Alopecie a tvorba lysin u psů

15.3.2024 00:00   |   Zvířata
Jarní období je všeobecně spojené s přesrsťováním domácích mazlíčků, které často nazýváme jako línání. Jde o zcela přirozený jev, kdy zvíře v souvislosti se změnou venkovní teploty a délkou světla mění typ srsti.

Alopecie

V některých případech však může nadměrná ztráta srsti přecházet až v tvorbu lysin či alopecii. V takovém případě by měl chovatel zbystřit a situaci co nejdříve řešit s veterinářem.

Co to je Alopecie

Je to medicínský termín popisující ztrátu srsti nebo chlupů na určitých částech těla zvířete. Příčin může být poměrně hodně a velmi záleží na tom, jaké další potíže zvíře má.

Doprovodné příznaky mnohé napoví a dobrá anamnéza již v úvodu vyšetření může pomoci v dalším postupu a diagnostice.

S alopecií a tvorbou lysin se setkáváme poměrně často a nemusí se vždy jednat o úplnou ztrátu srsti.

„Majitelé přichází i s tím, že na některých místech je srsti méně než obvykle, nebo je polámaná, nekvalitní či špatně narostlá,“ popisuje případy z ordinace veterinářka a ambasadorka značky Fitmin Kateřina Franková, která radí příznaky dobře sledovat.

Velmi důležitým příznakem je například svědivost, která bývá nejčastěji projevem přítomnosti parazitů – například, když má zvíře alergii na bleší kousnutí.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když pes loudí, nechce pamlsek!
Chybami při krmení miláčkům ubližujeme
Jaké pamlsky pejskům? Čokoládu schovejte!

Ale i další onemocnění mohou být svědivá. Z diagnóz, u kterých může být přítomna alopecie, jsou to dále alergie, atopické dermatitidy, bakteriální a kvasinkové záněty kůže, autoimunitní onemocnění a endokrinopatie.

Důvodem může být i stres či automutilace, kdy si zvíře samo vykusuje nebo vylizuje určitá místa na těle.

Typy alopecie a jejich léčba

Z pohledu alopecie rozeznáváme několik typů, kdy mluvíme o alopecii primární nebo sekundární, asymetrické vs. symetrické (vyskytující se oboustranně na stejných částech těla), fokální nebo generalizované (na jednom místě, případně na více, nebo po celém těle), přechodné nebo trvalé.

Léčba se odvíjí podle vyvolávající příčiny, které musí předcházet diagnostika.

Pokud je přítomen pruritus (svědění), je na prvním místě nutné vyloučit parazity, dále se případně pokračuje s kožním seškrabem, cytologií, odběry krve, biopsií kůže atd.

Onemocnění, která jsou provázená alopecií, je tolik, že nelze obecně napsat, jak se léčí. Vždy tedy navštivte veterináře a zdravotní stav psa s ním konzultuje.

Prevence je základ

Abychom se problémům s kůží a srstí u našich mazlíčků vyhnuli, je nejlepším řešením zaměřit se na prevenci.

Kůže je největší orgán těla a společně se srstí jsou většinou odrazem toho, v jaké kondici a formě zvíře je a jak dobře ho krmíte.

Kvalitní krmení je pro prevenci základ. Občas můžeme pomoci kvalitě srsti např. losovým olejem nebo nějaký jiným komplexním přípravkem.

Nezapomínejte tedy srst pravidelně kontrolovat, sledujte její změny a pokud na nějaké narazíte, konzultujte je se svým veterinárním lékařem.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Alopecie a tvorba lysin u psů

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci