Blanka Matragi: Šaty jako vánek a elegantní kohoutí stopa

8.3.2013 10:00   |   Styl
Jen co světoznámá návrhářka Blanka Matragi představila na sklonku roku dvoje unikátní šaty ze skla, inspirované květem orchideje a výtvarným stylem Op art – optickým uměním, spěchala do Bratislavy otevřít svůj exkluzivní butik. A k tomu jsme zanedlouho poté již mohli obdivovat její nové pohádkové toalety, šaty jako vánek. Ovšem to zdaleka není všechno.

Matragi

Haute couture modely pro společenskou sezónu, které si můžete velmi detailně prohlédnout rovněž v naší fotogalerii, uchvacují svým luxusním zpracováním, precizním zdobením, efektními materiály.

Krajka a bohatá ruční výšivka

Titulní snímek přináší něžné plesové, bohatě ručně vyšívané šifonové šaty a černý večerní model s aplikací a s autorskou výšivkou.

FOTOGALERIE

Podívejte se na exkluzivní modely od Blanky Matragi
pro společenskou sezónu, ukázky z kolekce koktejlek
i nadčasové ztvárnění vzoru kohoutí stopy na jaro/léto

Neméně krásná je také nová kolekce koktejlových šatů: například pudrové koktejlky s vyšívanou tmavou plastickou krajkou (v naší fotogalerii) či obdobně zdobený model se stojáčkem a kubistickým páskem s výraznou stříbrnou sponou (zde na snímku vpravo):

Kohoutí stopa v originálním pojetí

Ve své nejnovější kolekci, určené pro letošní jaro/léto, akademická malířka Blanka Matragi originálně ztvárnila fenomén kohoutí stopy, všeobecně považované za znak elegance. Motiv se objevuje jak na kabelkách a obuvi, tak samozřejmě na šatech, kalhotách, šátcích, tunikách...

Proslulá designérka jej však nepřevzala v jeho původní podobě, ale přetvořila v autorský amorfní vzor. Klasický motiv tak povýšila na novou úroveň a dala vzniknout jedinečnému vzoru, s nímž se u jiných návrhářů nelze setkat.

Blanka Matragi:

Nádherné šaty vyrobené ze skla
Móda už není diktát
Na Žofíně zářily diamanty

Kolekce Blanky Matragi pro nadcházející sezonu se nese v duchu výrazných grafických potisků. Vycházejí z nadčasového motivu kohoutí stopy, která se z někdejšího vzoru kabátové tkaniny pro skotské pastevce dostala takřka po sto letech až na přehlídkové molo roku 1959 v kolekci Christiana Diora.

Od té doby se kohoutí stopa – pro kterou se na Britských ostrovech vžil spíše název psí zuby – stala módním evergreenem.

Nová kolekce musí být výzvou

„Každá nová kolekce pro mě musí být výzvou. Proto si pokaždé před začátkem práce dám úkol pojednat již tisíckrát zpracované téma jinak, neotřele a originálně,“ říká Blanka Matragi.

„V minulosti jsem tak například vzdala poctu tvorbě malíře a grafika Františka Kupky a jeho obrazy promítla do modelů šatů. Op artovou grafiku jsem povýšila v kompoziční celek, který zástupci průmyslového designu dodnes oceňují,“ vysvětluje návrhářka původ svého originálního designu.

Nadčasový černo-bílý koncept

I nadále Blanka Matragi ve své tvorbě vychází z černo-bílého konceptu.

„Černou a bílou můžete kombinovat s čímkoliv, nejste ničím limitováni. Modely jednoduše skvěle oživíte barevnými doplňky, jakými jsou pásek či šál. Černá s bílou navíc nepodléhají módním trendům. Jsou nadčasové,“ prozradila věhlasná designérka o nové kolekci.

Všechny modely, inspirované kohoutí stopou, představí Blanka Matragi v prvních jarních dnech ve svém pražském butiku u pozdně gotické Prašné brány na Starém Městě.

bri, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Blanka Matragi: Šaty jako vánek a elegantní kohoutí stopa

Krásné šaty

4.12.2017   |   13:52   |   od: Petra
Šaty jsou to opravdu nádherné. Blanka Matragi je světová třída a jsem ráda, že takto schopné návrhářky nejen dámských šatů, ale i jiných krásných a výjimečných kousků šatníku u nás máme.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 4. 12. 2017 13:52
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci