Mají vaše děti dobré pojištění proti úrazu?

16.9.2016 00:00   |   Peníze
Zvolit správný typ pojištění našich dětí, nebývá vždy jednoduché. Na českém trhu se totiž vyskytuje nejen bezpočet pojišťoven, ale také nemálo finančních poradců, kteří nepůsobí zrovna důvěryhodně...

pojištění dětí

Pojištění obvykle kryje hned několik rizik od běžnějších poranění, jako jsou úrazy končetin, trvalé následky úrazu, invalidita až po úmrtí. A že zdaleka nejde o zbytečnou investici, si ukážeme na modelovém příkladu.

Malá Emma při jízdě na kole sjela z cesty a spadla do hluboké strže. Zlomená žebra a nohy převrátily život naruby nejen holčičce, ale i celé její rodině. Aby o ni mohla maminka pečovat,  přeruší podnikání a rodina tím přichází o důležitý příjem.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Víte, že se můžete pojistit proti rakovině?
Boj o zákazníka – rozumíte řeči pojišťoven?
Ochraňte blízké pro případ nečekaného úrazu

Následují několikaměsíční léčba a relativně nákladná úprava bytu tak, aby vyhovovalo novým podmínkám. Financovat je třeba i cyklus několikatýdenních speciálních rehabilitačních pobytů, drahé jsou i speciální zdravotnické pomůcky ke stabilizaci končetin v době, kdy se Emma doslova učí znovu chodit.

Rodině by mohla pomoci jakákoli forma pojištění, kdyby ji ovšem měla, s krytím ideálně v řádu několika stovek tisíc korun, aby vykryla i výpadek příjmu maminky.

Proč vlastně pojistku

Účelem pojištění dítěte by mělo být hlavně zajištění v případě nenadálých životních situací. Obecně platí, že základem je krytí pro případ závažnějšího úrazu, dále pojištění trvalých následků úrazu, popřípadě invalidity.

K tomuto základu většina pojišťoven nabízí možnost připojistit si denní či nemocniční odškodné za dobu léčení úrazu. Dítěti je pak vyplácen sjednaný obnos za každý den léčby. Připojistit lze nad rámec dávek OČR i ošetřování dítěte ze strany rodinného příslušníka, a to i doma i v nemocnici.

I za tuto péči lze čerpat například od UNIQA pojišťovny každý den sjednanou částku. Pro děti se hodí i pojištění odpovědnosti za škodu, způsobí-li újmu někomu třetímu, za niž je třeba zaplatit. Zde není třeba speciální smlouva – stačí pojištění odpovědnosti, které je součástí pojištění domácnosti a vztahuje se na celou jeho rodinu.

Pojištění nebo spoření?

Varianta rizikového krytí kombinovaná s možností spoření bývá příjemným benefitem, který po letech, jako když najdeme. Nejčastěji se pojistné programy pohybují v rozmezí od 0 do 15, 18 či 26 let s krytím buď pouze v rámci České republiky (zpravidla u kratších programů) nebo celosvětovým. 

Úhrada pojistného se liší dle individuálních požadavků klienta a rozsahu krytí. V případě základního úrazového pojištění jde většinou o několik desítek korun měsíčně, v případě životního v kombinaci se spořícím programem v řádu stovek až třeba tisíce Kč.

Spoří-li však rodič dítěti jinak, měl by se u pojištění soustředit spíše na zabezpečení proti rizikům

Závody ve výhodách

Dětské pojistné programy jsou účinným nástrojem jak překonat nepříznivé životní situace spojené s onemocněním či úrazem, většinou bez nutnosti vyplňovat zdravotní dotazník před jejich započetím.

Pojištění, v závislosti na typu pojišťovny, obvykle poskytuje i mnoho výhod, třeba možnost přerušení placení pojistného až na dobu jednoho roku, jako je tomu u pojišťovny Generali, nebo pojištění více dětí najednou, což umožňuje pojišťovna Allianz.

Při sjednání dětské pojistky je vhodné se ujistit, zda zahrnuje rentu určenou dítěti, pro případ, že by rodič zemřel (pokud ten nemá jinou odpovídající životní pojistku) nebo alespoň ujednání, že pojišťovna převezme úhradu pojistného až do konce platnosti smlouvy.

Ale to není všechno. Některé pojišťovny přicházejí i se zajímavým motivačním zvýhodněním: „Šikovným školákům nabízíme speciální bonus pro premianty, kterým bude prominuto měsíční pojistné, doloží-li na konci školního roku samé jedničky,“ uvádí například Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA.

Pojistné plnění

Možností plnění je hned několik. Od tzv. progresivního, vzniknou-li trvalé následky a to například až do výše šestinásobku pojistné částky (UNIQA), a třeba i denní odškodné v případě úrazu.

Pojištění může zahrnovat také výplatu renty do pozdního věku klienta, dojde-li k těžké invaliditě (Česká pojišťovna, ČSOB Pojišťovna) a dílčí jednorázové příspěvky. „Pojistné plnění spořící formy se na konci smlouvy vyplácíme buď jednorázově, anebo coby pravidelné stipendium na podporu dalšího studia,“ říká Eva Svobodová.

Vlastní pojistka není nutná

Není přitom zdaleka nutné, aby dítě mělo vlastní pojistku. Levnější a efektivnější bývá přidat je do rodinného úrazového nebo životního pojištění či připojistit ke smlouvě jednoho z rodičů.

Tato varianta řeší třeba situaci, kdy se rodič coby OSVČ sám octne ve zdravotní tísni a po čas léčby pozbude svůj příjem. Protože platí, že hlavně by měli být dobře pojištěni rodiče.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Mají vaše děti dobré pojištění proti úrazu?

Pojištění dětí

19.2.2019   |   22:40   |   od: Patricie
Nevím, ale já tedy nechápu rodiče, kteří nechtějí nechat pojistit své děti. Hlavně v dnešní době, by to mělo být naopak standardem a rodiče by si to měli uvědomit. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že než se do něčeho pustím po hlavě je dobré, si to předem promyslet a projít nejlépe s finančním poradcem.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 19. 2. 2019 22:40
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci