prostorách,“ říká Anna Vraná, marketingová manažerka OC Stromovka.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když pes loudí, nechce pamlsek!
Chybami při krmení miláčkům ubližujeme
Jaké pamlsky pejskům? Čokoládu schovejte!

Lepší město pro zvířata

O spokojené soužití pejskařů v Praze a dalších městech a větší informovanost obyvatel usiluje iniciativa Lepší město pro zvířata, jež vznikla pod záštitou společnosti Mars.

"Z dat vyplývá, že ačkoli je Praha vnímána jako pet-friendly, je tu stále mnoho odvětví, kde právě správná edukace obyvatel může zlepšit kvalitu života pejsků i lidí,“ říká Daniela Hlaváčková, marketingová ředitelka pro střední Evropu ve společnosti Mars.

Projekt si klade za cíl vytvářet dlouhodobě bezpečné a příjemné prostředí pro obyvatele města a inspirovat provozovny k tomu, aby byly pet-friendly.

Zelené město

Pro pejskaře je vedle pet-friendly provozoven důležité mít především dostatek zelených ploch ve městě a také zdůrazňují potřebu psích hřišť.

Hodně obyvatel Prahy by si přálo vyhrazené prostory pro volný pohyb psů ve všech parcích.

Nyní má metropole 2 096 hektarů městských parků, což je pro představu plocha celé Prahy 8.

Čisté parky i ulice

Skoro polovina obyvatel Prahy je pro lepší edukaci majitelů o výcviku a chování se psem.

Více než polovina Pražanů nesouhlasí s výrokem, že jsou majitelé psů ohleduplní ke svému okolí. 69 % nepejskařů si myslí, že majitelé psů po svých psech dostatečně neuklízejí.

S tímto výrokem souhlasí více než polovina pejskařů. Psí exkrementy  na chodnících a v parcích jsou dle dat nejčastěji uváděným problémem v souvislosti s pejskaři.

Podle odborníků to souvisí s hlubším vztahem české společnosti k veřejnému prostoru a pomohla by především důslednější osvěta.

„Jsou tři jednoduché body, které by měli chovatelé dodržovat – mít kontrolu nad svým psem, uklízet po něm a nepouštět psa tam, kam nepatří. Neukáznění psi jsou hned po člověku hlavní příčinou znehodnocování zeleně a vegetačních prvků v parcích a ulicích,“ vysvětluje krajinářský ekolog a zahradník Jan Richtr, který má na starost zeleň v okolí CAMPu (Centrum pro architekturu a městské plánování).

Hra o vodítko

Jednou z častých obav obyvatel jsou neukáznění majitelé a volně pobíhající psi. Platná vyhláška o ochraně veřejné zeleně v Praze upravuje volný pohyb psů, přičemž stanovení konkrétních pravidel je v gesci jednotlivých městských částí.

Podle psího trenéra Tomáše Nusharta lidé často podceňují možné důsledky puštění psa na volno v nekontrolovatelné situaci.

„Pes by měl být pod kontrolou, což ve většině případů znamená na vodítku. I když je pravda, že psi potřebují volnost, nemělo by to omezovat ostatní. Často majitelé neznají reakce svých psů na běžce, cyklisty nebo divokou zvěř,“ říká Tomáš Nushart, psí trenér.

Podle něj by se psi měli volně pohybovat pouze na k tomu určených místech, jako jsou například psí hřiště.

Zároveň pokud podpoříme jejich výstavbu, omezíme tak riziko volně pobíhajících psů na veřejných prostranstvích.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Praha očima pejskařů. Jak by mělo vypadat pet-friendly město

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci