Jak předcházet potížím spojeným s rouškou ve výuce?

8.12.2020 00:00   |   Zdraví a krása
Děti a mládež se vrací do škol a v lavicích a při praktickém vyučování tráví v rouškách až šest hodin denně, i na to se ale dá podle mnohých zvyknout. Vše je lepší než sociální izolace během distanční výuky, shodují se studenti a učitelé.

roušky a škola

„Většina teenagerů je dostatečně vyspělá na to, aby pochopila význam bezpečnostních opatření a byla je schopna dodržovat,“ řká klinický psycholog a spoluzakladatel České společnosti pro Neurokognitivní rehabilitaci Petr Nilius.

V dlouhotrvající distanční výuce vidí problém, protože má na psychiku středoškoláků, zejména těch v posledních ročnících, velmi negativní vliv. V mnoha případech jsou následkem změny ve spánkových režimech, nárůst úzkostných stavů v důsledku nepravidelných, obtížně předvídatelných nároků, a hlavně omezení přirozených sociálních kontaktů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Pod roušky používejte hydratační krém
Make-up pod rouškou chrání pleť
Bojujete v roušce se zamlžením brýlí?

Horko a bolesti hlavy

Samotné studenty v rouškách obvykle obtěžuje pocit většího horka, vydýchaného vzduchu, častější potřeba smrkat, únava a bolesti hlavy.

V roušce vždy zůstává několik procent vydechnutého vzduchu, který opětovně vdechujeme. Mozek při práci zpracovává kyslík a glukózu, a když tato saturace kyslíkem v krvi klesá, může se snižovat také pozornost studenta a jeho schopnost vnímat výuku.

Pokud je student zkoušen, což je pro mnohé stresová situace, automaticky se mu zvedne frekvence dechu, přičemž tělo chce prioritně rozvést glukózu a kyslík do svalů a mozku.

O přestávce na vzduch

„S rouškou však nefunguje výměna plynů ideálně a zvýšená potřeba kyslíku v těle zůstává nenaplněna. To může mít vliv na koncentraci studenta a jeho schopnost prokázat své znalosti,“ vysvětlila Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Ta varuje také před příliš těsnými gumovými úchyty roušky za uši. Uši a jejich okolí v sobě mají mnoho nervových zakončení a dlouhodobý tlak v těchto místech je pro mnohé lidi nepříjemný, až bolestivý.

„Pokud mají studenti tu možnost, doporučuji zajít si o přestávce ven, na školní dvůr, kde mohou roušky o samotě na chvíli sejmout, ručně si promnout svaly kolem uší, jemně za ně zatahat všemi směry, zakroutit hlavou na jednu i druhou stranu a úklonem protáhnout strnulé šíjové svaly od lebky až po rameno,“ dodala fyzioterapeutka.

Vybrat tvar, který sedí

Studenti s brýlemi by měli zvlášť obratně vybírat tvar roušky, který jim sedí. Pouze při správném nasazení a utěsnění se totiž vyhnou mlžení skel. Rouška by měla přiléhat kolem nosu. Pokud jej těsně obepíná, neměl by se vydechovaný vzduch dostávat horním okrajem roušky pod brýle.

„Dalším způsobem, jak omezit mlžení brýlí, je jejich položení na roušku – roušku povytáhnout blíž k očím a brýle položit přes ni. V případě nákupu nových brýlí je nyní možné řešení zvážit brýlová skla s hydrofobní vrstvou, která odpuzuje vodu a brýle se tak rychleji odmlží,“ poradil primář sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

ozp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak předcházet potížím spojeným s rouškou ve výuce?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci