Na spánku šetřit, to se nevyplácí

16.2.2010 00:00   |   Zdraví a krása
Spíte dobře? Jestli ne, může možná za vaše problémy nevhodná postel, respektive matrace. Rozhodně se nevyplácí tuto „maličkost“ podceňovat, nebo na kvalitě šetřit.

postel

Samozřejmě před pár lety nám výběr vhodného materiálu diktoval hlavně stav našeho konta. S přibývajícími lety je ale potřeba kvalitě matrací věnovat stále větší péči. Zkusme našetřit a rozhodovat se ta, jak tělo potřebuje. A ve čtyřicítce očekávejme kvalitní spánek jen od takové matrace, která respektuje výšku a váhu spáče.

Relax závisí na materiálu

Noční relaxace mnohdy závisí právě na tom, zda je materiál, na němž spí, vhodný pro jeho věkovou kategorii. Lidské tělo po čtyřicítce si totiž žádá pohodlí, které mladší lidé nemusí ocenit. Po 40 letech se dostavují hormonální změny, vypadávání většího množství vlasů, větší pocení a menší tolerance na bolest. Kůže není tak odolná a elastická, obtížněji se prokrvuje a lidé se ve spánku více otáčejí a budí

matrace

Z těchto důvodů je vhodná pro lidi nad 40 let spíše matrace, která dobře reaguje na tlak lidského těla. Rovnoměrné rozložení umožňuje například tzv. líná pěna, která údajně zmírňuje bolesti zad, působí pozitivně na krevní oběh a reaguje na teplotu těla.

Třetinu života prospíme

Nejčastější chybou podle znalců je to, že si lidé vybírají matrace podle ceny. Dají také často pouze na vizuální dojem. Nejdůležitější musí zůstat pohodlí a individuální pocit člověka. Vždyť plnou třetinu života prospíme a trávíme v lůžku.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Vědci: Nespavost patrně zkracuje život!
Mikrospánek? Zničí dovolenou i život!
Ze spáče se stává nebezpečné monstrum!

I když se lidé ve zralém věku mohou cítit mladě, tělo prý neoklamou. Do 40 let se hodí spíše tužší matrace. Je to důležité zejména u dětí, aby se správně vyvíjela páteř. Starší lidé by pak měli přihlížet ke zdravotnímu stavu. Vliv na spaní mají bolesti kloubů a další potíže, kvůli nimž by se matrace měla přizpůsobit tělu.

Nezapomínejte na potah

Pro lidi mladší 40 let je pak vhodná matrace vyrobena z latexových pěn - kůže je ještě dostatečně pružná a dobře reaguje na místní stlačení těla při styku s matrací.

Přihlížet by se mělo také k potahům, které chrání matrace před vnějšími vlivy. Zejména pro alergiky jsou pak vhodné matrace s antibakteriální úpravou.

Gumotex
Najít správnou matraci však pro zákazníky není jednoduché. Výrobci nabízejí pomůcky, které mají výběr usnadnit. Gumotex například vyvinul tzv. kolečko, které zájemcům poradí, jak se v pestré nabídce orientovat. Nastavením výšky váhy a věku si vyberou typ, který může být pro určitou fyziognomii nejvhodnější.

irt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Na spánku šetřit, to se nevyplácí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci