Blecha v kožichu může nadělat paseku

24.9.2009 00:00   |   Zvířata
To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou! Klasická hláška z filmu Na samotě u lesa. Jenže blechy, vzdor tomu, že nejsou moc vidět, představují velký problém. Mohou ublížit vašemu mazlíčkovi, ale i vám.

Blecha v kožichu může nadělat paseku

Blechy často majitelé psů i koček nepovažují za tak velký problém jako pořádně nacucané klíště. Ale zatímco klíšťata představují spíše sezónní problém, blechám je ve vyhřátém bytě i zvířecím kožíšku dobře po celý rok.

Zrovna teď je ale potřeba se před blechami mít na pozoru, protože začátek topné sezóny je ideálním obdobím, aby svůj vývoj dokončily blechy, které ve fázi vajíčka zanesl pes či kočka do domácnosti v průběhu léta. Nechcete-li tedy doma v zimě sklízet nečekanou úrodu, měli byste svého čtyřnožce ošetřovat už nyní.

Alergie na bleší kousnutí

Mezi nejčastější komplikace, které způsobuje blecha psům, patří kožní alergie. Podrážděná místa si pes pochopitelně drbe a v rankách pak snadno vznikají nejrůznější záněty.

Není-li kůže zcela zdravá, dochází také k množení kvasinek a bakterií, s nimiž si oslabená pokožka nedokáže poradit. Blecha je navíc mezihostitelem tasemnice psí.

Kočka plná blech

U koček, které se pohybují jak v domácnosti, tak i venku, by měli být majitelé ještě obezřetnější. Srst i podrážděná místa na kůži si totiž miciny ošetřují spíše zdrsněným jazykem, a tak se nepotřebují tolik drbat. Trvá proto delší dobu, než si majitel zablešení zvířete všimne.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Trápí také vašeho psa svilušky?
K zubaři musejí hafani i kočky
Zvíře z útulku: Je to dobrý nápad?

Kočka navíc může člověka snadno infikovat například takzvanou nemocí z kočičího škrábnutí. Na drápku kočky ulpí při drbání bleší exkrementy, které cizopasníci v srsti zvířete zanechali. Sekne-li pak kočka člověka, snadno ho infikuje.

Jak na malé příživníky

Nejvhodnější je ošetřit čtyřnohé miláčky některým z přípravků, který lze dostat v lékárně. Některé navíc působí jak proti dospělým blechám v srsti napadeného zvířete, tak také v jeho nejbližším okolí, tedy v domácnosti, kterou obývá. Pelíšky, odpočívadla či deky jsou totiž většinou také zamořené nevítanými příživníky.

Pohodlné je použít přípravek v pipetách. Pro kočky a různé váhové kategorie psů je připravena pipeta v praktickém balení pro jednorázové použití. Podle návodu se pak obsah pipety nakape zvířeti přímo na kůži v oblasti kohoutku, tedy mezi lopatkami.

Jedna aplikace poskytuje psům ochranu před blechami až po dobu dvou měsíců, u koček je doba působení kratší – asi čtyři až pět týdnů. Je to kvůli odlišnému složení jejich pokožky a intenzivní hygieně, kdy si lízají a čistí povrch těla.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Blecha v kožichu může nadělat paseku

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci