Být patriotem se v jídle bohatě vyplatí

22.3.2011 00:00   |   Zdraví a krása
S jarem se na nás řítí jarní únava, při které nám tělo spočítá vše, čím jsme se na něm během zimy provinili. Pomůže nám něco? Ano – raná zelenina z českých polí a zahrádek.

zelenina na jaře

Celoročně jsou v nabídce obchodů různé druhy ovoce a zeleniny, což jsme se naučili brát jako samozřejmost. Ovšem většina pochází z dovozu, a to znamená, že velmi často ztrácí důležité látky. Na vině je jak předčasná sklizeň (až měsíc před dozráním), tak i chemické ošetření nutné pro uchování při dlouhé přepravě, pro uskladnění nebo kontrolované dozrávání.

Vzorový jídelníček

Pro každý denní chod si z našeho přehledu vyberte
libovolné jídlo.
Jakákoliv kombinace pokrmů zaručuje, že váš
denní příjem energie bude v doporučeném rozmezí
a nepřekročí hodnotu 5500 kJ.

Na jaře ale už začíná k zákazníkovi proudit konečně také zelenina české provenience. Začínají farmářské trhy i do sítě obchodních řetězců se stále častěji dostávají výsledky práce českých zemědělců.

Kdo někdy okusil chuť zeleniny, která si ještě před pár hodinami spokojeně rostla na našich záhoncích, má navždy jasno.

Od karotky po cuketu

Během dubna a května se objevují už i čerstvé druhy rané zeleniny – karotka, jarní cibulka, ředkvičky, kedlubny, různé druhy salátů, mangold, špenát, mladý pórek, jarní ředkve, malé cukety a mnoho dalších.

Ačkoli na ovoce je jaro ještě chudé (koncem května, když přeje počasí, se můžeme setkat s prvními třešněmi a jahodami), bohatě nám to vynahrazuje široká škála postupně dozrávající rané zeleniny a bylinek. Po zimě si tak můžeme pouhým zařazením většího množství této čerstvé zeleniny, vypěstované u nás, ozdravit a vyčistit organismus.

Možná i vás napadla otázka, nakolik se vyplatí být v jídle patriotem. Pomozme si tedy názorem prezidenta Aliance výživových poradců ČR, Ing. Ivana Macha, CSc. Jak on nahlíží na současný trend návratu k lokálním potravinám?

Domácí nám prospívá a chutná víc

„Z hlediska vyváženého stravování místní populace jde o víc než jen o sympatie. K rodné hroudě jsme vázáni i různými adaptačními mechanismy,“ říká hned v úvodu Ing. Ivan Mach, CSc.

„Myslím si, že jsem gurmán, pokud jde například o česnek. V posledních letech jsem však zjistil, že jeho chuť i vůně již zdaleka nejsou tak ostré, jak bývaly – a moje chuťová potřeba česneku, třeba k některým aromatickým sýrům, se začala z mé palety chutí nějak vytrácet. Dodatečně jsem zjistil, že je to tím, že se jedná o převažující asijské odrůdy této cibuloviny, na které prostě nejsme chuťově zvyklí.“

Zkušenosti má inženýr Mach rovněž s jinými druhy zeleniny. Nedávno pobýval v Austrálii a jistě ochutnal třeba tamní brambory a cibuli. „Brambory byly pro mě blátivé a bez chuti a cibule zase sladká. Nemusím dodávat, že vánoční bramborový salát z těchto a dalších australských surovin mi příliš nechutnal,“ přiznává.

I malé změny tělo registruje

Vnímání chutí má i své chemické vysvětlení. Není žádným tajemstvím, že zejména poměr sodíku a draslíku v potravinách se dramaticky mění podle složení půd, doby sklizně, způsobu hnojení, ošetření proti škůdcům a původu odrůd.

„Spolu s obsahem dalších minerálií (vápníku, hořčíku aj.) v potravinách výrazně ovlivňuje zásaditost, resp. kyselost naší stravy, a tím i jemnou, takzvanou acidobazickou rovnováhu našeho těla. I malé změny v tomto směru tělo citlivě registruje, jak pozitivně, tak negativně. Úplná adaptace na tyto změny ovšem nenastává okamžitě, ale má spíše dlouhodobý charakter,“ dodává inženýr Mach.

Dá se tedy říci, že zkušenosti, potvrzené našimi předky, jsou nyní podloženy rovněž vědeckými argumenty. Takže trend lokálních potravin, konzumovaných podle sezóny dozrávání, není jen dočasnou módou, nýbrž z hlediska našeho dlouhodobého zdraví žádoucí posun ve stravovacích návycích?

„Na to, abychom preferovali kvalitní tuzemské ovoce a zeleninu, tradiční výrobky z nich a další nám regionálně blízké potraviny podle jejich tuzemské sezónnosti, by nám opravdu mohl stačit zdravý selský rozum,“ uzavírá Ing. Ivan Mach, CSc.

zet, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Být patriotem se v jídle bohatě vyplatí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci