Zima za dveřmi. Jaké jsou nejčastější mýty o vytápění?

5.11.2014 00:00   |   Bydlení
Přestože vytápění řeší každý majitel domku, chalupy a často i bytu, je tento obor stále plný mýtů a polopravd, díky kterým není vytápění efektivní a mnohdy se zbytečně prodražuje.

vytápění

Zeptali jsme se Ing. Jiřího Flassiga z poradenského centra bohumínské firmy Viadrus, který denně zodpoví desítky dotazů ohledně vytápění a ohřevu vody.

  • Čerstvé nebo vlhké dřevo kotli neškodí

Pro spalování není vhodné čerstvé ani vlhké dřevo. Kromě snížení výkonu dochází při spalování čerstvého nebo mokrého dřeva ke zvýšené kouřivosti a emisím, což má za následek usazování dehtu v kotli.

Čerstvé dřevo je dokonce horší než dřevo mokré, protože šťávy v něm obsažené při spojení s kondenzovanými párami vytvářejí extrémně kyselé prostředí. Může tak dojít i k poškození kotle.

Výrobci doporučují topit alespoň dva roky vyschlým dřevem pro zachování deklarovaných parametrů kotle.

  • Moderní kotle jsou bezúdržbové

Ke správnému fungování každého kotle je důležitá odborná revize. Aby moderní kotle vyhověly emisním normám a držely si nízkou spotřebu, jsou vybaveny řadou technických prvků, které zefektivňují spalování.

Odborníci doporučují servisovat kotel každý rok, nejlépe v letních měsících. Náklady na odbornou revizi kotle se pohybují v řádech stokorun a určitě jde o dobrou investici.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak se zbavit nevítaných nájemníků
Úklid je boj na mnoha frontách
Máte odvahu na inventuru lednice?

Správně seřízený a vyčištěný kotel má nízkou spotřebu paliva a bude spolehlivě a bezpečně fungovat.

  • Čím výkonnější kotel, tím lépe

Špatné dimenzování výkonu je problém zejména u kotlů na pevná paliva. Někdy v tomto chybují i samotní topenáři, kteří spočítají tepelné ztráty na dům a vědomě nadsadí výkonovou rezervu, což bylo dříve poměrně běžnou praxí.

Výpočet se ale dimenzuje na teplotu -12 °C nebo -15 °C v horských oblastech, kdy by měl kotel dlouhodobě udržet v domě příjemnou teplotu. Takto chladných dní je ovšem během roku pouze několik, a pokud je kotel naddimenzován, nikdy nefunguje na plný výkon.

U každého kotle platí, že účinnost i emise jsou nejlepší při horní hranici regulovatelného výkonu. Pokud kotel funguje na spodní hranici výkonu, má paradoxně vyšší spotřebu i emise. V případě zateplení nebo výměny oken se sníží tepelné ztráty budovy a je tak vhodné upravit i zdroj vytápění.

Z hlediska úspor je nejlepší využívat kotel co nejvíce na plný výkon – například ohřevem vody přes akumulační nádobu, která udrží teplotu vody mnoho hodin.

  • Po zimě je dobré vypustit vodu z radiátorů

Radiátory se vyrábějí z odolných materiálů, nejčastěji jsou ocelové nebo litinové. Díky své konstrukci si zachovají těsnost, i když budou stále napuštěné vodou.

Vypuštění vody z radiátorů může způsobovat korozi, protože vnitřní plocha radiátorů začne oxidovat. Po opětovném napuštění pak voda vytéká drobnými prasklinami a koroze dále postupuje.

Odolnější jsou litinové radiátory, na které renomovaní výrobci dávají záruku i dvacet let. Ani ty by se však neměly vypouštět.

Tvrdost vody by navíc měla odpovídat příslušným českým technickým normám, případně je nutné vodu upravit aditivy.

  • Litina se dlouho zahřívá a rychle vychladne

Litinové kotle a radiátory se před pětadvaceti lety začaly masivně nahrazovat výrobky z oceli, které se díky své vyšší tepelné vodivosti rychleji zahřívaly... a ještě rychleji ovšem vychladly.

Podle nezávislého měření, které provedli termovizí pracovníci VŠB, tepelná setrvačnost způsobuje, že litina se sice zahřívá pomaleji, i když jde spíše o minuty. Avšak získané teplo dokáže litina uchovat dokonce až o několik hodin déle.

Chladnutí litiny je tedy velice pozvolné a nelze říci, že by využití tohoto materiálu v topenářství bylo neefektivní. Naopak se jedná o generacemi prověřený materiál, který je prakticky nezničitelný. Podle odhadů je životnost litinových výrobků oproti ocelovým více než dvojnásobná.

tpz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Zima za dveřmi. Jaké jsou nejčastější mýty o vytápění?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci