Kočičí přátelství: Proč jsou rituály a rutiny tak důležité

29.5.2024 00:00   |   Zvířata
Člověk a kočka představují dva odlišné druhy spojené neobvyklým a silným vztahem. Jak je možné, že tvor tak odlišný od člověka, jako je kočka, se může stát tak blízkým společníkem?

Kocici ritualy

Tuto otázku zkoumají vědci po celém světě a postupně odhalují fascinující aspekty tohoto vzájemného vztahu.

Majitelé koček jsou zdravější

Existují vědecké důkazy ukazující, že vztah mezi člověkem a kočkou může mít příznivý dopad na lidské zdraví. Majitelé koček vykazují nižší riziko úmrtí na srdeční choroby a často se cítí méně osamělí.

Zajímavé je, že na rozdíl od psů se jejich chování více řídí jejich loveckými instinkty, a přestože jsou domestikované, stále si zachovávají určitou divokost.

Kočky se například naučily komunikovat s lidmi pomocí specifických zvuků, které používají pouze při interakci s lidmi, a ne s jinými kočkami.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když pes loudí, nechce pamlsek!
Chybami při krmení miláčkům ubližujeme
Jaké pamlsky pejskům? Čokoládu schovejte!

Důležité rituály

Jedním z klíčových aspektů, které umožňují tuto symbiózu, je schopnost koček přizpůsobit se a respektovat lidské rutiny a rituály. Jedná se o zvířata zvyklá na pravidelnost a rády se ujímají svých denních rituálů, které často zahrnují interakci s jejich majiteli.

Kočky mají perfektní pojem o čase a vědí kdy se, například, vracíme z práce.

Dva základní aspekty těchto rituálů jsou společný čas a krmení. Společný čas může zahrnovat hraní, mazlení, nebo jen sdílení prostoru.

Krmení je pro kočky důležitým rituálem, ale také důležitou sociální a emoční aktivitou. Osoba, která kočku krmí, je pro ni důležitá a důvěryhodná.

Tento rituál tak může pomoci vytvořit a udržovat silný vztah mezi kočkou a jejím majitelem.

To zdůrazňuje i značka Whiskas, která nejenže poskytuje zvířecím kamarádům lahodné krmivo, ale také spustila novou kampaň Čas si vrrrnět, v níž oslavuje kočičí radost z plné misky.

Čas na krmení

To, že si velmi cení předvídatelnosti a rutiny, se odráží i v jejich stravovacích návycích. Pro udržení jejich pohodlí a zdraví je nejlepší podávat jim jídlo pravidelně a včas.

Protože jsou přirozeně samotářské, preferují často konzumovat jídlo bez přítomnosti ostatních.

Dalším důležitým aspektem je čistota, která je pro ně klíčová. Jsou nesmírně citlivé na hygienu svého jídla a misky, a mohou odmítnout jíst, pokud je miska špinavá nebo pokud je jejich jídlo příliš blízko k jejich toaletě.

Jsou to vrození predátoři a mohou ocenit možnost „lovit“ své jídlo. To může zahrnovat krmiče, které vyžadují, aby kočka splnila nějakou logickou úlohu nebo složila puzzle, než se dostane k jídlu.

Tímto způsobem se může proces krmení stát nejen zábavou, ale také mentální stimulací pro vašeho čtyřnohého kamaráda.

Když si kočka vrní

Kočičí vrnění je další fascinující fenomén, kterého si všímají mnozí majitelé koček.

Tento zvuk, který vydávají, když jsou spokojené nebo relaxované, má pro kočky neuvěřitelné léčebné vlastnosti.

Kočičí psacholožka Klára Nevečeřelová upozorňuje na to, že kočky využívají vrnění k vyjádření mnoha jiných emocí, nejen spokojenosti, jak se často mylně věří.

„Vrnění je pro ně také způsobem, jak se uklidnit v situacích, kdy jsou ve stresu nebo když je něco bolí. Některé vrní dokonce při porodu – ne kvůli radosti z narozených koťat, ale protože vrnění pomáhá uvolnit endorfiny a snížit tak stres,“ vysvětluje.

Chování kočky je odrazem jejího majitele

Jedním z nejzajímavějších aspektů vztahu mezi kočkou a člověkem je fenomén tzv. „mirroringu’’, neboli zrcadlení.

Tento koncept se týká procesu, kdy jedna osoba (nebo zvíře) napodobuje chování, emoce nebo tělesné signály druhé osoby.

Kočky jsou velmi citlivé na emoční stav svých majitelů a často zrcadlí jejich pocity a chování. Toto zrcadlení je klíčové pro vytváření srozumitelnosti a důvěry mezi kočkou a jejím majitelem.

Navzdory své divokosti a nezávislosti se kočky staly nedílnou součástí lidských životů.

Respektování jejich rituálů, porozumění jejich potřebám a schopnost zrcadlit naše chování a emoce nám umožňují vytvořit a udržovat silný vztah mezi námi a těmito fascinujícími tvory.

Kočka a člověk tak tvoří jedinečný pár, který překonává druhové rozdíly a spojuje se prostřednictvím sdílených rituálů, emocí a hluboké vzájemné důvěry.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Kočičí přátelství: Proč jsou rituály a rutiny tak důležité

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci