S plaváním u dětí je vhodné začít co nejdříve

16.8.2022 00:00   |   Děti
Učit děti plavat už od kojeneckého věku má celou řadu výhod. Přirozený a zdravý pohyb ve vodě rozvíjí nejen jejich motoriku, ale podporuje také osobnostní rozvoj a zdravé sebevědomí.

děti plavaní

Navíc pomáhá předcházet utonutí, jež je stále jednou z hlavních příčin úmrtí dětí. Přínosy plavání od raného věku vidí v Česku v posledních letech stále více rodičů.

Trendem jsou nejen kurzy plavání, ale stále více rodin si pořizuje také vlastní zapuštěné zahradní bazény.

Začátek ve vaničce

Už od zhruba dvou měsíců lze dítě zvykat na vodu ve vaničce, od přibližně půl roku pak děti mohou přecházet do větších prostor, například zahradních bazénů. Čím dříve děti s plaváním začnou, tím lépe.

Výzkumy ukazují, že plavání miminek přispívá k lepšímu sociálnímu, osobnostnímu i fyzickému rozvoji a vede také k lepšímu zažívání a spánku. Pohyby ve vodě vytvářejí nové nervové dráhy a pomáhají mozku lépe ukládat a získávat informace.

„Plavání je pro děti přirozený a zdravý pohyb. Pomáhá jim ve správném rozvoji svalů, podporuje jejich plíce a srdce a v neposlední řadě také urychluje kognitivní vývoj,“ uvádí holistická terapeutka Kateřina Fadljevičová.

Dítě si může podle Fadljevičové začít díky vodě zvykat na samostatný pohyb ještě před tím, než se začne samo plazit a chodit.

„Je to pro něj bezpečné místo, kde může hravě prozkoumat svou rovnováhu. To znamená, že získá jistotu a stane se mnohem koordinovanějším i mimo vodu. Jednoduše řečeno může to například pomoci také méně narážet a padat, když se dítě bude samo učit stát na vlastních nohou,“ popisuje terapeutka.

Posílení vzájemného pouta

Plavání nejmenších je zároveň přínosné také pro vztah dětí s rodiči. Čas společně strávený ve vodě posiluje vzájemné pouto a kontakt „kůže na kůži“ dává dítěti pocit bezpečí. Vzrušení ze zvládnutí nové dovednosti nebo dosažení něčeho, na čem rodiče s dítětem ve vodě pracovali (ať již ponoření se pod vodu nebo chytání hraček), dodá miminku sebevědomí zkoušet a učit se nové věci.

Výhody plavání pro nejmenší si v posledních letech uvědomuje stále více Čechů. Pro řadu z nich je snaha naučit dítě co nejdříve plavat dokonce motivací pořídit si na zahradu vlastní zapuštěný bazén.

„Mezi zákazníky máme celou řadu rodin s malými dětmi, pro které je zapuštěný plastový bazén alternativou ke kurzům plavání ve veřejných zařízeních, kam musí mnohokrát dojíždět i několik desítek kilometrů,“ popisuje Daniel Bareš ze společnosti ALBIXON.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Dostatek soukromí by měly mít i vaše děti
Lektvary proti nachlazení, kašli a rýmě
Umí vaše dítě bezpečně užívat tablet a telefon?

Silně chlorovaná voda ve veřejných koupalištích navíc není šetrná k jemné dětské pokožce. Řešením může být slaná úprava vody přímo ve vašem zapuštěném bazénu. Solnička vám zajistí průzračně čistou vodu, která vám ani vašim dětem nevysušuje pokožku a je antiseptická.

Podle Bareše se často stává, že si rodina pořídí vlastní bazén hlavně kvůli dětem, vyžití a relaxaci v něm ale nakonec najdou všichni.

Výuka plavání

Nezastupitelnou roli má výuka plavání dětí z mateřských škol a žáků 1. stupně základních škol. Děti z mateřských škol se mají naučit „pohybovat ve vodě“, u žáků prvního stupně základních škol je obsah toho, co by měl žák zvládnout, přesně dán.

Jednotlivé kroky výuky na sebe logicky navazují a výsledkem společného snažení škol, učitelů a instruktorů plavání, samotných žáků a jejich rodičů by měl být žák, který

  • dodržuje hygienu plavání
  • umí se orientovat na hladině a pod hladinou
  • umí splývat na břichu a na zádech
  • zvládá plavecké dýchání
  • zvládá skočit bezpečně do vody

„Vše směřuje k tomu, aby žák zvládl alespoň jeden plavecký způsob,“ vysvětluje Ladislav Botek předseda České unie školního plavání.

Při pohybu dětí u jakékoli vody je vždy potřeba dbát také na bezpečnost. Kromě samotného plavání je proto vhodné děti naučit i sebezáchranu. V rámci kvalitních plaveckých kurzů se tato dovednost vyučuje v oblečení – dostat se do potíží v oděvu, který nasákne vodou a komplikuje pohyb, je úplně jiný pocit.

Pozor na zahradní bazény

Pro děti paradoxně nejsou největším nebezpečím veřejná koupaliště nebo jezera, ale zahradní bazény, kterých v Česku výrazně přibylo. Nejčastěji se malé děti v zahradním bazénu topí, když si rodiče myslí, že dělají něco úplně jiného.

„Stačí, aby jim do vody spadla hračka, něco je zaujalo nebo uklouzly. I když se pak podaří dítě oživit, může dojít k rozsáhlému poškození mozku a trvalým následkům nebo úmrtí,“ říká lékař oddělení urgentního příjmu Marek Dvořák.

Zahradní bazény proto doporučuje vždy zakrývat tak, aby se dítě k vodě nedostalo. Bublinkové fólie přitom nestačí, musí jít o pevný kryt. V případě zapuštěných bazénů tuto funkci spolehlivě plní zastřešení.

toz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: S plaváním u dětí je vhodné začít co nejdříve

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci