Chcete zdravé miminko? Myslete na zdravý jídelníček!

3.3.2011 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
Změnu stravovacích návyků a zdravý jídelníček je vhodné promyslet již před otěhotněním. Po kterých potravinách sáhnout častěji, kterým se naopak vyhnout, aby vývoj miminka neohrozily škodlivé látky, jaký je optimální způsob úpravy, složení a množství jídla...

těhotná a jídlo

Jenže na změnu stravovacích návyků, celkové ozdravění jídelníčku, by ženy měly myslet už před plánovaným otěhotněním a přirozeným způsobem tak „vyčistit“ a připravit organismus. Dvojnásob to platí, pokud je trápí nadváha.

Pro nadváhu nemohly otěhotnět

„Ve své praxi jsem se setkala s řadou žen, které nemohly otěhotnět pro nadváhu. Společně jsme se zaměřily na důslednou změnu jídelníčku, pročištění organismu,“ říká Monika Divišová (na snímku vpravo), zkušená výživová poradkyně s dlouholetou praxí, která se spolu se svým týmem zabývá profesionálním wellness koučinkem.

„Následnou redukcí hmotnosti se tělo dostalo do rovnováhy a otěhotnění už nebyl problém. Tím ovšem spolupráce nekončí, zdravý jídelníček uzpůsobíme těhotenství, tělo dostává všechny potřebné živiny v dostatečné míře, takže žena přibere jen přirozených 8-10kg, (ne 30 kg jako třeba její maminka), a ty jdou hned po porodu dolů. Dva měsíce po porodu pak má mnohdy lepší postavu než před otěhotněním. Nové stravovací návyky navíc žena mezitím začlení do svého života a přirozeně je naučí i svého partnera a děti,“ vysvětluje Divišová.

Energetické tabulky potravin

Potřebujete vědět, jakou energetickou
hodnotu mají potraviny, které si zrovna
chcete připravit?
Při dietě je důležité sledovat, kolik čeho
si dát, abyste dodrželi energetický limit.

Čemu se vyhnout?

Nemusíte zvyšovat energetickou hodnotu potravy, kterou přijímáte, nejsou potřeba větší porce, více chodů, ale větší výživová hodnota. Je dobré zcela vyloučit alkohol, kofein, plísňové sýry a další potencionálně alergizující potraviny, jako jsou ořechy a semena nízké kvality (s možností výskytu plísně), mléko, ryby, příliš mnoho výrobků z pšeničné mouky (lepek).

Pozor na konzervanty, barviva, ochucovadla a aditiva, raději dejte přednost čerstvým potravinám. Šetřete solí i silnými bylinkami (zázvor, rozmarýn, majoránka, medvědice lékařská, bazalka, pelyněk, máta, kostival, lékořice, nať petržele, šalvěj, skořice, kardamom, oregano, hřebíček), použití malého množství bylinek při vaření se nemusíte obávat.

Co naopak vyhledávat

Naopak k potravinám, které je vhodné přijímat ve větší míře, patří přírodní zdroje vitamínů, minerálů a vlákniny: kapusta, kadeřávek, květák, červená řepa, špenát, vlašské ořechy, sója a sójové výrobky, salát, celerová nať, rybí tuk, mrkev, tepelně zpracované ryby, plody moře, fazole, celozrnné obiloviny, ořechy, maso, vejce, kysané mléčné produkty, ovesné vločky.

A ještě pár prověřených tipů: Dostatek vlákniny v celozrnných obilovinách a zelenině pomáhá proti zácpě a také se tradičně považuje za pomocníka pro rychlý porod. Šálek maliníkového čaje denně během celého těhotenství tonizuje svalstvo pánve.

Vzorový jídelníček

Pro každý denní chod si z našeho přehledu vyberte
libovolné jídlo.
Jakákoliv kombinace pokrmů zaručuje, že váš
denní příjem energie bude v doporučeném rozmezí
a nepřekročí hodnotu 5500 kJ.

Má to smysl?

„Odborné studie říkají, že pokud se ženy stravují během těhotenství opravdu zdravě, celkový průběh, porod a šestinedělí bývají přirozené a bez komplikací. Což ostatně potvrzují i maminky, které mají více dětí, při prvním těhotenství se stravovaly klasicky a při druhém už promyšleně zdravě, takže mohou srovnávat...“ dodává Monika Divišová.

Každá maminka by si měla uvědomit, že stravou, kterou přijímá v době těhotenství, ovlivňuje nejen zdraví své, ale také dítěte a výběru potravin proto věnovat náležitou pozornost.

toz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Chcete zdravé miminko? Myslete na zdravý jídelníček!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci