Chystáme se na dovolenou i se čtyřnohými kamarády

4.6.2009 00:00   |   Zvířata - MAZLÍČCI NA CESTÁCH
Kupujeme jim dárky, spí s námi v posteli, jejich fotografie zdobí byt i peněženky. Tak proč by s námi naši mazlíčci neměli jet i na dovolenou?

Chystáme se na dovolenou i se čtyřnohými kamarády

Zvířátka mohou cestovat s námi, ať už jedeme na dovolenou kamkoliv. Je ale třeba se na takové cestování dobře připravit.


Další díly o zvířecím cestování:
• Co číhá na mazlíčka na cestách?
• Jedete autem? Dejte pozor na klimatizaci!
• Cestujeme s domácími miláčky
Se čtyřnohým mazlíčkem letíme letadlem

Co musí mít psi a kočky do ciziny

  • Pas zvířete

Ten je jednotný a platný ve všech zemích EU. V pase je uvedena identifikace zvířete (tetování, číslo mikročipu), majitele a záznamy o vyšetření, vakcinaci a použití antiparazitik. Pas vydávají schválení soukromí veterinární lékaři. Pas je třeba vždy nosit u sebe, kontrolovat vás může policista v kterékoli zemi.

  • Tetování nebo mikročip

Tetování se týká zvířat uvedených v plemenných knihách. Čitelně tetované zvíře může cestovat po EU (kromě Velké Británie, Irska, Malty a Švédska) až do poloviny roku 2011. Netetovaná zvířata musí být opatřena mikročipem. Čipování zajistí soukromý veterinární lékař.

  • Potvrzení od veterináře

Většina zemí EU požaduje potvrzení od veterináře o tom, že zvíře je zdrávo, ne starší tří dnů, a potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko).

  • Očkování proti vzteklině

Zvířata musí být očkována od 3 měsíců stáří. Nyní lze použít i vakcínu s delší účinností než 1 rok, musí to být ale uvedeno v pase zvířete. Vakcinaci zajistí soukromý veterinární lékař. Některé země (Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko) ale požadují kromě vakcinace vztekliny ještě serologické vyšetření účinnosti vakcinace, tedy vyšetření krve ve schválené laboratoři. Odběr i vyšetření opět zajistí soukromý veterinární lékař.

  • Další speciální požadavky:

Británie, Irsko a Malta navíc požadují, aby byli pes, kočka nebo fretka 24 až 48 hodin před vstupem ošetřeni prostředkem proti echinokokóze a proti klíšťatům. Švédsko chce ošetření proti echinokokóze maximálně 10 dní před vstupem, Finsko pak max. 30 dní před vstupem. Vše aplikuje na požádání veterinární lékař.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Chystáme se na dovolenou i se čtyřnohými kamarády

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci