Blanka Matragi představila nádherné šaty ze skla

8.11.2012 20:00   |   Styl
VIDEO – Unikátní skleněné šaty, inspirované výtvarným stylem Op art, neboli optickým uměním, jsou novinkou, která nyní rozšířila výstavu Timeless z tvorby světově proslulé módní návrhářky Blanky Matragi v pražském Obecním domě. Expozice byla prodloužena až do konce ledna 2014.

Blanka Matragi

Skleněná nádhera vznikala – jak je již u návrhářky obvyklé – velmi pečlivě a klopotně. Když Blanka Matragi, která žije v libanonském Bejrútu, přijala pozvání na říjnové XI. mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru, rozjel se kolotoč jednání a příprav.

Od sklářského umění ke světové módě

„Ke každé takové akci přistupuji s velkou zodpovědností. Důkladná a dlouhodobá příprava je totiž klíčem k úspěchu,“ vysvětluje akademická malířka a módní návrhářka, která rovněž vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě.

Video
Blanka Matragi při tvorbě skleněných šatů v novoborské sklárně.

„Můj otec byl brusič skla a sama jsem sklářské řemeslo studovala na střední škole. Proto mě vždy potěší, když se k tomuto oboru mohu v rámci nějakého projektu alespoň na chvíli vrátit.“

V minulosti již Blanka vytvořila například kolekci křišťálu Crystal Line, několik designových lustrů či umělecké skleněné reliéfy s motivem šatů v kosmu.

BLANKA MATRAGI:

Šaty jako vánek a kohoutí stopa
Móda už není diktát
Na Žofíně zářily diamanty

František Kupka inspirací

V rámci sympózia se designérka rozhodla realizovat svou vizi skleněných šatů. „Před několika lety jsem vzdala poctu tvorbě malíře a grafika Františka Kupky tím, že jsem jeho obrazy a studie k nim promítla do šatů. A nyní jsem se rozhodla vyzkoušet opačný proces – přenést krejčovinu do oblasti krásného umění, vytvořit skleněné šaty.“

Jako obvykle si Blanka tímto záměrem zvolila tu nejnáročnější možnou cestu: „Již měsíce před začátkem sympozia jsem musela přemýšlet, jak celý nápad technicky realizovat. Naštěstí mi v tom byli velmi nápomocni skláři z Nového Boru a Lindavy.“

Op art vyžadoval unikátní postup

„Skutečná unikátnost skleněných šatů spočívá v tom, že se nám vůbec poprvé podařilo skloubit dvě různé sklářské techniky – tělo sochy je vytvořeno z hutního skla a sukně pak technikou lehaného skla,“ vysvětluje návrhářka.

Op artový vzor šachovnice vyžadoval také unikátní výrobní postup, který vymyslel Michal Ulrich, odborník na spékání skla:

„Sklo jsme do pece dávali tavit třikrát. Při prvním zatavení získalo opakní, tedy neprůhledný povrch. Při druhém se do skleněné tabule zatavila černá mozaika a teprve při třetím se sklo lehalo na formy, aby vznikl náležitý tvar sukně. Tento třífázový postup byl použit úplně poprvé.“

Posouvat hranice možného, to mě baví

„Co mě na podobných projektech baví nejvíc, to je posouvání hranic možného, propojování lidí, inovace již zaběhnutých technických postupů a přenášení poznatků z jednoho oboru do druhého,“ odhaluje Blanka Matragi zdroj své radosti z účasti na sklářském sympoziu.

„Podařilo se mi spolu se dvěma sklárnami vytvořit dvěma rozdílnými technikami úžasné umělecké dílo, které je v každém ohledu poctou poctivému řemeslu.

A jsem nesmírně vděčná za možnost vyjádřit své umělecké vize také mimo svou hlavní doménu, vysokou krejčovinu.“

Šaty inspirované Op artem však nejsou jediné, které během sklářského sympozia vznikly.

„Vytvořila jsem i šaty inspirované květem orchideje (na snímku vpravo), o které již projevila zájem kurátorka jedné šanghajské galerie. Rovněž jsem obdržela nabídky na realizaci dalších takových šatů od soukromých zájemců, takže nevylučuji, že se s oběma týmy ještě v budoucnu u sklářské pece setkáme…“

ozt, ŽenyproŽeny.cz
Video: FTV Prima

Přečtěte si také

Diskuse: Blanka Matragi představila nádherné šaty ze skla

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci