Co je na klouby nejlepší? Kolo, běh, plavání...

18.5.2021 00:00   |   Wellness
Lidem, kteří mají potíže s klouby, radost z pohybu kazí bolesti, kvůli nimž se mu potom vyhýbají. Na jaké typy sportů je vhodné se zaměřit, aby byl pohyb ke kloubům co nejšetrnější?

pohyb, klouby

Pravidelná aktivita udržuje psychickou i fyzickou pohodu člověka a v dnešní době, kdy má většina lidí sedavé zaměstnání, je pohyb pro zdraví zvláště důležitý. A pomáhá i kloubům!

„V přiměřené míře je sport pro klouby přínosem, protože pravidelný pohyb v kloubech pomáhá optimalizovat jejich výživu tvorbou a regulací kloubní tekutiny. Pravidelné používání svalů zabezpečuje optimální balanc a stabilitu kloubů,“ popisuje ortoped MUDr. Róbert Pituch.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kdo nemůže běhat, měl by pro zdraví chodit
Kdy vzít dítě na vodu?
Vhodná obuv na sport vám ušetří problémy

Zároveň však upozorňuje, že pokud je sportovní aktivita přehnaná a nárazová, může docházet k negativnímu efektu na klouby, což se projeví jejich zvýšeným opotřebením.

„Dochází ke ztrátě rovnováhy mezi regenerací a degenerací kloubů a hrozí riziko rozvoje osteoartrózy či poranění části kloubu,“ vysvětluje odborník. Jaké sporty jsou tedy vhodné?

Jóga

Jóga je komplexní cvičení, díky kterému lze posílit ochablé svaly a tím zároveň pomoci kloubům. Vede ke správnému držení těla, a jelikož cviky se provádějí vždy na obě strany, nedochází při ní k jednostranné zátěži.

Navíc vhodně kombinuje zatížení i regeneraci, posiluje hluboké svalstvo (včetně toho kolem páteře), zaměřuje se na balanční cviky a jednotlivé sestavy lze upravit dle věku i fyzického stavu – mohou ji cvičit senioři, těhotné ženy i lidé s nadváhou, anebo ti, kteří mají problémy s klouby, například vlivem artrózy.

Běh

Pravidelný jogging je stále populárnější a pokud se chcete do běhání také pustit, zvažte některé faktory. Například při nadváze totiž může docházet k přetížení nosných kloubů a jejich rychlejšímu opotřebení. Také ve věku kolem 50 let se již regenerační schopnost kloubu postupně snižuje…

Zde je běh lépe nahradit například jízdou na kole či delší chůzí. Pokud se běhu přesto nehodláte vzdát, začínejte pozvolna (co se týče tempa i počtu kilometrů), dbejte na správnou techniku, myslete na protažení před a po sportování a nešetřete na dobrých botách.

„Jednou z cest, jak minimalizovat potíže s klouby, jsou také vhodné doplňky stravy obsahující kolagen v přirozené podobě ,“ dodává ortoped.

Chůze z holemi

Severská chůze se speciálními holemi je zdravou a bezpečnou aktivitou i pro lidi s potížemi s pohybovým ústrojím. Hole totiž pomáhají se správným držením těla i rytmem kroků a odlehčují zatížení kloubů.

Opět platí, že byste si měli pořídit kvalitní ortopedickou obuv, ideálně ve zdravotnických potřebách, anebo si pořiďte alespoň ortopedické vložky. Správné postavení nohy ovlivňuje i celý pohybový aparát, včetně zatížení kloubů.

Cyklistika

Při vyšší tělesné váze je cyklistika vhodnější než běh, protože skokové zatížení nosných kloubů je při ní nižší. „Pomáhá procvičovat nejenom svalstvo dolních končetin a trupu, ale je prospěšná i jako cvičení, které podporuje vitalitu kardiovaskulárního systému,“ uvádí Pituch.

Jízda na kole je i jednou z doporučovaných technik po úrazech a operacích hlavně v oblasti kolen. „Správná a dobře dávkovaná jízda na kole pomáhá upravit tonus svalstva, zvětšit rozsah pohybu a obnovit metabolismus kloubu. Načasování je spíše individuální a je vhodné to probrat s lékařem,“ dodává ortoped.

Stále oblíbenější elektrokola pak umožňují zvýšit dojezd cyklisty, a i méně fyzicky zdatným osobám umožnit volit trasu s celkově větším převýšením.

Alternativou je pak rotoped, který lze využívat v jakémkoliv počasí a mít kontrolu nad zátěží, jelikož vás nečekají terénní výkyvy. Navíc si můžete při svém pravidelném tréninku zhlédnout oblíbený pořad v televizi nebo přečíst knihu – což je určitě lepší varianta než sezení na gauči.

Plavání

Podobně jako běh je plavání aerobní aktivitou, ale díky vodě, která tělo nadnáší, nedochází k takové zátěži kloubů jako na suchu. Protože voda klade odpor, navyšuje se navíc svalová síla a také je tělo chráněno před nárazy.

Toho využívá také takzvaný aquaaerobik, tedy cvičení ve vodě na bázi aerobiku. Lze jej provozovat i v případě nadváhy a klouby nejsou tolik zatěžovány. Rytmus plavání si může každý zvolit dle svých schopností.

Přesto však dávejte pozor: Při plavání ve stylu prsa s hlavou nad vodou dochází k záklonu a přetížení krční páteře. Také při plavání kraulu mějte páteř v rovině a nadechujte se po každém druhém či třetím tempu vždy střídavě na obě strany, abyste jednu ze stran nepřetěžovali.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Co je na klouby nejlepší? Kolo, běh, plavání...

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci