Dočkáme se čtyřdenního pracovního týdne?

6.5.2022 00:00   |   Peníze
Diskuse o zkrácení pracovního týdne na pouhé čtyři dny začínají i v ČR nabývat na intenzitě. Možnost zhuštění pracovních povinností je velmi oblíbeným benefitem a přináší řadu výhod pro zaměstnance i zaměstnavatele.

pracovní týden

Vyplývá to z údajů asociace ABSL, která v ČR sdružuje centra podnikových, IT a zákaznických služeb.

Zatímco některé evropské země již čtyřdenní pracovní týden zavádí anebo realizují pilotní projekty, v ČR probíhá první krok v oboru podnikových služeb, kde první centra testují tzv. komprimovaný pracovní týden.

Přitahuje talenty

V rámci něj si mohou zaměstnanci rozložit své pracovní povinnosti na pouhé čtyři dny v týdnu. Umožňuje to mimo jiné vysoká míra automatizace a digitalizace, která je pro obor příznačná.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak se bránit, když vám nechtějí vyplatit mzdu?
Práce z domova přibývá, ale není pro každého
Komu lze nařídit práci ve svátek a co za to?

Hlavní motivací pro tento krok je zejména snaha center podnikových služeb zaujmout uchazeče o práci a zvýšit loajalitu stávajících zaměstnanců.

„Díky této inovaci si firmy dokáží udržet a dokonce posílit loajalitu a spokojenost svých zaměstnanců, což je zejména dnes, kdy převládá nedostatek kvalitních kandidátů na trhu práce, velmi důležité," říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL.

To potvrzují i data firem, které komprimovaný pracovní týden testují. Dvě třetiny z nich uvádí, že poskytnutí čtyřdenního pracovního týdne jim výrazně pomohlo přilákat a udržet talenty. Jejich zaměstnanci jsou navíc šťastnější, méně vystresovaní a odvádějí lepší práci.

Výhody pro obě strany

Dle průzkumu pracovního tempa v Česku má o čtyřdenní pracovní týden zájem až 66 % zaměstnanců. Den navíc tak mohou pracovníci využít jak k aktivnímu či pasivnímu odpočinku, tak i k návštěvě lékaře, péči o rodinu a dalším libovolným aktivitám.

Odpočatějším zaměstnancům totiž dle řady studií méně hrozí syndrom vyhoření. Zaměstnavatelé pak mohou těžit také z toho, že díky kratšímu pracovnímu týdnu mají pracovníci více času na rozvoj nových dovedností, které mohou následně v práci uplatnit.

Obecně tak tento model pomáhá nalézt lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, kdy zejména covidová doba tuto hranici z důvodu častější práce z domova výrazně narušila.

K Novartisu se přidávají další

Průkopníkem komprimovaného pracovního týdne se v oboru podnikových služeb stala společnost Novartis, jejíž léčivé přípravky užívá více než miliarda pacientů po celém světě.

Na základě domluvy v rámci týmů a manažerů mohou zaměstnanci pracovat 4 pracovní dny v týdnu dvakrát měsíčně.

„Při přechodu z šestidenního pracovního týdne na pětidenní v roce 1968 předstihlo tehdejší Československo mnohé západní země. Již tehdy vládla v Evropě představa, že v blízké době se bude pracovat daleko méně, třeba jen tři dny v týdnu. Komprimovaný pracovní týden je jen mezikrok," dodává Jonathan Appleton.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Dočkáme se čtyřdenního pracovního týdne?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci